Український легкоатлет Ігор Главан підтвердив, що у збірній існували маніпулювання з допінг-тестами

Український легкоатлет Ігор Главан підтвердив, що у збірній існували маніпулювання з допінг-тестами

ЗМІ
Український легкоатлет Ігор Главан підтвердив, що у збірній існували маніпулювання з допінг-тестами
European Athletics

Спортсмен розповів, що подібні порушення відбувалися саме в національному допінг-контролі.

Бронзовий призер чемпіонату світу-2013, український скороход Ігор Главан, підтвердив, що у збірній України з легкої атлетики відбувалися маніпуляції з допінг-тестуванням. Про це спортсмен розповів у інтерв'ю виданню Настоящее Время.

Минулого тижня було опубліковано перші результати розслідування під назвою "Геркулес". Під час операції було знайдено докази порушень антидопінгового контролю з боку Національного антидопінгового центру України. НАЦУ звинувачують у тому, що він попередньо повідомляв українських легкоатлетів про найближчі допінг-тестування. Відповідно, WADA не вважає ці допінг-проби показовими.

Також стало відомо, що НАЦУ навмисно змінював статус деяких проб спортсменів зі "змагальних" на "позазмагальні". Таким чином атлети могли уникнути покарання за вживання речовин, які дозволені лише в позазмагальний період.

Читайте також: WADA знайшло докази і звинувачує антидопінговий центр України в маніпуляції з допінг-пробами

Що розповів Ігор Главан

Легкоатлет стверджує, що все почалося в 2017 році, з приходом старшого тренера збірної зі спортивної ходьби Дениса Тобіаса. Хоча в розслідуванні WADA йдеться, що порушення відбувалися й раніше: ще з 2012-го.

За словами Главана, Тобіас "неодноразово телефонував, попереджав, що буде допінг-контроль, куди треба приїхати".

"При цьому, якщо WADA брало аналізи, то ніколи нікого ніхто не попереджав. Вони приїздили як треба. Вони просто телефонують тобі зранку й кажуть: "Ось допінг-контроль". А що стосується національного допінг-контролю – то таке відбувалося".

У тому числі, як каже спортсмен, про тести повідомляли на передолімпійських травневих зборах у Конча-Заспі.

Главан також вказав на подібні порушення з боку головного тренера з витривалості Сергія Романчука.

"Деякі спортсмени обурювалися, запитували, чому так. А раптом хтось когось захоче підставити? Щось зробить чи підсипле препарат до тієї ж їжі чи води? Навіть мені спортсмени говорили: "Ігоре, а це правильно?" Я казав: "Ні, це неправильно, це порушення, про це треба говорити й писати".

"Але кому ми можемо писати, якщо навіть цей Національний антидопінговий центр пропагує таке?" – додав Главан. За його теорією, саме НАЦУ повідомляв федерації або тренерам про те, коли будуть тестування, а вони передавали це спортсменам. Легкоатлет підозрює, що нагорі цього ланцюжка був головний тренер збірної В'ячеслав Тиртишник.

Сам Главан також отримував такі дзвінки й спершу відмовлявся їхати кудись для того, щоб здати допінг-пробу, бо він "ні від кого нічого не приховує" і, за правилами, це до нього мають приїжджати. А йому, як каже атлет, відповідали, що "немає грошей приїздити", та ставили ультиматум: або приїжджаєш, або не поїдеш на змагання.

При цьому Главан зізнається, що не знає, якою була причина цих дій, але вважає, що схема побудована для того, щоб "прибирати тих, хто невгодний".

За його словами, решта українських легкоатлетів також обурені такою ситуацією, про що спілкуються "в кулуарах", але "бояться про це говорити, тому що на кону – збірна та виїзди на збори й змагання".

Читайте також: "Низка спортсменів пропустила б Олімпіаду". Президент WADA — про порушення допінг-правил Україною

Що відомо

  • Ігор Главан був одним із низки українських легкоатлетів, яких цього року не допустили до Олімпійських ігор-2020 у Токіо. Спортивний арбітражний суд подовжив його дискваліфікацію на три роки та анулював результати з 25 липня 2017 року, зокрема "бронзу" на командному чемпіонаті Європи в чеських Подєбрадах.
  • Крім маніпулювання допінг-тестами, розслідування виявило, що особа, пов'язана з Федерацією легкої атлетики України (ФЛАУ), займалася торгівлею забороненим препаратором ерітропоетином.
  • Доказів провини в організації допінг-схем з боку ФЛАУ під час операції не було знайдено. Розслідування WADA досі триває.
  • У НАЦУ відповіли, що не знали про подібні порушення допінг-протоколу, та повідомили про намір провести внутрішнє розслідування щодо звинувачень, а також готовність співпрацювати з WADA.
  • Директор антидопінгового центру України пішов у відставку після звіту WADA.
  • Президент Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) Вітольд Банька заявив, що маніпуляції з процесом допінг-тестування в Україні могли вплинути на склад збірної на Олімпійських іграх і деякі спортмени могли туди не потрапити.
На початок