Олімпіада-2022, умови та "технічна гонка". Інтерв'ю з єдиним українським скелетоністом Гераскевичем

Олімпіада-2022, умови та "технічна гонка". Інтерв'ю з єдиним українським скелетоністом Гераскевичем

Ексклюзивно
Олімпіада-2022, умови та "технічна гонка". Інтерв'ю з єдиним українським скелетоністом Гераскевичем
IBSF

Ексклюзивне інтерв'ю Владислава Гераскевича для Суспільне Спорт.

Скелетон - один з наймолодших видів спорту в Україні. Уперше українці були представлені на Олімпіаді у скелетоні лише у 2018 році, а загалом на дорослому рівні змагається усього один спортсмен.

Єдиний український скелетоніст на рівні Кубка світу - 22-річний Владислав Гераскевич. Саме він стартував на Іграх-2018, де фінішував 12-м, а тепер планує відібратися на ще одну Олімпіаду.

За час олімпійського циклу між Пхьончханом та Пекіном Гераскевич додав у результатах, а останній сезон закінчив на 13-му місці в загальному заліку Кубка світу, найкращий показник - дев'яте місце в Сігулді.

Читайте також: Владислав Гераскевич показав найкращий результат у кар'єрі на чемпіонатах світу

Усе це Гераскевич показує разом з невеликою командою (яка суттєво зросла на фоні Олімпіади-2018) і за відсутності майже будь-яких умов в Україні. "На жаль, в Україні немає умов для таких тренувань. Із того, що я знаю, то в нашій країні немає умов для багатьох зимових видів спорту, тому спортсмени майже постійно тренуються закордоном. Ми – не виняток", - заявляє спортсмен.

Старт нового скелетонного сезону - уже в п'ятницю, 19 листопада. Саме тоді відбувається перший зі стартів Кубка світу, який водночас буде входити до відбору на Олімпіаду. Про надщільний змагальний графік в олімпійьскому сезоні, конкуренцію в технічному обладнанні та закордонну підготовку до сезону - український скелетоніст розповів у інтерв'ю Суспільне Спорт.

Також разом зі Владиславом Суспільне Спорт запускає серію влогів скелетоніста про його олімпійський сезон - "Формула-1 на льоду". Це унікальна можливість подивитися, як проходить підготовка та функціонує один з наймолодших українських видів спорту.

  • Про перші Олімпійські ігри в кар'єрі

"Коли ми починали – у 16-17 років – я вже доволі свідомо та серйозно до всього ставився. Тому що розумієш, що це великий ризик. Коли їдеш головою вниз на великій швидкості, немає опції: "Ой, буду їхати, як їду, яка різниця". У будь-якому разі має бути відповідальне ставлення, адже кожен заїзд – це ризик, і до кожного треба ставитись серйозно з високою концентрацією. На мою думку, зараз ставлення до тренувань стало більш професійним і до спорту загалом. Але в цілому моє ставлення як було серйозним, так і залишилось.

Те, що став впевненіший – це точно. У попередньому олімпійському сезоні було важко, але ми розуміли, чого ми прагнемо, що нам необхідно, аби відібратись на Олімпіаду. Так ми поставили собі ціль. Десь виходило посідати необхідні місця, десь – ні. Але ми чітко бачили картину, що нам треба. У нас не було, що ми виступали просто заради того, аби виступати.

Тоді до останнього не було зрозуміло, чи потрапимо ми на Олімпійські ігри, чи ні. Зараз же, за відчуттями, шансів більше. Якщо брати попередні сезони, то ми проходимо з запасом. Але це олімпійський сезон. Тому забігати наперед не хочеться, адже боротьба за путівку на Ігри ще навіть не розпочалась. Коли вже пройде хоча б половина сезону, то будемо розуміти, яка ситуація з ліцензією. Поки що загадувати якісь місця на сезон не хочеться. Зараз немає цілі показати конкретний результат на змаганнях, зараз головна мета – підійти до Олімпійських ігор в оптимальній формі".

  • Про складнощі під час виступів на міжнародному рівні

араз я бачу, що головна проблема за останні 2-3 сезони – це техніка. А саме – скелетон і ковзани. Якщо ще 2-3 сезони тому головна проблема була в старті, і я відставав від хлопців у цьому аспекті, то багато-хто додав у цьому олімпійському циклі в плані технічного обладнання. Кожен скелетон, якщо ми беремо рівень Кубка світу, налаштовується індивідуально. Не варіант взяти його в когось і їздити. Тобто його постійно перероблювати й налаштовувати під себе.

Фінансово ми не бачимо проблеми. Проблема в тому, що це конкуренція, і нам складно дістати скелетон кращий, аніж у наших суперників. Відповідно всі, хто зараз випереджають нас на етапах Кубка світу, – це люди, що виготовляють скелетони самостійно, або роблять більшу їх частину. Ми поки що не можемо виготовляти повністю скелетон. Ми пробуємо, але це складно. Верстати мають бути дуже високоякісні, але наш рівень поки що не дозволяє їх дістати чи зробити собі повноцінну майстерню. Ми вже доволі добре налаштовуємо скелетон латвійського виробника, але зробити його самостійно – складно. Те саме стосується і ковзанів. Це потребує високої точності виробництва, яка в Україні поки що не доступна".

  • Про тренувальний процес

"Весною ми повернулись із чемпіонату світу і вже через тиждень-два розпочали підготовку до прийдешнього сезону. На старті цієї підготовки з нами почав працювати тренер із легкої атлетики. Він доволі відомий в українській легкій атлетиці та в українському спорті загалом – це Сергій Красовський. Його дружина Олена Красовська була другою на Олімпійських іграх в Афінах з бігу на 110 метрів із бар’єрами. Так що підготовка почалась ще в Києві під його керівництвом, потім у нас був відновлювальний збір у Карпатах. Пізніше вже вирушили на перші закордонні збори до Німеччини задля роботи на стартовій естакаді.

На жаль, в Україні немає умов для таких тренувань. Із того, що я знаю, то в нашій країні немає умов для багатьох зимових видів спорту, тому спортсмени майже постійно тренуються закордоном. Ми – не виняток, нам потрібні тренування на спеціалізованих об’єктах, тому ми поїхали до Німеччини, аби відпрацьовувати старт.

Якщо брати попередній сезон, коли були локдауни, то ми взагалі не мали можливості виїхати закордон і тому залишились без тренувань на стартовій естакаді. Було доволі складно, але навіть у тих умовах вдалось покращити цей показник. Думаю, у цьому сезоні ми ще покращимось. Водночас нам важко боротись із тими командами, які мають ці естакади вдома. Наприклад, ти приїхав весною після сезону і до осені в тебе є естакада. Тобі не потрібно влаштовувати спеціальний збір, аби там тренуватись, не треба приїздити на два тижні і робити ці 20 тренувань.

Плюс – кожне тренування на естакаді коштує грошей. Ми платимо, вивозимо кошти з України, не знаю, навіщо. Мені здається, було б раціональніше зробити естакаду, яку нам обіцяли ще перед корейськими Іграми і всі наступні чотири роки. Ми за свій рахунок зробили монорельсу в легкоатлетичному манежі на Березняках. На жаль, вона не така якісна, як естакада, що має спуски, але це вже щось. Ми шукаємо варіанти, однак, скоріше за все, замінити стартову естакаду чимось іншим нереально. Адже біг під нахилом і біг з гірки – це дуже велика специфіка. Такі умови змоделювати дуже важко".

  • Про змагальний графік в олімпійському сезоні 2021/2022

"Доволі складний графік, та й олімпійський сезон додає нервовості. Перед Олімпіадою в нас буде вісім етапів Кубка світу. Розклад змагань буде дуже щільний. У нас відпочинок буде лише чотири дні на "католицьке Різдво". А на Новий рік, 31-го грудня, ми вже їздимо в Сігулді на етапі Кубка світу. Тому очікуємо цей сезон дуже важким, адже в нас два місяці без перерви будуть змагання, потім чотири дні відпочинку, знову 3-4 тижні безперервних виступів, невеличкий відпочинок – і вже Олімпійські ігри. Якщо брати попередній олімпійський цикл, то відбіркових етапів було шість, а зараз їх на два більше. Тож на два етапи менше відпочинку.

Зараз головна мета – найкраще підготуватись до Олімпійських ігор. На етапах Кубка світу будемо намагатись покращувати те, чого нам не вистачає. Зокрема, технічних компонентів – у скелетоні та в ковзанах. Також треба ще краще пілотувати і ще швидше бігти. Підсумковий результат уже дізнаємось згодом і зрозуміємо, наскільки вистачило цієї роботи в порівнянні з хлопцями, які так само готуються до олімпійського сезону.

До речі, разом із Суспільне Спорт ми робимо влоги про нашу підготовку та виступи на етапах Кубка світу. Тож кожен охочий зможе ближче познайомитись із нашим видом спорту, дізнатись більше про наші складні поїздки та пригоди, зрештою, стати частиною нашої команди".
  • Про скелетон в Україні

"Одна з наших довготривалих цілей – це розвиток виду спорту та федерації. Наразі федерація опікується двома видами – це бобслей і скелетон, і ми намагаємось розвивати обидва. У нас уже є і юніор, і юніорка. Хлопчик, наприклад, зараз перебуває на змаганнях у Норвегії, і вже найближчим часом у нього буде перший старт у його житті.

Якщо говорити про команду, яка їздить на етапи Кубка світу, то в нас, наприклад, уже й фізіотерапевт з’явився. Відновлення в професійному спорті – це дуже важливо, так що це суттєве підсилення нашого колективу. Плюс – з’явилась команда з бобслею, буде боротись за ліцензію на Ігри. Тішить, що про скелетон і бобслей усе більше, і більше знають в Україні.

Так, авжеж, конкуренція – це дуже добре. Я був би радий, якби в Україні у мене була більшою конкуренція. Ми прагнемо цього, і я сподіваюсь, що наші юніори вже за кілька років зможуть скласти її. Водночас нам вистачає і тієї конкуренції, що є на міжнародних стартах. Але хочеться, аби в середині країни ми також конкурували й мотивували один одного бути краще".

Що відомо

  • Владислав Гераскевич - 22-річний український скелетоніст, який народився в Києві.
  • Гераскевич - єдиний представник від України в змаганнях скелетоністів на етапах Кубка світу в сезоні 2021/2022. Також саме Гераскевич є першим в історії України скелетоністом, який виступає на міжнародному рівні.
  • У 2018 брав участь в Олімпійських іграх у південнокорейському Пхьончхані. Тоді він посів 12-те місце.
  • Найкращий результат українця на етапах Кубка світу зі скелетону - 8-ме місце на французькому треку Ла-Плань у сезоні 2019/2020. При цьому найкращий результат Гераскевича на чемпіонаті світу - 13-те місце в німецькому Альтенбергу у 2021-му році.

Що далі

  • 19 листопада, п'ятниця. Перший етап Кубка світу зі скелетону. Іннсбрук, Австрія
Читайте також: Гераскевич показав найкращий результат у кар'єрі на юніорському чемпіонаті Європи із скелетону
На початок