Яких змін потребує кіноосвіта в Україні: говоримо з продюсером Дмитром Сухановим

Яких змін потребує кіноосвіта в Україні: говоримо з продюсером Дмитром Сухановим

Яких змін потребує кіноосвіта в Україні: говоримо з продюсером Дмитром Сухановим

Асоціація кіноіндустрії України разом із Центром "Соціальні індикатори" провели дослідження кіноіндустрії в Україні. Висновками з Суспільним Культура поділився Дмитро Суханов, продюсер стрічки "Мої думки тихі", голова Асоціації кіноіндустрії України та експерт дослідження кіноосвіти. Посилання на матеріали дослідження залишаємо в кінці цієї статті.

Основна проблема ринку кіно в тому, що більшість професій самовиховані, говорить Дмитро Суханов:

"У людей у індустрії не вистачає базових смакових азів, надивленності, якогось культурного базисного поля. Дуже велика кількість людей, яких ринок сам виховує, не стають найкрутішими фахівцями просто тому, що у них немає базової освіти. Через це ми хотіли б упорядкувати систему формальної освіти, щоб якомога більше професій проходило через систему і отримувало цю базову освіту, а ринок далі дасть самовиховання вже в деталях, у практиці, в умінні застосовувати всі ці знання у житті.

Фото: Сергій Хандусенко
"Дуже велика кількість студентів не пристосовані до практичного застосування знань і через це велика кількість одразу через рік-два приймає рішення піти з індустрії"
Дмитро Сухановексперт дослідження кіноосвіти України

Дослідження — зріз думок різних учасників кінопроцесу, говорить Дмитро Суханов:

"Ми хотіли зрозуміти, які очікування у роботодавців до тих людей, яких вони наймають, що думають фахівці, які дуже довго в цій професії, яка частина з них має освіту, яка ні, знадобилася вона їм, не знадобилася. І власне студенти, випускники, що вони думають про освіту, про ринок, про свої перспективи тощо.

Далі ми почали порівнювати, де думки однакові у різних сторін — тоді напевно так і є — а де різні. Де різні — там, напевно, є якась проблема. Якщо одна сторона каже, що в нас все гаразд, а інша, що все погано, — це ознака проблеми. Звісно, це більше індикативно-трендове дослідження, ніж репрезентативне. Просто тому, що ємність ринку на порядок більша, він охоплює кілька десятків тисяч людей.

Але це дослідження потрібне для того, щоб покласти його на стіл переговорів між індустрією, інституцією і освітянами, і попросити всіх визнати факти такими, якими вони є, і почати думати про те, що ми з ними можемо робити. Далі це пошук шляхів діалогу, якихось рішень.

Зрозуміло, освітянам простіше говорити: "У нас маленькі зарплати та поганий стан бюджету організації. Дайте нам багато грошей від держави та багато роботи, замовлень для наших студентів". Але такого у світі більше нема. За гроші потрібно конкурувати якістю, роботу студенти мають отримувати в конкуренції. І це реалії світу.

Фото: Ігор Богун
"Освітяни ще живуть радянською парадигмою держзамовлень, коли держава їм винна. Зараз ніхто нікому нічого не винен"
Дмитро Сухановексперт дослідження кіноосвіти України

Дефіцит фінансів справді може бути. Так, але є і величезне поле для творчих системних рішень: невеликих, недорогих рішень, якихось сучасних інструментів. Вони більше не про те, як щось купити і щось продати, а як просто зв'язати один пласт зацікавлених людей з іншим пластом зацікавлених людей для постійних колаборацій, не разово, а постійно. Тобто ці системні інструменти можуть допомогати змінювати речі назавжди. І такі речі можна знайти за столом переговорів".

Серед висновків дослідження:

  • Освітні програми не орієнтовані на адміністративну та технічну частину зйомок та на маркетингову підтримку кінопродукту.
  • Лише 28% опитаних фахівців кіносфери сказали, що отримали освіту за кіноспеціалізацією.
  • Опитані роботодавці відчувають брак фахівців високої якості, при цьому фахівців середнього рівня багато.
  • У навчальних закладах відсутні освітні програми для технічних професій — гафера, фокус-пулера, освітлювача, оператора стедикама (крана) й адміністративних професій — локейшн-менеджера, адміністраторів, talent-менеджерів.
  • Роботодавці вважають проблемою те, що більшість програм із підготовки акторів мають ухил у театральний бік.
  • Опитані студенти звернули увагу на застарілу теоретичну базу, недостатню кваліфікацію викладачів, брак спеціалізованих предметів, брак практичної складової, відсутність чи застарілість знімальної техніки.

Що відомо

Висновки дослідження базуються на 12 інтерв’ю з роботодавцями у сфері кіноіндустрії, опитані 107 досвідчених фахівців кіногалузі, а також 300 студентів останніх курсів й 300 випускників профільних навчальних закладів Києва, Харкова, Одеси та Львова за спеціальністю "Аудіовізуальне мистецтво та виробництво". Окремо автори дослідження проаналізували освітні програми й відкриті джерела навчальних закладів.

Звіт за результатами дослідження.

Завантажити звіт за результатами дослідження.

Facebook-сторінка дослідження.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант