У Раді готують законопроєкт щодо місцевих виборів у прифронтових громадах Донбасу

У Раді готують законопроєкт щодо місцевих виборів у прифронтових громадах Донбасу

У Раді готують законопроєкт щодо місцевих виборів у прифронтових громадах Донбасу
Сєвєродонецьк, Щастя, фото: Суспільне Донбас

Комітет Верховної ради з питань місцевого самоврядування готує законопроєкт, яким хочуть змінити процедуру призначення місцевих виборів у прифронтових громадах Донбасу. Про це Суспільному розповів член комітету, народний депутат України Віталій Безгін.

Перші місцеві вибори у 18 громадах, які мали бути проведені 25 жовтня 2020 року, так і не відбулися.

Щастинська громада — одна з восьми на Луганщині, де не відбулися місцеві вибори. У місті створена військово-цивільна адміністрація (ВЦА).

За словами керівника Щастинської ВЦА Олександра Дунеця, наявність ВЦА, як органу управління, дає можливість швидко реагувати на безпекові виклики.

"Ми в змозі швидко приймати рішення, виділяти кошти", — пояснив Олександр Дунець.

Від Сєвєродонецька, що на Луганщині, до лінії зіткнення близько 30 кілометрів. Після визволення, місто жодного разу не обстрілювали. Згодом сюди переїхала обласна адміністрація та інші структури. Однак і тут, на відміну від, наприклад, ближчого до фронту Маріуполя, місцевих виборів не було.

На думку голови громадської організації Інститут "Європейська слобода" Олексія Свєтікова, жодних підстав для того, щоб не проводити вибори, немає.

"24 серпня на площі зібрали 5,5 тисяч людей, які брали участь у встановленні рекорду виконання пісні. І в той самий час приймали рішення про те, що нібито в Луганській області, у Сєвєродонецьку небезпечно проводити вибори", — каже Свєтіков.

Недовіру до рішення влади про скасування виборів викликає відсутність чітких критеріїв, за якими обирали ті громади, де ввели ВЦА, вважає громадська діячка Олена Ніжельська. За її словами, розвиток Сєвєродонецька без обраного місцевого самоврядування — неможливий.

"Якісь рішення приймаються, які йдуть на користь громаді, якісь рішення приймаються, які викликають сумніви. Але, найстрашніше, що громада практично не має важелів впливу. Ми навіть не можемо бачити проєкти розпоряджень, які готуються", — говорить Ніжельська.

Натомість сєвєродончанка Вікторія Шатілова вважає роботу військово-цивільної адміністрації більш ефективною, ніж попереднього депутатського корпусу. Пояснює — у ВЦА немає потреби ділити владу між різними політичними силами.

"Результати роботи військово-цивільної адміністрації у Сєвєродонецьку не бачить лише сліпий. Або людина політично заангажована. Я, як голова ОСББ, відчула позитивні зсуви у тому, що наприкінці року запрацювала програма підтримки розвитку будинків ОСББ", — зазначила Шатілова.

На Донеччині місцеві вибори у 2020-му не проводили у 10 громадах. Одна з них – Волноваська.

У Волновасі ВЦА створили у лютому 2019-го. А в березні 2021-го розпочала роботу військово-цивільна адміністрація вже не міста, а громади. В якій живуть близько 36 тисяч людей.

"Ми бюджет ухвалили в строки, що визначені законодавством для всіх громад. Вони для ВЦА нічим не відрізняються", — розповів керівник Волноваської ВЦА Іван Лубінець.

Вибори на Донбасі, нагадує заступниця директора департаменту економіки Донецької облдержадміністрації Наталія Чукова, у жовтні 2020-го все ж відбулися. Обрали депутатів районних рад у нових укрупнених районах.

"На території, підконтрольній Українській владі в Донецькій області сформовані 5 районів. І там є депутати всіх районів. Тобто депутатський корпус всіх п'яти районів він присутній. Принципи місцевого самоврядування — вони збережені. І якщо є така негайна потреба, то депутати районної ради, на території якої знаходиться ця військово-цивільна адміністрація, вони можуть захищати інтереси", — говорить Наталія Чукова.

Щодо безпечності місцевих виборів, у 2021 році Центрвиборчком двічі звертався до обласних державних адміністрацій Донеччини та Луганщини. Віталій Безгін каже, призначати вибори — це повноваження Верховної Ради.

"Але, якщо є листи ВЦА, які кажуть про те, що там небезпечне становище, чи там потенційні ризики з боку підвищеної агресії, звісно, що процедура далі не запускається", — пояснив Безгін.

На думку Безгіна, рішення щодо проведення місцевих виборів у прифронтових громадах Донбасу треба перевести у формат критеріїв. А остаточне рішення повинно ухвалювати РНБО, як безпековий орган.

Комітет Верховної ради з питань місцевого самоврядування ініціює відповідні зміни до законодавства. За словами Віталія Безгіна, вибори в окремих громадах можуть бути проведені у жовтні 2022 року.

Що відомо

  • Центральна виборча комісія надіслала запити до обласних адміністрацій Донецької та Луганської області, стосовно можливості проведення місцевих виборів.
  • ЦВК визначила перелік територіальних громад Донбасу де не будуть проходити вибори.
  • На Донеччині місцеві вибори не відбулися у 10 територіальних громадах: Світлодарській міській територіальній громаді, Торецькій міській територіальній громаді, Мирненській селищній територіальній громаді, Волноваській міській територіальній громаді, Ольгінській селищній територіальній громаді, Вугледарській міській територіальній громаді, Сартанській селищній територіальній громаді, Очеретинській селищній територіальній громаді, Авдіївській міській територіальній громаді, Мар'їнській міській територіальній громаді.
  • На Луганщині вибори не відбулися у Гірській міській територіальній громаді, Лисичанській міській територіальній громаді, Попаснянській міській територіальній громаді, Сєвєродонецькій міській територіальній громаді, Нижньотеплівській селищній територіальній громаді, Станично-Луганській селищній територіальній громаді, Широківській селищній територіальній громаді, Щастинській міській територіальній громаді.
  • У Сєвєродонецьку люди мітингували через скасування місцевих виборів в окремих районах Луганщини.

Читайте усі новини Донбасу у Telegram та Viber

На початок