Без паспорта і поза кабінкою: як порушували голосування у 197 окрузі на Черкащині

Без паспорта і поза кабінкою: як порушували голосування у 197 окрузі на Черкащині

Без паспорта і поза кабінкою: як порушували голосування у 197 окрузі на Черкащині
Суспільне: Черкаси

Протягом дня голосування 31 жовтня на виборчих дільницях у №197 окрузі спостерігачі ОПОРИ фіксували, що виборці намагалися отримати виборчий бюлетень без паспорта. Частині громадян вдалося проголосувати, адже члени дільничних комісій погоджувалися видати бюлетені, повідомив Суспільному координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області Захар Колісніченко.

Згідно з повідомленнями спостерігачів ОПОРИ, на виборчій дільниці в селі Скориківка (ВД №710223) члени комісії пускали літніх жінок голосувати без документів. Схожа ситуація трапилася в селі Шелепухи (ВД №710719). Члени комісії видали виборцеві бюлетень без документів: він безперешкодно проголосував. На дільниці №710204 (с. Коробівка, с. Комарівка) кілька громадян проголосували також без паспортів. Аналогічно на виборчій дільниці №710718 (с. Софіївка, с. Станіславчик) члени комісії не перевіряли документи виборців. Вони видавали бюлетені, обґрунтовуючи це тим, що знають всіх виборців на дільниці.

Читайте також: На виборчих дільницях Черкащини спостерігачі фіксують сторонніх осіб, зокрема нардепів

У селі Свидівок (ВД №710716) виборець прийшов із фотографією паспорта. Члени комісії видали бюлетень. Голова ДВК дала згоду, сказавши: "Ми його знаємо".

Два такі прецеденти трапилися у селі Зорівка (ВД №71019). Виборцю видали бюлетень взагалі без паспорта, а іншому — за військовим квитком.

У Черкасах (ВД №711032) студент проголосував, показавши документи в додатку "Дія". Центральна виборча комісія 30 жовтня давала роз'яснення, що для того, щоб отримати виборчий бюлетень, виборцям потрібно мати при собі паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки). Через те, що наразі як дільничні комісії, так і окружна виборча комісія не забезпечені технічними пристроями для зчитування інформації е-паспорта громадянина України.

За словами Захара Колісніченка, відповідно до ч. 2, 3 ст. 2 Закону "Про вибори народних депутатів України", підставою для отримання виборчого бюлетеня є і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях: 1) паспорт громадянина України; 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України); 3) військовий квиток (винятково для військовослужбовців строкової служби).

Також він додав, що законом за такі дії передбачена відповідальність:

"Згідно зі ст. 158-1 Кримінального кодексу України надання або отримання виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі особою, яка не має права його надавати чи отримувати, карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів (від 1 700 до 5 100 гривень – ред.) громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до двох років".

Читайте також: У селі на Черкащині виборець проголосував за водійським посвідченням

Разом з тим, у селі Яснозір’я (ВД №710736) жінка з чоловіком проголосували в одній кабінці.

А в селі Піщаному (ВД №710218) дві виборчині (старшого віку) за станом здоров'я не могли пройти до кабінок для голосування та проголосували біля скринь, що є порушенням закону, зауважив Захар Колісніченко.

За словами Захара Колісніченка, відповідно до статті 7 Закону України "Про вибори народних депутатів", голосування на виборах депутатів є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється, членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, які дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця. Згідно з частиною 5 статті 85 Закону України "Про вибори народних депутатів України", виборчі бюлетені заповнюються виборцем особисто в кабіні для таємного голосування.

За словами речниці Нацполіції області Зої Вовк, територіальні підрозділи Головного управління Національної поліції в Черкаській області зафіксували 21 повідомлення про порушення виборчого законодавства. Усі звернення зареєстровано відповідно до вимог чинного законодавства.

"Наразі поліція проводить перевірку, за результатами якої буде надана відповідна правова кваліфікація кожній з подій. Разом із тим, правоохоронці склали 1 протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-10 (Порушення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації, агітація в день проведення референдуму) Кодексу України про адміністративні правопорушення", — розповіла речниця.

Що відомо

  • 1 вересня у Херсонській та Черкаській областях почався виборчий процес. У цих округах 31 жовтня відбудуться довибори до Верховної ради.
  • Наприкінці березня Олександр Скічко склав мандат, 9 квітня ЦВК призначила на 31 жовтня проміжні вибори народних депутатів у двох округах – на 197-му на Черкащині та 184-му на Херсонщині (у зв’язку з тим, що мажоритарник Ігор Колихаєв став міським головою Херсона).
  • Центральна виборча комісія 12 жовтня 2021 року прийняла Постанову №404 Про заходи щодо створення належних умов для безпечної організації та проведення виборів 31 жовтня 2021 року в умовах поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Відповідно до неї, щоб проголосувати навіть у червоній зоні виборцям необхідно мати паспорт, маску, антисептик та особисту ручку та дотримуватися дистанції. Якщо виборець почуває себе погано, то він зможе проголосувати в окремій спеціально визначеній для цього кабінці.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

На початок