“Обмеження електроенергії буде”. Експерт розповів, чи відчує Україна дефіцит вугілля цієї зими

“Обмеження електроенергії буде”. Експерт розповів, чи відчує Україна дефіцит вугілля цієї зими

Ексклюзивно
“Обмеження електроенергії буде”. Експерт розповів, чи відчує Україна дефіцит вугілля цієї зими
УНІАН

З 1 листопада Росія зупинила постачання в Україну енергетичного вугілля марок А та П — антрацит та пісне. Чи зможе Україна уникнути енергетичної кризи в ефірі Українського радіо розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Яка частка вугілля з Росії потрапляє на сьогодні в Україну?

Завжди поставки вугілля йшли з різних джерел, але найбільша частка, особливо антрациту, йшла з Росії. Росія постачала близько 70% енергетичного вугілля, але ми скорочували споживання антрациту і переводили свої теплові блоки на газову групу вугілля. Антрацит — дефіцитний вид вугілля для України. На нашій території зараз воно практично не добувається, адже шахти залишилися на непідконтрольних територіях так званих ЛНР та ДНР.

Проблема в тому, що шахти, з яких йшли поставки антрациту, належали до останнього часу компанії ДТЕК і розміщувалися в Росії, в Ростовській області. Влітку цього року ДТЕК, зважаючи на кредити, які брали в російських банках, віддали ці шахти. А зараз закінчився термін домовленостей, який передбачав поставку цього вугілля. Росіянам вигідніше продавати вугілля на інших ринках, адже Україна не готова купувати вугілля за ціною вищою, ніж 100 доларів. А росіяни зараз спокійно продають його за ціною 160-170 доларів за тонну. Також проблема в тому, що Україні більше немає, де взяти антрацит, окрім Росії, адже, у зв'язку з кризою на світовому ринку, всі вихідні контракти на сьогодні вичерпані. Тобто немає вільних обсягів вугілля, особливо антрациту. Зараз шукатимуть винних в тому, що не накопичили потрібного запасу вугілля.

Хто винен в цьому?

Держава або визнає себе винною за те, що не прорахувала ризики та не заклала достатньо коштів, або ж звинуватить ДТЕК. Фактично, на сьогодні йде пошук винного — того, хто нестиме відповідальність за провал підготовки до опалювального сезону в частині накопичення вугілля. Зараз показово уряд спільно з НКРЕКП оголошують перевірки роботи теплових електростанцій та теплових електроцентралей в частині накопичення технологічного мінімуму вугілля на складах, якого там наразі немає. Але ці перевірки потрібно було проводити ще в серпні-вересні.

Чому Україна досі залежить від Росії?

Я не знаю чому вже протягом 7 років ми чуємо, що не пов’язані з Росією. Ми транзитуємо газ і беремо за це російські гроші, купуємо паливо, вугілля, імпортуємо електроенергію. На жаль, дефіцит вугілля — катастрофічний, адже його в 5 разів менше, ніж мало б бути. Ми будемо змушені імпортувати електроенергію. Для українських представників бізнесу та компаній наприклад, співпраця з Росією — ділові відносини. Вони бачать дешевший ресурс і з радістю купують його, не вбачаючи в цьому якоїсь політичної сторони. Для росіян — це чисто бізнес. Вони б нам продали це вугілля за якусь мінімальну ринкову ціну, але вона також зависока для нас. Імпорт електроенергії теж не врятує ситуацію, адже все одно виникне дефіцит в енергосистемі в ранкові та вечірні періоди, під час пікового споживання електроенергії.

Який вихід з цієї ситуації?

Єдиний варіант, який залишається — спалювати дорогий газ на теплових електростанцій, якого у нас теж мало. Або обмежувати споживачів електроенергії в об'ємі споживання. Йдеться не про населення, а про представників бізнесу, промисловості. Але тоді будуть збитки для держави в цілому: менше попрацювали — менше заробили і менше сплатили податків. В другу чергу, може постраждати населення. Все це прописано. “Укренерго”, сподіваюся, в критичних ситуаціях спрацює надійно, але ми можемо залишатися без електроенергії на якісь короткі проміжки часу: півдня, добу.

Чи вирішиться найближчим часом питання?

Все залежить від погоди. Навіть, якщо буде звичайна зима, як минулого року, то ми все одно потрапляємо в пастку дефіциту вугілля і необхідність імпорту електроенергії з Росії та Білорусі. У будь-якому випадку обмеження електроенергії буде. Можливо до населення і не дійде, але промисловість обмежуватиметься. На сьогодні присутній певний енергетичний дисбаланс.

Про можливість приватних суб'єктів господарювання самостійно визначати норму своїх запасів вугілля

Якщо приватна компанія не накопичує достатню кількість вугілля чи газу, в зимовий період його не вистачає для поставки населенню чи компаніям, бізнесу і не виконуються контракти, тоді НКРЕКП має право штрафувати таку компанію. І штрафи там надзвичайно великі. Може навіть дійти до позбавлення ліцензії, а це — шлях до перегляду діяльності цих компаній на території України.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок