Автобуси, аварійність та вбиральні: як вирішують проблеми шкіл на Рівненщині

Автобуси, аварійність та вбиральні: як вирішують проблеми шкіл на Рівненщині

Марафон
Автобуси, аварійність та вбиральні: як вирішують проблеми шкіл на Рівненщині
урок у школі в селі Колки/Суспільне Рівне

Суспільне завершує марафон, присвячений незручностям та проблемам у освітньому процесі. Журналісти розповіли про відсутність власного шкільного автобуса у Тараканові, про відсутність внутрішнього туалету в Кідрах, а також про стару школу з аварійними корпусами у Колках.

Ми попросили відповідальних чиновників розповісти, наскільки подібні проблеми є поширеними у регіоні та як їх вирішують.

Проблеми зі шкільними автобусами

Тараканівський ліцей – один з тих навчальних закладів області, які потребують свого шкільного автобуса. 75 ліцеїстів доїжджають з інших сіл на навчання рейсовим та орендованим у сусідніх громад транспортом. Як розповіли у селі Суспільному, це створює незручності педагогам та учням, та й в принципі не сприяє нормальній організації навчального процесу.

У профільному обласному департаменті освіти розповіли: поступово цю проблему в області намагаються вирішити.

"Цьогоріч Рівненщина придбала 15 нових шкільних автобусів. За нашою оцінкою, треба закупити приблизно ще 70 таких автобусів. Крім того, зросла кількість дітей, яких потрібно підвозити", – повідомила заступниця директора департаменту Марина Пашковська.

Перевозитимуть шкільні автобуси учнів та вчителів, які проживають далі, ніж за два кілометри від свого навчального закладу.

Автобуси закупили за кошти освітньої субвенції з державного бюджету, а також завдяки співфінансуванню громад. Один такий коштує близько півтора мільйона гривень.

"Субвенція на придбання автобуса є щорічною, і цьогоріч були чітко прописані критерії для того, щоб претендувати на транспорт. В нас ще залишились гроші від тергромад на те, щоб закупити ще один автобус", – додала Марина Пашковська.

Проблеми зі шкільними вбиральнями

Кідрівський ліцей – один з кількох десятків навчальних закладів Рівненщини, де немає внутрішнього туалету. До збудованої в 1973-му році вбиральні поруч з футбольним полем зі школи йти майже сотню метрів. Це створює певні незручності учням та вчителям, розповіли Суспільному у селі.

У профільному департаменті зазначають, що Кідри – не одне таке село, де вбиральні ще досі на вулиці.

"На сьогодні на Рівненщині є 33 заклади освіти та 28 філій, де немає внутрішніх вбиралень. Філії – це так звані малокомплектні школи, де постає питання оптимізації. Останню держсубвенцію ми отримали у 2019 році. Тоді обладнали 20 вбиралень, і навіть на початку наступного року ще дооблаштовували. Цьогоріч окремі тергромади робили це своїм коштом, крім того, очікуємо, що наступного року держава дасть гроші на облаштування таких вбиралень", – сказала заступниця директора департаменту освіти і науки Рівненської ОДА.

Відповідно до санрегламенту, учні початкової ланки повинні мати свої внутрішні туалети, – розповів начальник управління Державної служби якості освіти в області Святослав Сидорук.

"У багатьох школах це досить складно зробити. Тих туалетів, які є в окремих школах, недостатньо для такої кількості учнів, які в них навчаються. Разом з тим, є цілий ряд питань, які можуть вирішити засновником на місцях. Якщо в туалетах необладнані кабінки – такі питання можна вирішити на місці. Ми зустрічали школи, де є приміщення, в яких можна облаштувати вбиральню, але там зробили складське приміщення", – додав Сидорук.

Перевіряти якість організації навчального процесу, за словами освітянина, повинна Держслужба із забезпечення якості освіти. Втім, додає, це також стосується повноважень засновника.

"Деякі приміщення шкіл є надзвичайно старими й обладнати там вбиральні дуже складно", – додала Марина Пашковська.

Аварійна школа в Колках

Колківський заклад загальної середньої освіти – одна з тих шкіл Рівненщини, які потребують реконструкції. Три з п'яти корпусів – аварійні. Місця для двох з половиною сотень школярів у наявних будівлях бракує.

В обласному департаменті коментують це так:

"На Рівненщині не так багато подібних аварійних приміщень. В нас також немає аварійних шкіл, які потрібно було б закрити, а навчання – зупинити. Зазвичай, це окремі приміщення в школах або класи. Якщо такі приміщення і є, то їх близько десяти по різних тергромадах", – уточнила Марина Пашковська.

В умовах децентралізації основний фінансовий та матеріальний тягар лягає на тергромаду, втім, за словами заступниці директора департаменту освіти і науки Рівненської ОДА, держава "дбає про це за допомогою цільових субвенцій".

"Цьогоріч ми маємо держсубвенцію "Спроможна школа", за якою Рівненщині виділили 40 мільйонів гривень. Цю субвенцію розподілили серед трьох закладів – шкіл, де активно проходить будівництво, де є потреба в його завершенні і високий відсоток завершеності закладу", – розповіла Марина Пашковська.

Щодо школи в Колках, то вона радить розпочати із підготовки проєкту, кошти на яку може виділити тергромада.

"Цей заклад також може претендувати і потрапити у проєкт "Велике будівництво". Є також кошти Державного фонду регіонального розвитку. Робота в цьому напрямку триває. Для кожного з варіантів є певні процедури і відповідний набір документів", – додає Пашковська.

"В області є дві великі проблеми: велика кількість малокомплектних шкіл та перенаповнених навчальних закладів. Зрозуміло, що у всіх умовах забезпечити реалізацію вимог санрегламенту доволі складно", – додав начальник управління Державної служби якості освіти в області Святослав Сидорук.

За даними Рівненської ОДА, у області станом на 2021 рік, є 553 школи. За даними з офіційного сайту управління статистики, у 1995/96 роках була 791 школа.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок