Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки

Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки

Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки
Суспільне Тернопіль

На Тернопільщині є 1 058 населених пунктів, з них – 1 023 села, 18 міст і 17 селищ міського типу. До реформи децентралізації в області було 616 сільських, селищних і міських рад, які входили до 17 районів. Під час реформи утворили 55 об’єднаних територіальних громад і три райони: Кременецький, Тернопільський і Чортківський. Під час децентралізації в області кількість державних службовців зменшилася на тисячу.

Про переваги і недоліки децентралізації, що змінилось після реформи у громадах, у програмі "Дебати" розповіли Андрій Присяжний, голова Тернопільської обласної ради профспілок та Олег Валов, депутат обласної ради, заступник голови Тернопільської ОДА 2016-2020 роки.

"Децентралізація є однією із фундаментальних і основних реформ, на якій повинні були базуватися всі інші реформи, в галузі освіти, медицини, житлово-комунального господарства. Ця реформа є для людей, бо було зменшення впливу центральної влади і передача її органам місцевого самоврядування. Це і було однією із задач, яка ставилася перед цією реформою. План, який складався у 2014-2016 роках по реформі, сьогодні призупинився. Немає радикальних кроків по інших процесах, але я надіюся, що сама реформа буде завершеною, бо вона і зараз є успішною. Коли починалася реформа децентралізації, то були і прихильники, а також ті, хто постійно ставив проблемні ситуації на рівні законодавства. Станом на сьогодні реформу варто доопрацьовувати. Зараз завдання центральних органів влади – доопрацювати прогалини, які були зроблені, і завершити цю реформу у правильному руслі, щоб всі були задоволені і все працювало", – каже Валов.

Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки
Олег Валов. Суспільне Тернопіль

"Реформа децентралізації є незворотнім процесом, вона була неминучою. Але є така крилата фраза "Хотіли, як краще, а чомусь виходить, як завжди". І тому дійсно ця реформи децентралізації, яка відбувалася, вона мала певні погрішності. В першу чергу, була недостатня законодавча база проведення реформи децентралізації. Коли ми зараз говоримо про те, що в нас є територіальні громади, так по факту вони є, але юридично це є міські, сільські і селищні ради. Відбулося укрупнення рад декількох в одну велику раду. Тому, коли реформа децентралізації започатковувалася, то вона мала певні параметри, і ці параметри мали б бути дотримані. Нажаль, в нас добровільність привела, на мій погляд, в значній мірі до хаотичності формування громад", – розповів Присяжний.

Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки
Андрій Присяжний. Суспільне Тернопіль

Директор обласного департаменту архітектури, містобудування, ЖКГ та енергозбереження Володимир Харченко каже, що працівників райдержадміністрацій стало менше, а фахівців органів самоврядування – побільшало. Зокрема, у 2015-му працівників держадміністрацій було 2012, а зараз їх – 442. Працівників органів місцевого самоврядування у 2015 році було 3500, сьогодні їх є 4400.

"Якщо говорити про фінансову спроможність громад, то простий аналіз, стан бюджетів 2014 року – бюджет сукупний і прогноз виконання бюджету цього року – це ріст надходжень до бюджету більше, ніж в 4 рази. За прогнозами бюджетів громад, які склали до кінця цього року, сукупний обсяг доходів громад – 4,8 мільярда гривень", – каже Харченко.

Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки
Володимир Харченко. Суспільне Тернопіль

Одна з найбільших і наймолодших громад Тернопільщини – Збаразька. Її створили у 2020 році. До громади увійшло місто Збараж і 53 села. Проживають тут понад 39 тисяч 300 осіб.

За рік діяльності громади, у населених пунктах зробили ямковий та поточний ремонт вулиць і доріг. На це витратили понад 29 мільйонів гривень. Понад 6 мільйонів – це кошти з місцевого бюджету, решта – з державного. Про це розповів голова громади Роман Полікровський.

"У селі Колодне близько кілометра дороги, в селі Вищі Луб’янки також близько кілометра дороги зроблено з асфальтним покриттям, село Опрілівці – десь також така ділянка, частково деякі вулиці по місті Збаражі", – каже Полікровський.

Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки
Роман Полікровський. Суспільне Тернопіль

Роман Полікровський розповідає, що у населених пунктах громади планують зробити освітлення вулиць, а також замінити старі ліхтарі:

"Буде велика робота по освітленні населених пунктів, ми придбали свою автовишку, яка буде працювати, адже наймати десь в когось таку техніку – було дуже дорого. Розпочинається реалізація проекту набережної. Європейський Союз дав кошти через уряд і ми виграли цей грант, загальна вартість проєкту 12 мільйонів гривень, і близько 11 – це кошти, які ми виграли від грантової програми".

Для жителів громади оновлюють і розширюють центр надання адміністративних послуг. Про це розповіла його керівниця Альона Петрів. На проектно-кошторисну документацію, утеплення, енергозбереження і ремонт приміщення пішло більшість коштів – від грантів, які виграла громада.

"Були розрізнені сільські ради, були спеціалісти: голова, секретар, діловод, землевпорядник, тобто штат іноді налічував 3 особи по сільських радах. Тут людина приходить і будь-яку послугу, все що вона бажає, то вона отримує. В нашому місті функціонував ЦНАП Збаразької РДА, там працювало чотири особи, а потік із району був, то викликало певні складнощі. Тепер в нас вже створено велику Збаразьку міську територіальну громаду. Майже 40 тисяч населення треба охопити адміністративними послугами. Понад 264 послуги в нас налічує перелік по різних напрямках: це і послуги РАЦСу, і пенсійного фонду, земельні питання, питання реєстрації нерухомості, питання реєстрації місця проживання. Ми маємо реєстратора юридичних осіб-підприємців і фізичних осіб", – каже Петрів.

Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки
Децентралізація на Тернопільщині: переваги і недоліки. Суспільне Тернопіль

Володимир Харченко розповів, яких ще змін очікують громади, під час реформи децентралізації:

"Зміняться функції РДА. Якщо до цього часу районні адміністрації і обласна адміністрація здійснювала пряме управління окремими галузями економіки, то передбачається, що з прийняттям відповідних законів, функції адміністрацій поступово будуть переходити на префектурний тип, який полягає у комунікації місцевого самоврядування з органами виконавчої влади, а також функції нагляду за дотриманням законодавства органами місцевого самоврядування у своїй діяльності".

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди