В Україні недовиявлення випадків туберкульозу через COVID-19 – ЦГЗ

В Україні недовиявлення випадків туберкульозу через COVID-19 – ЦГЗ

В Україні недовиявлення випадків туберкульозу через COVID-19 – ЦГЗ
Оригінальне

В Україні знизилось виявлення нових випадків туберкульозу на тлі пандемії COVID-19. При цьому в усьому світі спостерігається зростання захворюваності та смертності від хвороби.

Про це під час пресконференції 5 листопада заявила завідувачка відділу координації програм діагностики та лікування туберкульозу Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва, повідомляє кореспондент Суспільного Нікіта Галка.

"До поширення коронавірусу в Україні спостерігалося скорочення кількості випадків туберкульозу на 4-5% щороку. За даними 2020-го року ми спостерігаємо різке зменшення кількості до 17,5 тисяч випадків туберкульозу, що фактично на 30% менше, аніж за аналогічний період 2019-го року", – розповіла вона.

За словами Терлеєвої, COVID-19 суттєво ускладнив боротьбу із захворюванням, оскільки вірус не лише підвищує ризик для людей, хворих на туберкульоз, в завдав сильної шкоди у наданні послуг

"Пацієнти з туберкульозом є, певною мірою, навіть більш вразливими щодо захворюваності на коронавірусну інфекцію. По-перше, точка дотику – легені: здебільшого і при туберкульозі, і вірусній інфекції вражається саме цей орган. З іншого боку, пацієнти з туберкульозом зазвичай мають зниження імунної системи, а це додаткова сприйнятність будь-якої додаткової інфекції. Саме вакцинація і є одним з тих дієвих методів, який може в умовах поширення пандемії COVID-19 додатково захистити пацієнтів з туберкульозом від ураження коронавірусною інфекцією", – зауважила посадовиця.

Вона додала, що смертність від туберкульозу зростає по всьому світу через недостатній доступ до діагностики та лікування.

"Якщо ми не виправимо ситуацію зараз, ми можемо очікувати на зростання смертності майже у 2 рази. Але це притаманно не лише Україні", – заявила Терлеєва.

Експертка зазначила, що у більшості випадків наявні у людей симптоми туберкульозу помилково приписують COVID-19. Вона нагадала, що типовими симптомами туберкульозу є:

  • кашель, або покашлювання впродовж 2-х тижнів і більше;
  • нічна пітливість;
  • зниження ваги;
  • задишка.

"Все це може свідчити про туберкульоз, і в цих ситуаціях потрібно своєчасно звертатися до сімейного лікаря", – наголосила Терлеєва.

Посадовиця пояснила, що лікар має провести опитування та скринінгове анкетування, за результатами якого призначить додаткові методи обстеження.

Читайте також: Коли можливі протипоказання до вакцинації від COVID-19. Пояснюють у МОЗ

За словами тимчасового виконувача обов’язків керівника Національної служби здоров'я Дмитра Самофалова, при цьому до початку роботи спецзакладів за програмою "медичних гарантій" наявні дані свідчили, що лікування в більшості туберкульозних диспансерах було неефективним та іноді навіть небезпечним для пацієнтів.

"При застарілій системі лікування спостерігалася зменшення кількості захворюваності, але зростали випадки мультирезистентної форми туберкульозу через повторне інфікування у туберкульозних диспансерах", – розповів він.

Посадовець пояснив, що часто пацієнтів тримали в стаціонарі лише, щоб зайняти ліжко на достатньо довгий час, оскільки кожен випадок коштував державі близько 100-450 тисяч гривень за одного пацієнта.

"І в цю суму не входили навіть ті ліки, які МОЗ закуповувало окремо через централізовані механізми", – додав Самофалов.

За його словами, із квітня 2020 року медичні заклади, які лікують пацієнтів з туберкульозом, почали працювати за договором із НСЗУ, відтак тариф за пакетом лікування туберкульозом став однаковий для амбулаторних випадків, і для випадків лікування в стаціонарі.

"Завдяки цьому у лікарів зникла мотивація утримувати пацієнта в стаціонарі, щоб просто зайняти ліжка", – підсумував він.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок