У Тернополі презентували історичний путівник

У Тернополі презентували історичний путівник

У Тернополі презентували історичний путівник
Суспільне Тернопіль

Путівник "Тернопіль в українських національно-визвольних змаганнях" презентували в Музеї національно-визвольної боротьби. Це ламінована кольорова карта, в якій відзначена 21 локація. Про це розповів заступник директора музею Сергій Волянюк. За його словами, це зокрема пам’ятні знаки і меморіальні дошки.

Пам’ятник Івану Горбачевському на центральній вулиці Тернополя – одна із локацій, вказана в новому путівнику "Тернопіль в українських національно-визвольних змаганнях". Про це розповів заступник директора Музею національно-визвольної боротьби Тернопільщини Сергій Волянюк.

"Іван Горбачевський, як визначний діяч, науковець, користувався повагою серед суспільства в Галичині. Відповідно, він був делегатом Української Національної Ради. Це такий керівний орган, парламент ЗУНР. Тут стоїть пам’ятник Івану Горбачевському ,як великому науковцю, медичному працівнику. Але мало хто знає з тернополян, що він є і учасником української революції фактично, учасникам державотворення", – каже Волянюк.

На вулиці Камінній, на фасаді п’ятої школи розміщена пам’ятна дошка Мар’яну Лукасевичу. Це також одна із локацій путівника, каже Сергій Волянюк.

"Це відома постать Української повстанської армії, командир цієї армії. Він отримав ступінь майора і він провів свої дитячі роки в місті Тернополі, адже його батько був викладачем місцевої української гімназії. А він є, до речі, відомим тернопільським футболістом юнацької команди. Тоді в нас команда називалася "Поділля". Він під час Другої світової війни вступив в Українську повстанську армію і діяв на теренах сьогоднішньої Польщі, захищаючи українське мирне населення він польських збройних загонів", – каже Волянюк.

Пам’ятна дошка Станіславу Дністрянському на вулиці Качали теж позначена у путівнику. У цьому будинку народився правознавець, каже Сергій Волянюк.

"Хоч пам’ятний знак цей встановлений і в радянські часи, однак мало хто знає, що саме він є автором конституції Західноукраїнської Народної Республіки. Він був відомим правником та дослідником держави і права. Відповідно, також включився в розбудову української держави у 1918-19-му роках", – каже Волянюк.

Сергій Волянюк каже, розробляли путівник спільно з працівниками облдержадміністрації. Загалом надрукували понад тисячу примірників, розповів заступник голови облдержадміністрації Віктор Устенко. За його словами, вартість кожного – майже 30 гривень. Кошти на це виділили з обласного бюджету.

У Тернополі презентували історичний путівник
У Тернополі презентували історичний путівник. Суспільне Тернопіль

"Це було звернення 14 жовтня, коли була річниця Музею політичних в’язнів і в нас відбулась така розмова, що є потреба в такому продукті. Вони будуть розповсюджуватися через музейні установи, будуть в туристично-інформаційних центрах для туристів і гостей нашого міста, будуть розповсюджуватися в школах", – каже Устенко.

Одна із установ, яка розповсюджуватиме путівники – Тернопільський туристично інформаційний центр, каже керівниця Ірина Потішна.

"В нас невеликий зараз потік туристів через карантинні обмеження, тому не можу сказати, що я би цілий ящик забрала. В докарантинний період мені би ящика було мало продукції, а зараз трошки менше використовується продукції. Будемо надіятись, що зможемо реалізувати це і в інших мовах, оскільки є запит від іноземців, особливо від поляків, американців про різні періоди нашої історії", – каже Потішна.

У Тернополі презентували історичний путівник
У Тернополі презентували історичний путівник. Суспільне Тернопіль

Виділяють три періоди визвольних змагань, каже Сергій Волянюк. Перший – у 1917-1924-му роках, другий – у 1940-вих – 1950-тих і третій – сучасна російсько-українська війна. За його словами, це події, спрямовані на створення й утвердження незалежної української держави.

На початок