З 846 будинків Кропивницького опалюються 47, інші – відключились. Чи може працювати система?

З 846 будинків Кропивницького опалюються 47, інші – відключились. Чи може працювати система?

Марафон
З 846 будинків Кропивницького опалюються 47, інші – відключились. Чи може працювати система?
Суспільне: Кропивницький

У Кропивницькому система теплопостачання будинків, яка включає в себе котельні та мережу труб, має 22% абонентів від кількості, на яку вона розрахована (47 будинків із 846). Вони не скупчені в одному районі, а розташовані по всьому місту. Інші абоненти підключили автономне опалення. Така система не може працювати ефективно, фактично, вона зруйнована, сказав Суспільному у програмі "Сьогодні: головне" директор комунального підприємства "Теплоенергетик" Олександр Чельник. "Ми пройшли точку неповернення", – сказав він та розповів про можливі нові варіанти організації опалення у Кропивницькому.

Суспільне підготувало серію матеріалів, темою яких є стан систем теплопостачання області: – утеплити багатоквартирний будинок і зекономити. Досвід ОСББ, які скористались послугами програми державного фонду "Енергодім"; – з газу на дрова перевели системи опалення п’яти шкіл Долинської громади. Суспільне побувало в селі Маловодяне, щоб дізнатись, скільки зекономлять та чи не стало холодніше в місцевій школі.

"У 2018 році, коли я прийшов працювати директором підприємства, вже була перейдена точка неповернення, система у критичному стані", – говорить Чельник. Це сталось через те, що, відповідно до чинного законодавства, містяни, які мають бажання, можуть від’єднатися від системи теплопостачання та зробити автономну. В минулому 2020-2021 опалювальному сезоні у "Теплоенергетика" було 18600 абонентів, у цьому році – 15200.

Система руйнується, потрібно створювати нову, старі комунікації для цього не підходять. "Не потрібно бути великим спеціалістом, щоб зрозуміти, що на ту кількість абонентів, яка залишилась – в основному у центральній частині міста – не потрібен діаметр трубопроводу 800 міліметрів", – каже Чельник. Треба зробити розрахунки, щоб вирахувати потрібний діаметр труби, яка має бути протяжність і напрямки прокладання теплових мереж і де має бути центр теплової генерації нової системи.

Які є варіанти опалення для міста?

1. Теплові насоси — це системи, які примножують теплову енергію, отриману з альтернативних джерел – землі, або ґрунтових вод, а потім направляють її на опалення приміщень. "Це те, що нам дійсно не підійде, бо це дуже дорого", – вважає Олександр Чельник.

2. Встановлення котелень на альтернативних видах палива – не можливе, каже Чельник . "Знаючи геодезію нашого міста, де центр знаходиться в низині, всі відходи згоряння залишаться в центрі. Бо центральна частина міста достатньо не продувається потоками вітру, погана циркуляція. Ось чому ТЕЦ збудована в тому місці, де вона знаходиться зараз – у найвищій точці, висота димової труби – 105 метрів. Це все робилося для того, щоб розсіювати димові гази на якомога більшої площі".

3. Газове опалення. В центральній частині міста відсутні газові мережі необхідної потужності, а щільність забудови не дозволяє приблизити мережу теплової енергії до споживача, бо чим ближче центр теплової генерації до будинків, тим менші втрати.

4. "Розробляючи нову схему теплопостачання міста (а в більшості міст збереглася система централізованого опалення, Кропивницький, на жаль, став унікальним, де зруйнована ця система), ми не можемо говорити про відродження централізованого теплопостачання. Можливий вихід – мінікотельні", – вважає Олександр Чельник.

Щоб будувати такі котельні, міська влада має шукати фінансові джерела. Це можуть бути кредитні ресурси, лізингові схеми тих компаній, які згодяться фінансувати будівництво таких мінікотелень тощо.

Вибір редакції

На початок