Біля давнього козацького цвинтаря під Дніпром планують збудувати церкву

Біля давнього козацького цвинтаря під Дніпром планують збудувати церкву

Ексклюзивно
Біля давнього козацького цвинтаря під Дніпром планують збудувати церкву
Фото: Суспільне. Дніпро

Поблизу козацького кладовища у селі Старі Кодаки, що неподалік від міста Дніпра, планують збудувати церкву. Відповідне рішення ухвалила Новоолександрівська сільська рада. За даними кадастрової карти, частина території кладовища – у приватній власності. Як таке могло статися і чому давній козацький некрополь досі не має статусу пам'ятки – з’ясовували кореспонденти Суспільного.

Найдавніші надгробки на території козацького кладовища у Старих Кодаках датовані першою чвертю ХІХ сторіччя. Проте воно не має статусу пам'ятки. Місцеві жителі випасають на цій території худобу.

Дніпропетровщина: біля давнього козацького цвинтаря планують збудувати церкву
Цвинтар у Старих Кодаках. Суспільне Дніпро

Кілька кіз належить Володимиру Колосову, який живе навпроти кладовища вже близько п'ятдесяти років. За його словами, тварини надгробкам не загроза, на відміну від мародерів.

«Раніше ж до цього кладовища не було інтересу ніякого. Повибивали хрести, ковадлами вибивали. Виламували там, здавали на метал», – каже чоловік.

За словами директорки Обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Лідії Голубчик, на відміну від Кодацької фортеці, кладовище не має статусу пам’ятки.

«Для того, щоб будь-який об’єкт отримав статус пам’ятки, необхідно, щоб науковець, статусу не нижче кандидата історичних наук, провів дослідження цього об’єкта. Встановив час і визначив критерії визначення цього об’єкта як майбутньої пам’ятки й рекомендував його до внесення у реєстр пам’яток», – пояснює вона.

Нині, каже Лідія Голубчик, ніхто з науковців не вивчає кладовище. Однак його територія є частиною охоронної зони Кодацької фортеці.

«Червона лінія навкруги фортеці — це охоронна зона пам’ятки. Тобто, кладовище в межах впливу фортеці. Для цієї містоохоронної зони виписаний жорсткий режим будь-яких перетворень», – додає вона.

Дніпропетровщина: біля давнього козацького цвинтаря планують збудувати церкву
Охоронна табличка на місці фортеці в Старих Кодаках. Суспільне Дніпро

Отже, за словами Лідії Голубчик, будь-яке будівництво на цій території мають погоджувати з Міністерством культури та інформаційної політики. Після отримання дозволу на території мають провести археологічне обстеження.

Згідно з кадастровою мапою, частина території кладовища знаходиться у приватній власності. За словами Лідії Голубчик, для цього не може бути жодних законних підстав.

Спроби отримати коментар у власника та місцевої влади

Ділянка розміром у 15 соток, за даними кадастру, належить Леоніду Руженському. Суспільне зателефонувало за вказаним номером, однак абонент поза зоною досяжності.

Також Суспільне телефонувало до голови Нооволександрівської ради Олександра Візира, однак він не брав слухавку. Спеціалістка відділу освіти, культури, молоді та спорту Новоолександрівської сільської ради Зоя Кучіна сказала, що не компетентна у цьому питанні, та обіцяла передати номер кореспондентки іншій відповідальній особі, проте кому саме, не назвала. Суспільне написало запит Новоолександрівській сільській раді, щоб розібратися у ситуації.

За словами старшого наукового співробітника Дніпропетровського національного історичного музею імені Яворницького Єгора Засипкіна, поселення навколо фортеці існувало з XVII сторіччя. Могили ХІХ сторіччя, розташовані на кладовищі, каже він, з точки зору археологів, вважаються свіжими. Розривати їх не лише неетично, але й небезпечно.

Що відомо

  • Перша Кодацька фортеця була збудована поляками у 1635 році, того ж року її зруйнували козаки.
  • Наступну фортецю звели у 1638 році. Її знищили у ХVІІІ сторіччі, а залишки ліквідували за радянських часів, коли тут почали добувати граніт.
  • Наразі від фортеці лишився тільки один земельний вал.

Читайте також

  • На розкопках козацьких поховань у Старих Кодаках археологи знайшли сліди давніх цивілізацій
  • Єдиний спортзал у Старих Кодаках на Дніпропетровщині можуть закрити

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок