Як відмова від вугілля позначиться на Україні та чим його замінять. Думка експерта

Як відмова від вугілля позначиться на Україні та чим його замінять. Думка експерта

Ексклюзивно
Як відмова від вугілля позначиться на Україні та чим його замінять. Думка експерта
УНІАН

В рамках конференції ООН з питань зміни клімату, яка відбувається в Глазго, понад 40 країн та 150 організацій, серед яких й Україна, зобов’язалися відмовитися від використання вугілля.

Країни-підписанти планують поетапно зменшити використання викопного палива, не будувати нові вугільні електростанції, а також не інвестувати в цю галузь. Великі економіки мають досягти цієї мети у 2030-х роках, а країни, що розвиваються – у 2040-х.

Такі дії держав мають скоротити викиди вуглецю, обмеживши глобальне потепління. Як відмова від вугілля позначиться на Україні та чим його замінять Українському радіо розповів керівник відділу енергетики громадської організації “Екодія" Костянтин Криницький.

У чому суть документу, який підписала Україна

"На кліматичній конференції Україна долучилася до коаліції, яка виступає за відмову від вугілля та перехід на відновлювані джерела енергії. В самому тексті цієї декларації йдеться про розвиток відновлюваної енергії: сонця, вітру, біомаси. Важливо, що Україна не просто сказала, що колись відмовиться від вугілля, а вказала точну дату. Український уряд сказав про 2035 рік, тобто українські вугільні державні потужності саме в електрогенерації будуть закриватися до 2035 року”, - розповів Криницький.

Разом з тим, експерт наголосив, що 2035 рік стосується саме держави, а не приватної компанії ДТЕК, якій належать близько 75 % генеруючих потужностей й 9 електростанцій. ДТЕК також доєдналася до цієї ініціативи, але вона планує відмовитися від добутку вугілля до 2040 року.

"Тому фактично дата відмови від вугілля буде залежати не від українського уряду, а від бізнесу”, – каже експерт.

За його словами, вугільна промисловість є глибоко дотаційною: "В Україні за період з 2017 по 2019 роки було виділено 750 млн євро прямих дотацій. Й ця сума кожного року збільшується. Тобто ситуація нестабільна і чисто з економічної точки зору не може продовжуватися постійно, вугільна промисловість у світі згортається. В тих же Сполучених Штатах Америки постійно закриваються вугільні шахти".

Вплив використання вугілля на екологію

Криницький зазначив, що використання вугілля – це одна з основних причин зміни клімату.

"Тому реалізація угоди є реальною й країни поступово до цього йдуть. Й те, що 40 держав до неї приєдналося, буде підштовхувати такі великі країни, як Індія, Китай передивлятися свої плани”, – каже він.

Також експерт пояснив, що коли йдеться про перехід на відновлювані джерела енергії, мається на увазі й будівництво нових потужностей: “Цього року було презентовано незалежне дослідження, яке проводили німецькі експерти. Вони показали, що реально відмовитися від вугілля повністю та замінити його на відновлювану енергію можна до 2030 року. Був даний висновок, що це можливо, але при цьому треба розвивати накопичуючі потужності”.

Наразі дана технологія є дорогою, але її вартість постійно стає дешевшою, підкреслює фахівець.

“Це дорого, але минулого року це, наприклад, було дорожче, ніж цього. Ця технологія постійно стає дешевшою і коли ми дивимося в горизонті 2035-2040 років, то вже зараз можна моделювати спадання ціни та використання цих технологій”, - зазначив Криницький.

Як стверджує експерт, відповідно до висновку німецьких експертів, якщо вугільна промисловість в Україні буде продовжувати функціонувати, то дотації будуть постійно збільшуватися: “Якщо закрити їх за наступні 10 років, то це буде набагато дешевше”.

Що буде з працівниками вугільних шахт

Відповідаючи на запитання, що робити з працівниками вугільних шахт, які втратять роботу після відмови від палива, Криницький відповів: “Їм треба запропонувати або нову роботу, або перекваліфікацію, або зробити прийнятний соціальний пакет. З іншого боку, слід провести диверсифікацію місцевої економіки, тому що зараз вугільні містечка – це мономіста, які повністю залежать від одного підприємства".

На його думку, відкриття одного великого підприємства замість шахти чи комбінату у вищевказаних мономістах не раціональне.

"Тому відкриття великої кількості різнопланових підприємств має бути однією з основних цілей нашої держави”, – зазначає Криницький, підкреслюючи, що наразі на підприємствах, пов'язаних з добутком вугілля, працює близько 56 тисяч людей.

Що відомо

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас.

На початок