Здоровий сон, молоко й сонце. Фахівці розказали, як мінімізувати стрес від переходу на зимовий час

Здоровий сон, молоко й сонце. Фахівці розказали, як мінімізувати стрес від переходу на зимовий час

Важливо

У ніч на 31 жовтня 2021 року Україна офіційно переходить на зимовий час. О 4 ранку 31 жовтня стрілки годинника переводять на одну годину назад. Відтак наступна доба у вихідний день «збільшується» на годину.

Чи впливають часові зміни на організм людини та як мінімізувати стрес – в ефірі Українського радіо Дніпра розповіли завідувач організаційно-методичного відділу Дніпропетровського обласного центру громадського здоров’я Юрій Корягін та практична психологиня Анна Збаранська.

До кількох днів на адаптацію

За словами Юрія Корягіна, група людей, які відчувають на собі зміни часу, так само, як зміни погоди, – невелика.

«Якщо тим, у кого є хроночутливість, змінити умови – скажімо, дати їм добре виспатися, надати певні медикаменти, – то ці люди в момент зміни часу навіть можуть забути, що такий момент наступає. Щодо звичайних людей – якщо хтось, приміром, звик спати 6-7 один, а йому додати чи відняти одну годину сну – це, безумовно, внесе певний розлад як мінімум на один день. Можливо, на кілька. Але не більше», – сказав він.

Він також додав, що точних даних про час, який потрібен організму людини для адаптації до нового часу, немає.

На його думку, у тому, що Верховна рада України розглядала можливість відмови від сезонних змін часу, більше економічних розрахунків, аніж турботи про здоров’я населення.

«Плюс – багато європейських країн давно відмовилися від такої зміни часу, оскільки ми йдемо в руслі європейської співдружності, то ці причини й будуть мотивуючими», – додав він.

Здоровий сон, молоко й сонце. Фахівці розказали, як мінімізувати стрес від переходу на зимовий час
Royal Collection Trust

Як мінімізувати стрес

Мінімізувати негативі наслідки переведення стрілок годинників для організму можна, зазначає фахівець. Одна з рекомендацій – здоровий сон.

«Перед сном – менше сидіти перед телевізором чи з гаджетами, провітрити кімнату. Якщо хтось впевнений, що організм відреагує, – зараніше за порадою свого сімейного лікаря прийняти препарати, які це мінімізують. Випити пів склянки теплого молока перед сном, це теж допомагає. Такі прості рекомендації. Діти, якщо батьки заздалегідь не акцентуватимуть увагу на змін часу, – швидше за все й не помітять», – зауважив Юрій Корягін.

"Щоб компенсувати пригнічувальний ефект" поради психологині

З тим, що перехід на зимовий чи літній час не впливає на дітей не згодна практична психологиня Анна Збаранська. Вона каже: для дітей, які звикли дотримуватися режиму дня, зсув на одну годину – відчутний. Також вразливі до змін у середовищі літні люди, вважає вона.

«Якщо ж говоримо про середньостатистичну дорослу людину, то на неї зсув часу може впливати – важче прокидатися вранці, важче заснути ввечері, може бути сонливість, дратівливість удень. Треба дати собі час на адаптацію. Починає раніше темніти на вулиці – і це також може викликати певний пригнічений емоційний стан, тому вдень, якщо є така можливість, треба дати собі до сонця, до світла, щоб компенсувати пригнічувальний ефект», – зазначила вона.

Вона також порадила зберігати звичний режим дня навіть після переведення стрілок годинника, достатньо відпочивати, збалансовано харчуватися, побільше гуляти на вулиці при денному світлі, а також звертатися за емоційною підтримкою до близьких.

Що відомо

  • У ніч на 31 жовтня Україна традиційно переходить на зимовий час.
  • Стрілки годинника восени та навесні українці переводять вже 40 років поспіль, відколи у 1981 році Радянський Союз вирішив запровадити переходи між літнім і зимовим часом. В Україні літній час уніфікували лише в 1996 році з метою економії електроенергії.
  • 3 березня 2021 року Верховна рада в першому читанні ухвалила законопроєкт № 4201 "Про обчислення часу в Україні". Він передбачає відмову від сезонного переведення годинників. Однак депутатам так і не вдалося ухвалити законопроєкт у другому читанні.

Читайте також

Перехід на зимовий час: чи є приховані ризики для здоров’я

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок