Лист до нардепів. Що означає заклик ЄС, США та НАТО ухвалити проєкт про реформу СБУ. Пояснює експерт

Лист до нардепів. Що означає заклик ЄС, США та НАТО ухвалити проєкт про реформу СБУ. Пояснює експерт

Лист до нардепів. Що означає заклик ЄС, США та НАТО ухвалити проєкт про реформу СБУ. Пояснює експерт
УНІАН

Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас, виконувачка обов'язків голови офісу зв'язку НАТО Вінета Кляйне, повірена у справах посольства США в Україні Крістіна Квін та голова Консультативної місії Євросоюзу в Україні Антті Хартікайнен на сайті “Європейська правда” оприлюднили статтю щодо реформи СБУ, в якій закликали народних депутатів України ухвалити відповідний законопроєкт № 3196-д.

Про причину появи такого повідомлення в етері Українського радіо розповідає асоційований експерт програми реформування правоохоронної та судової систем "Українського інституту майбутнього" Іван Ступак.

Про причини появи листа

На думку Ступака, міжнародні партнери "втрачають терпіння".

"Здається, що цей законопроєкт не буде прийнятий взагалі. Пройшла майже половина каденції Верховної ради, а проєкт не зрушився з місця. Попередні розрахунки показували, що законопроєкт приймуть на початку травня 2021 року. Вже листопад, проєкт є, але експерти побоюються, що він не буде прийнятий, і що знову його відкладуть на невизначений термін. Тому і був написаний цей лист", – каже Ступак.

За його словами, звернення представників НАТО, ЄС та США виглядає як прохання прийняти реформу СБУ в тому вигляді, в якому вона є зараз: "Тобто вони вже вирішили так: “Прийміть, будь ласка, законопроєкт хоча б в такому вигляді, а ми вже згодом даватимемо рекомендації та в поточному режимі щось змінюватимемо, допрацьовуватимемо тощо".

Читайте також: Human Rights Watch закликала відкласти голосування по реформі СБУ, яку підтримали посли G7

"Він (законопроєкт) не влаштовує багатьох. Зокрема і Службу безпеки. Спочатку вона брала активну участь, надавала свої рекомендації та пропозиції стосовно змін. А потім побачила, що вимальовується щось геть неприйнятне і перестала підтримувати цю ініціативу. Був навіть лист в середині року від СБУ до голови тодішньої Верховної Ради Дмитра Разумкова з проханням не приймати законопроєкт в тому вигляді й був наданий лист зі спростуванням проєкту на 63 сторінки. Тобто СБУ дуже концептуально підійшла до цього питання. Також всередині Ради не всі депутати погоджуються з формулюванням проєкту", – додав Ступак.

Чому законопроєкт можуть не винести на голосування

"Те, що зараз є в робочих групах — сирий варіант. Не факт, що його винесуть на голосування. Важко сказати, що є консенсус і порозуміння. СБУ не сприймає цей проєкт, їм категорично не подобається позбавлення функції розслідування економічних злочинів, протидії організованим угрупованням тощо. СБУ має бути класичним органом розвідки, як в кіно, але не як у фільмі про Джеймса Бонда, а на кшталт європейських спецслужб: в краватках, з білими комірцями за комп'ютером і без “маски-шоу”, автоматів, диверсій тощо", – підкреслює експерт "Українського інституту майбутнього".

Чого західні партнери хочуть від реформи СБУ

СБУ має бути повністю цивільною: "Тобто не повинно бути жодного військовослужбовця, окрім спецпідрозділу "Альфа". Усі інші — цивільні або зі спецзваннями. А українські реалії показують, якщо СБУ перевести на такі умови, то співробітники відмовлятимуться від служби, адже для багатьох військова служба — стимул. Також для багатьох служба — це стимул виконання наказів".

За теперішньої редакції закону про СБУ керівники Служби розуміють, що "не зможуть оперативно керувати своїми підлеглими", вважає Ступак.

"Іноземці кажуть, що не повинно бути слідчих ізоляторів. Тоді де тримати підозрюваних, які затримані за підозрою у шпигунстві чи вчиненні інших правопорушних заходів? Такі ізолятори існують для захисту людей, які мають співпрацювати з СБУ, поки загроза їхньому життю не буде ліквідована", – додав аналітик.

Хто реалізовуватиме цю реформу

"Їх (СБУ) просто поставлять перед фактом, мовляв, є закон – до роботи. Треба буде починати процес звільнення та оптимізацію кадрів, виплачувати відпускні, вихідні на пенсію тощо. Для цього на наступний рік до їхнього бюджету доплюсують 1 мільярд гривень. 20 тисяч працівників — число, на яке вони повинні вийти за 3-4 роки".

Які перспективи того, що цей законопроєкт ухвалять до кінця цього року

Як вважає Ступак, дата прийняття проєкту закону залежить від Офісу президента.

"Я був впевнений на 99%, що цей законопроєкт буде прийнятий на початку вересня цього року. Адже наприкінці липня президент на своєму сайті опублікував допис, де вказував, що реформа невідворотна і буде прийнята за будь-яких умов та обставин. Вийшло так, що вже — листопад, а законопроєкт так і не прийняли. Тому я не даю 100%, що його приймуть або не приймуть. Це залежить від Банкової", – сказав він.

Зазначимо, що заступниця голови парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла (фракція "Слуга народу") заявила, що Верховна рада планує в листопаді прийняти в другому читанні законопроект №3196-д про внесення змін до закону "Про Службу безпеки України". Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

"У листопаді ми плануємо його проголосувати. Зараз саме опрацьовуємо можливість винести його на голосування протягом найближчих трьох пленарних тижнів, які будуть згідно зі зміненим календарним планом сесії", – сказала Безугла.

Що відомо

  • 28 січня 2021 року Верховна рада прийняла за основу законопроєкт про удосконалення діяльності Служби безпеки України. Надалі роботу над правками законопроєкту продовжили у профільному комітеті.
  • Міжнародна дорадча група за участі представників ЄС, НАТО та США підтримала зміни до оновленого проєкту закону Службу безпеки України.
  • 5 жовтня посли G7 в Україні заявили: якщо законопроєкт у нинішній редакції буде успішно реалізовано, це стане основою для перетворення СБУ на сучасну службу безпеки, що "сприяє зміцненню безпеки та процвітанню" України.
  • Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch закликала Верховну раду відкласти голосування по закону про реформу СБУ. Причина – у новому законі зберігаються повноваження СБУ щодо арешту, затримання та допиту без чіткого контролю, що порушувати права людини.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок