Не більше 50 км/год. Як сезонне обмеження швидкості може знизити кількість ДТП. Відповідає експертка

Не більше 50 км/год. Як сезонне обмеження швидкості може знизити кількість ДТП. Відповідає експертка

Не більше 50 км/год. Як сезонне обмеження швидкості може знизити кількість ДТП. Відповідає експертка
Ілюстративне фото, Unsplash

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада Центр організації дорожнього руху демонтував 90 дорожніх знаків, які обмежували швидкість максимального руху на дорозі до 80 км/год. Отже, до 1 квітня у столиці діє єдиний швидкісний режим — у місті дозволено їздити лише на швидкості до 50 км/год, окрім ділянок, де дозволена швидкість є нижчою.

Чи зможуть такі заходи зменшити кількість дорожньо-транспортних пригод та які ще варіанти боротьби з порушниками на авто можуть почати діяти в Україні в ефірі Українського радіо розповіла аналітикиня кампанії "За безпечні дороги" Центру демократії та верховенства права Юлія Дядюк.

Навіщо існують сезонні обмеження швидкості

“В цю пору року обмеження швидкості встановлюються через погодні умови, адже гальмівний шлях в зимовий період подовжується. Й кожна дорога, на якій міняються знаки в літній і зимовий час року, оцінюється у відповідності до певних факторів ризику, які на цих дорогах присутні”, — розповіла Дядюк.

Експертка додала, що обмеження руху встановлюються щороку з 1 листопада до 1 квітня.

“В цілому швидкість є одним з факторів ризику, який визнаний ВООЗ як такий, що призводить до найбільшої кількості смертей та травматизму на дорогах. Тому цьому питанню має приділятися дуже велика увага. Зокрема, якщо ми говоримо про український контекст, то в Україні саме перевищення швидкості є найпопулярнішою причиною ДТП. Лише в 2020 році через перевищення швидкості понад 1900 людей загинули і понад 12 тисяч осіб - травмовано. Тому встановлення правильного обмеження швидкості на кожній дорозі є дуже важливим”, — наголосила Дядюк.

Також вона додала, що в Україні існує й комплексна проблема, пов’язана з перевищенням швидкості — наїзд на пішоходів на переходах.

“Тут питання не лише до перевищення швидкості, але й інфраструктурних рішень. Наявність пішохідних переходів, регульовані вони чи ні, також впливає на обмеження швидкості, яке має бути встановлено на цій вулиці”, — відзначила експертка.

50 чи 70

“Однією з причин сезонного обмеження швидкості задля зменшення кількості ДТП є й те, що на ділянках, де встановлено обмеження в 50 км/год, в Україні є так зване дозволене нештрафоване підвищення в 20 км. Тобто там, де швидкість обмежена до 50 км, фактично ми маємо 70 км. Бо штраф в Україні накладається тільки при перевищенні більше, ніж на 20 км/год. Тому коли ми говоримо про 80 км в літній період, на жаль, фактично штрафуються порушники, які їхали зі швидкістю понад 100 км/год”, - пояснила Дядюк.

За словами експертки, в Україні слід законодавчо мінімізувати дозволене нештрафоване перевищення: “Виходячи з наших досліджень, дуже багато країн Європи практикують нульову толерантність до перевищення швидкості. Підвищення швидкості на 1-2 км/год вже вважається порушенням”.

Камери автоматичної фото- та відеофіксації

“Відповідно до останніх даних патрульної поліції України, було зафіксовано досить багато порушень через камери відеофіксації. Також досить великий відсоток виписаних протоколів було сплачено. Й дійсно на ділянках, де було встановлено камери автоматичної фото- й відеофіксації, кількість порушень ПДР зменшилася. Камера автоматичної фіксації є дієвим інструментом боротьби з порушеннями правил дорожнього руху”, — розповіла аналітикиня.

Водночас як пояснила Дядюк далі, проблема порушень правил дорожнього руху досить комплексна і не може вирішитись лише встановленням камер чи штрафами: “Після підняття штрафів 17 березня цього року як за перевищення швидкості, так і за керування в нетверезому стані чи за невикористання ременів безпеки все одно такі порушення відбуваються”.

“В деяких країнах Європи більш комплексний підхід до цієї проблеми. Там, наприклад, є система штрафних балів, де за системні порушення водіїв позбавляють водійського посвідчення. Але в наших реаліях навіть той факт, що штрафи будуть підвищені і встановлюються камери автоматичної фіксації, значно покращує ситуацію. Тому патрульна поліція продовжує роботу зі встановлення камер й ми очікуємо на позитивну динаміку”, - зауважила експертка.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок