На Кіровоградщині відсторонили пів тисячі нещеплених від ковіду освітян. Що кажуть юристи

На Кіровоградщині відсторонили пів тисячі нещеплених від ковіду освітян. Що кажуть юристи

На Кіровоградщині відсторонили пів тисячі нещеплених від ковіду освітян. Що кажуть юристи
pixabay.com

У Кіровоградській області до роботи не допустили 541-го працівника закладів освіти, які не щеплені від ковід. Через це вносять зміни в розклади занять, сказав Суспільному заступник директора обласного департаменту освіти Володимир Таборанський.

Згідно з змінами до Постанови Уряду №1236 від 20 жовтня відсторонюють від роботи працівників освіти і держслужбовців без щеплень проти ковіду. Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко сказав, що мають право формувати перелік професій з обов'язковою вакцинацією, посилаючись на статтю 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".

На Кіровоградщині

У галузі освіти працюють 31 882 працівники. Від роботи відсторонили 205 педагогів та 336 непедагогічних працівників. Це 1,5% від загальної кількості, сказав заступник директора обласного департаменту освіти. "Хочу сказати, що така кількість відсторонених не є критичною для роботи освітньої галузі. На сьогодні жоден заклад не припинив роботу у зв’язку із відстороненням".

Серед закладів вищої освіти в області відсторонили від роботи 117 невакцинованих працівників. Найбільше – в льотній академії в Кропивницькому. Там 205 працівників не надали документи про щеплення. 104 з них відсторонили від роботи, сказала помічниця начальника академії Олена Ковальова. Загалом, в академії працюють 928 людей.

Навчання там нині дистанційне. В академії вакциновані майже 78% працівників. Щоб навчатися очно, потрібно 80%.

У Кропивницькому

У місті відсторонили 56 працівників кропивницьких шкіл та дитсадків без збереження зарплати. Це дані від начальниці управління освіти Лариси Костенко. В 17-ти школах та гімназіях – 36 людей, в 11 дитсадках – 17, і трьох працівників відсторонили в одному позашкільному навчальному закладі.

У школі №6 працюють 123 людини. Четверо працівників не вакцинувалися, мають довідку про протипоказання. Їх до роботи допустили. Відсторонили одного. Попередження працівник отримав 5-го листопада, сказала директорка школи Надія Кравченко. "В понеділок зранку ми видали наказ про відсторонення від роботи на період карантину до моменту надання документу про вакцинацію або протипоказання. Працівник ознайомився із цим наказом, і сьогодні не працює".

Щоб повернутись на роботу відсторонені працівники мають зробити першу дозу вакцини і принести довідку. Інші вчителі принесли документи про вакцинацію, сказала Надія Кравченко. "Це може бути довідка від сімейного лікаря, міжнародні сертифікати про вакцинацію чи роздруківка із "Дії". Ми знаємо, що зараз не так легко попасти до сімейного лікаря. Тому ми скануємо код. Якщо в "Дії" відтворюється сертифікат, то приймаємо і такий документ".

Вчителька інформатики Алевтина Залевська говорить, не наважувалась щепитись від ковіду довго. Зробила це минулої суботи. Журналісти Суспільного зателефонували двом відстороненим від роботи працівникам шкіл, контакти яких мали. Вони від коментарів відмовились. Дані інших невакцинованих працівників їх керівники не розголошують.

Думки юристів щодо обов’язкової вакцинації різняться.

Думка юристки Тетяни Козаченко:

"В Україні є закон "Про захист населення від інфекційних хвороб". Його норми встановлені ще у 2012-му році. Вони визначають, що до окремих категорій працівників можуть бути встановлені підвищені засоби безпеки у випадку, якщо це передбачає необхідність карантинних заходів у зв’язку з будь-якою епідеміологічною ситуацією. Зокрема перелік таких професій може встановлювати Міністерство охорони здоров'я України. Тому відсторонення від роботи передбачених законом категорій людей є законним за умови, що це рішення ухвалює відповідний орган державної влади".

Думка юриста Еміля Багіряна:

Вакцинація – добровільна. Ніхто не може примусити людину вакцинуватися чи відмовлятися від вакцини. У Законі України "Про відпустки" у статті 25 написано, що за заявою працівника відпустка без збереження заробітної плати надається в обов’язковому порядку. Стаття 26 цього закону наголошує, що надання відпустки без збереження заробітної плати відбувається за згодою сторін. Тобто якщо працівник не бажає йти у відпустку без збереження заробітної плати, змусити його ніхто не має права. Також у нас є Конституція України, де у статті 19 зазначено: правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством".

На початок