Опалювальний сезон у Херсоні розпочинається, але повільно: що допоможе вирішити проблему

Опалювальний сезон у Херсоні розпочинається, але повільно: що допоможе вирішити проблему

Марафон
Опалювальний сезон у Херсоні розпочинається, але повільно: що допоможе вирішити проблему
Фото: Ольга Ляшенко/Суспільне Херсон

У Херсоні опалювальний сезон тільки починається. Тепло надійшло до закладів соціальної сфери, до багатоквартирних будинків воно надходить поступово. Суспільне підготувало марафон про перебіг опалювального сезону у Херсоні. Чому щороку виникає проблема з його початком та як перейти на альтернативні джерела опалення власних домівок в ефірі Українського радіо. Херсон розповіли голова ОСББ "Говардський" Євген Трощак та заступниця директора Регіонального центру з надання Безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко.

У складі ОСББ "Говардський" 19 будинків, які опалюються від Херсонської ТЕЦ. Це підприємство останнім у місті вступило в опалювальний сезон. Тож до домівок жителів тепло надійде лише за кілька днів. Наразі в ОСББ йдуть останні приготування до його прийому.

"Ми розпочали працювати, сантехніки вже працюють. Треба розуміти, що це не буде за одну або дві доби. У нас 19 невеликих будинків і це займає від одного до двох тижнів, якщо немає аварійних ситуацій", - розповів Євген Трощак.

За його словами, в місті вже не перший рік обговорюється програма теплопостачання. І питання доцільності подачі тепла від ТЕЦ за 40 кілометрів до будинків "Горвадського" розглядалося неодноразово. Але поки цю проблему ніхто не вирішив.

"Велика кількість мешканців вже відключилась чи хочуть відключитись від ТЕЦ. Це пов’язане з тим, що дуже великі платіжки, наприклад, у наших невеликих будинках не доречно ставити лічильники. Це, по-перше, дуже дорого, а по друге, не дає великого результату, як у великих будинках. Багато мешканців не можуть собі це дозволити, це тягне за собою виникнення заборгованості перед ТЕЦ і підприємство також несе збитки", - говорить Євген Трощак.

Голова ОСББ наводить приклад. В об’єднанні є будинки, де з 32-х квартир лише сім користуються послугами ТЕЦ або з 12 квартир лише дві. Тобто вся внутрішньо будинкова система теплопостачання утримується з двох квартир. Це також економічно не вигідно для ОСББ, каже чоловік.

"В нас є поряд котельна. Вона вже на 100 відсотків навантажена. Ми не можемо підключити до неї будинки, не зважаючи на те, що був проєкт. Ми вважаємо, що місто повинно зайнятись рано чи пізно цим питанням", - говорить Трощак.

Єдиний вихід для багатьох розв’язати проблему з опаленням – перехід на альтернативні джерела. Для жителів багатоквартирних будинків це можливо лише за однієї умови, якщо не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлені або ж відключені від централізованого опалення. Так прописано у законі, коментує заступниця директора Регіонального центру з надання Безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Олена Іпатенко.

Вона пояснює, що перше, що треба зробити – дізнатися чи підпадає будинок під можливість індивідуального відключення від централізованого опалення. Далі – написати заяву в органи місцевого самоврядування.

"Далі заява передається на розгляд комісії. Комісія на найближчому засіданні її розгляне. І відповідь з рекомендаціями можливих варіантів влаштування систем індивідуального опалення у такій квартирі чи нежитловому приміщенні надасть заявникові протягом 10 робочих днів", - каже Іпатенко.

Далі йде безпосередньо процес відключення від централізованого опалення зі складанням відповідних планів і актів. Всі витрати за роботи несе власник.

За словами юристки, не допускається примусове відключення від централізованого опалення власників квартир та нежитлових приміщень, приєднаних до централізованого опалення у багатоквартирних будинках, у разі відокремлення інших власників квартир та нежитлових приміщень.

Міста, котрі відключались від централізованого опалення, робили це поступово, маючи програму підтримки, програму розвитку.

"Якщо всі відключаться, то чи витримають це навантаження мережі, електромережі, котрі отримують частину навантаження, або газові мережі, вони розраховані на певний обсяг газу, якщо всі будуть ставити індивідуальні котли, чи вистачить газу на всіх, не зовсім просте питання", - каже Євген Трощак.

Щоб врегулювати питання, треба розробити грамотну схему теплопостачання Херсона.

"В ній потрібно врахувати і індивідуальні, і малі, і великі будинки. Розробивши цю схему, почати переробляти теплопостачання в місті Херсон, маючі висновки інженерів, спеціалістів, які дійсно розуміють, як це відбувається і що за собою це тягне", - каже Олена Іпатенко.

Владислав Матюхін

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок