Область – у лідерах впровадження енергоощадних заходів у будинках. Кропивницький – в аутсайдерах

Область – у лідерах впровадження енергоощадних заходів у будинках. Кропивницький – в аутсайдерах

Марафон
Область – у лідерах впровадження енергоощадних заходів у будинках. Кропивницький – в аутсайдерах
Суспільне: Кропивницький

Для ОСББоб’єднання співвласників багатоквартирного будинку єдиною можливістю залучити гроші держбюджету на впровадження енергоефективних заходів у житлових будинках є участь в програмі "Енергодім", що реалізується державним фондом. Згідно даних фонду, Кіровоградська область є однією з лідируючих областей України за поданими заявками щодо реновації житла. На 29 жовтня 2021 року від ОСББ Кіровоградської області подали 54 заявки. Лідером є Волинська область – 145 заявок. Кропивницький подав дві.

Суспільне підготувало серію матеріалів, темою яких є стан систем теплопостачання області: – у Кропивницькому вона зруйнована. Про те чому, та якою бачить нову систему розповів керівник комунального підприємства "Теплоенергетик" Олександр Чельник; – з газу на дрова перевели системи опалення п’яти шкіл Долинської громади. Суспільне побувало в селі Маловодяне, щоб дізнатись, скільки зекономлять та чи не стало холодніше в місцевій школі.

"Енергодім" – це державна програма, яка передбачає відшкодування ОСББ грошей, які об'єднання витратить на утеплення будинків. Роботи, які можна проводити – утеплення даху, стін, підвалу, модернізація інженерних систем будинку тощо.

Долучившись до Програми, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку отримують грант до 40-50%, а перші 500 учасників – 60-70% від витрат на енергомодернізацію свого будинку. Обов’язкова участь об’єднання – 20% від вартості проєкту.

У програмі "Радіодень" на Українському радіо Кропивницький голова правління ОСББ "Травень" Олександр Плетньов розповів про те, що зробили, щоб взяти участь у програмі, а голова Асоціації ОСББ "Лучани" Юлія Сабатюк поділилася власним досвідом впровадження програм енергоефективності у Луцьку.

Олександр Плетньов розповів, що зробили, щоб подати заявку: "Провели енергоаудит, побачили свої енерговтрати, які має наш будинок 1955 року створення. Наступний етап – подана і схвалена заявка фондом щодо участі в програмі. Ми потрапили в перші 500 ОСББ, де маємо отримати підвищений грант у розмірі 70% від вартості матеріалів і робіт на дані заходи".

Енергоаудит коштує від 15 до 20 тисяч гривень, в залежності від залучених фахівців. Його має оплатити ОСББ, каже Олександр Плетньов.

Читайте також: Як утеплити будинок і заощадити гроші, знають мешканці дев'ятиповерхівки на вулиці Вокзальна в Кропивницькому. ОСББ взяло участь у державній програмі співфінансування

Кропивницький – єдине місто обласного значення, яке не має підписаного меморандуму про співпрацю з Фондом енергоефективності та не має своєї програми співфінансування з ОСББ з утеплення і реновації житлового фонду, розповів Плетньов. "Як на мене, це одна із ключових причин, чому не подаються заявки від нашого міста. Ці два ОСББ, які беруть участь у програмі, розраховують виключно на власні кошти. На даний час обласна державна адміністрація має свою програму та підписаний Меморандум про співпрацю з фондом".

Як у Луцьку?

Луцьк продовжує утримувати лідируючі позиції у сфері енергозбереження та реалізації програм підтримки ОСББ в Україні, – розповідає Юлія Сабатюк. "Усе це у нас розпочиналося у 2001 році з виходом Закону про ОСББ. Луцьк став першим в Україні тому, що ми перший індивідуальний тепловий пункт поставили у 2007 році. Це дозволило нам споглядати, яка ж економія відбувається саме у цьому будинку, наскільки економніші платежі стали у співвласників квартир. Орієнтовна економія від тарифу міста складає 40-50%. Минулого опалювального сезону порахували для однієї двокімнатної квартири, то вийшло, що шість з половиною тисяч гривень за опалювальний сезон власники зекономили".

Юлія Сабатюк говорить, що співвласники будинку повинні бути зацікавлені в модернізації будинку: "Ми їздили по усіх містах України і розповідали співвласникам, щоб вони гуртувалися, адже це ваше майно, якщо ви приватизували кватири – вони є вашою спільною власністю, отже лише вам ухвалювати подібні рішення".

Міська влада долучається до цих процесів, каже Юлія Сабатюк. Із 2016 року в Луцьку працює Центр енергоефективності та енергозбереження. Він популяризує серед містян ідею енергоефективності. Працівники Центру зустрічаються зі співвласниками багатоквартирних будинків, розказують про програми, за якими можна утеплити будинки, поміняти вікна, дах, встановити лічильники та балансувальні клапани. Ці заходи в перспективі дозволяють в опалювальний сезон економити до 50%".

Програма Кіровоградської облдержадміністрації

Кіровоградська облдержадміністрація має відповідну програму, за якою протягом 2017-2020 років 95 ОСББ та ЖБК області отримали відшкодування з обласного бюджету по 101 енергокредитному договору у сумі 5,42 мільйонів гривень. З місцевих бюджетів 133 ОСББ та ЖБК за 154 енергокредитними договорами отримали відшкодування у сумі 7,24 мільйони гривень. Таку інформацію отримали журналісти Українського радіо Кропивницький на запит від департаменту житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації.

Вибір редакції

На початок