Низька явка на виборах мера Харкова: думки політологів

Низька явка на виборах мера Харкова: думки політологів

Низька явка на виборах мера Харкова: думки політологів
Суспільне Харків

Участь у голосуванні на позачергових виборах мера Харкова 31 жовтня взяли 28,29% людей. Активність на 3% менша, ніж на виборах мера торік (31,3%), і на 14% — ніж шість років тому (42,41%).

Політологиня Юлія Біденко вважає, що якби явка була вищою, можливо б вибори проходили у два тури.

"Вибори є позачерговими й виборці є менш мобілізованими у порівнянні з черговими виборами, коли вибори по всій країні. Друга причина — коронавірус, Харків не у найбезпечнішій ситуації зараз. До того ж була дезінформація про сертифікати на дільницях. Якби кампанія була б дуже конкурентна, і був би кандидат, який мобілізував навколо себе весь протестний електорат, то явка була б вища. Явка завжди грає на руку чинній владі, бо ресурсні кандидати можуть привести на дільниці виборців, які від них залежать", — каже Юлія Біденко.

Низька явка на виборах мера Харкова: думки політологів
Суспільне Харків

"Залишилися вдома ті, хто не є прямим прихильником Ігоря Терехова або Михайла Добкіна, і фактично ці люди вирішили не витрачали свої зусилля й час на те, щоб віддати голоси непрохідним кандидатам", — вважає Біденко.

"З політологічної точки зору перемога Терехова не дуже переконлива через низьку явку, претензію щодо фотографування бюлетенів, люди, які це робили казали про те, що вони мають звітувати перед начальством. Така явка — великий виклик щодо легітимності міського голови", — говорить політологиня.

Політолог Денис Под'ячев прогнозував щонайменше 35% явки. Вважає, що на виборців вплинули соціологічні дослідження, які показували лідерство Терехова.

"Якщо вже все вирішено, то нащо нам тоді йти — все одно буде такий-то". Отака ментальна схема спрацьовує у виборця в голові. Вона напрочуд рання, ця кампанія, усі, хто мав визначитися, визначився ще влітку, надалі просто "маринували" виборців. Ішла боротьба за тих, кому байдуже", — розмірковує Денис Под'ячев.

Що відомо

  • На виборах у Харкові проголосували 28,29% виборців: з 1 млн 19 тис. 175 людей на дільниці прийшли 288 336 харків'ян.
  • Голова міськвиборчкому Олена Матвієнко 31 жовтня сказала, що ймовірно на явку могла вплинути ситуація із захворюваністю на коронавірус у Харкові, а також заява народного Михайла Радуцького, який сказав, що на дільницях мають перевіряти сертифікати про вакцинацію або негативні ПЛР-тести. Його заяву спростували у Харківській ТВК.
  • "Думали, що більше буде, тому що насправді явка вела за собою послідовно і більший результат", — сказав кандидат Ігор Терехов після оголошення екзитполів 31 жовтня.

Вибір редакції

На початок