Вибори на Черкащині: у "ЧЕСНО" розповіли, скільки грошей витратили кандидати на агітацію

Вибори на Черкащині: у "ЧЕСНО" розповіли, скільки грошей витратили кандидати на агітацію

Вибори на Черкащині: у "ЧЕСНО" розповіли, скільки грошей витратили кандидати на агітацію
Суспільне Черкаси

Хоч на виборах народного депутата на Черкащині балотується 25 кандидатів, суттєві ресурси на ведення кампанії має всього кілька претендентів. Про це свідчать проміжні фінансові звіти кандидатів у народні депутати, повідомив громадський рух "ЧЕСНО".

Як зазначили у "ЧЕСНО", значна частина звітів, які проаналізував не показують реальних масштабів кампанії. Політики або ведуть тіньову кампанію, або оплатять велику частину вже наданих послуг в останній тиждень кампанії.

У "ЧЕСНО" визначили, що найбільше коштів до виборчого фонду залучили Роман Сущенко (1 300 000 гривень) та Віталій Войцехівський (один мільйон гривень). Кампанію Романа Сущенка профінансувала партія "Європейська солідарність". Реальне походження цих коштів ще певний час залишатиметься таємницею. Річ у тому, що у березні 2020 року Верховна Рада дозволила партіям не подавати квартальної звітності аж до завершення карантину. Нещодавно 38 журналістських, міжнародних та громадських організацій звернулися до парламенту із закликом відновити звітування політичних партій.

"До виборчого фонду Віталія Войцехівського кошти перераховували виключно фізособи. 21 донор надіслав кандидату однаковими платежами по 49 тисяч 505 гривень та по 50 тисяч. Сукупно — понад мільйон гривень. Майже всі донори (крім двох) зареєстровані у Золотоноші, в місті, де Войцехівського вже тричі обирали міським головою. Дані реєстрів свідчать, що більшість донорів Войцехівського були або й зараз є фізичними особами-підприємцями. Щонайменше кілька донорів є депутатами Золотоніської міської ради. Втім те, що кошти надходили у конкретні дні, однаковими сумами та подібність номерів розрахункових документів свідчать про те, що гроші до виборчого фонду перераховували централізовано", — зазначили у "ЧЕСНО".

Хто скільки витратив
ГО "ЧЕСНО"

"Трійку за обсягами надходжень до виборчого фонду закриває самовисуванець Владислав Голуб. До його виборчого фонду надійшло 329 тисяч гривень. З них 100 тисяч — це кошти самого Голуба. Ще 210 тисяч кандидату перерахував Максим Полішкевич з села Дубіївка Черкаського району. Згідно з даними реєстрів, Полішкевич — керівник та засновник низки черкаських фірм: від юридичної до фірм, які займаються наданням нерухомості в оренду. Інші кандидати залучили до виборчих фондів суттєво менше коштів, хоча дехто з них і веде досить масштабні кампанії (Андрій Лобунець, Андрій Іллєнко та Іван Степанець)", — зазначили у "ЧЕСНО".

На що кандидати витрачали гроші

Громадський рух дослідив, що хоч Віталій Войцехівський і має менший виборчий фонд, ніж Роман Сущенко, але кошти витрачає динамічніше. За цими показником кандидат від “Слуги народу” втричі випереджає Владислава Голуба, який за обсягами витрат посідає другу сходинку. Близько третини всіх коштів кандидати витратили на розміщення зовнішньої реклами. Ще 20% пішло на поліграфію та брендовану продукцію. Особливість виборів на 197 окрузі — порівняно великі витрати на рекламу в інтернеті. На це кандидати спрямували понад 340 тисяч гривень, або 19,6% від всіх витрачених коштів.

"Така частка витрат на рекламу в інтернеті є значною з огляду на те, що кандидати у президенти у 2019 році спрямували на рекламу в інтернеті всього один відсоток коштів. Під час парламентських виборів того ж року партії витратили на таку рекламу вже 2%. В окремих партій цей показник наближався до шести-семи відсотків. На місцевих виборах витрати на рекламу в інтернеті коливалися в середньому від чотирьох до 12%. Лідерами за витратами на інтернет-просування є передусім Віталій Войцехівський (195 тисяч гривень) та Роман Сущенко (83,5 тисяч гривень).

Хто скільки витратив
ГО "ЧЕСНО"

Як зазначили у "ЧЕСНО", разом з найбільшими витратами у Войцехівського вони — найбільш диверсифіковані. Відчутний акцент — на зовнішню рекламу. Згідно з вихідними даними, на окрузі розмістили 85 рекламних площин, на яких впродовж кампанії двічі змінювали сюжет.

Хто скільки витратив
Фото: Рух ЧЕСНО. Кінець вересня 2021 року.

За заявленим тиражем на зовнішній рекламі другу позицію посідає Роман Сущенко (50 штук), але його офіційні витрати на таку рекламу порівно низькі — всього 52,3 тисячі гривень, — пояснили у "ЧЕСНО".

Хто скільки витратив
Фото: Рух ЧЕСНО. Друга половина жовтня 2021 року.

"Порівняно низькі витрати на зовнішню рекламу і у Владислава Голуба. Всього на розміщення зовнішньої реклами кандидат витратив 63 тисячі гривень. Заявлений тираж — сукупно 20 площин. Найбільшу частку фонду Голуб спрямував на виготовлення поліграфії та брендованої продукції (понад 200 тисяч). Кампанія Голуба відрізняється значною кількістю агітаційних наметів, з яких цю поліграфію і поширюють", — зазначили у "ЧЕСНО".

Хто скільки витратив
Фото: Рух ЧЕСНО. Золотоноша, Черкаська область. Друга половина жовтня 2021.

У телерекламу найбільше вкладаються Войцехівський та Сущенко, але якщо кандидат від ЄС замовляв рекламу лише на телеканалі "ВІККА", то Войцехівський — і на ньому, і на каналі "UA: Черкаси".

Чого не вистачає у фінзвітності кандидатів

"Поки рано робити висновки щодо того, які витрати задекларували, а які ні. Проміжна фінансова звітність не враховує даних за останній, найдинамічніший тиждень кампанії. До того ж кандидати можуть оплачувати деякі послуги пізніше, ніж їх надавали. Саме тому те, чого зараз немає у даних, може з'явитися в остаточних звітах. Їх кандидати подадуть уже після виборів", — зазначили у "ЧЕСНО".

Громадський рух пояснив, що там мали б з'явитися витрати Андрія Лобунця ("Європейська партія України”), який офіційно витратив на розміщення зовнішньої реклами всього 12 тисяч 800 гривень, маючи при цьому щонайменше 24 рекламні площини.

Хто скільки витратив
Фото: Рух ЧЕСНО. Друга половина жовтня 2021.

У русі додали, що 23 з 24 площин Андрія Лобунця на момент фіксації не містили вихідних даних. Це є порушенням виборчого законодавства. Втім і "Європейська партія України", і сам кандидат запевняють, що це помилка, яку виправили того ж дня, коли про неї повідомив ЧЕСНО.

"Така ж ситуація і з Андрієм Іллєнком, який, згідно із заявленим тиражем, має на окрузі 20 площин зовнішньої реклами. Таку рекламу ЧЕСНО фіксував і наприкінці вересня, і у другій половині жовтня. Водночас офіційні витрати Іллєнка на зовнішню рекламу — менш як 14 тисяч гривень", — розповіли у "ЧЕСНО".

Хто скільки витратив
Фото: Рух ЧЕСНО. Друга половина жовтня 2021.

"ЧЕСНО" проаналізував самовисуванець Іван Степанець із заявленим тиражем 30 площин офіційно витратив на зовнішню рекламу менш як шість тисяч гривень.

Хто скільки витратив
Фото: Рух ЧЕСНО. Друга половина жовтня 2021.

Громадський рух "ЧЕСНО" додав, що Сергій Василюк, кандидат від партії "Народовладдя", подав до ОВК "нульовий" звіт, хоча веде на окрузі активну польову роботу, роздаючи, наприклад, друковані листівки з накладом у 75 тисяч примірників. Керівник штабу Василюка Юрій Левченко повідомив ЧЕСНО, що партія друкує ці листівки на власному обладнанні, а витрати на папір покажуть у квартальному звіті партії "Народовладдя".

Хто скільки витратив
ГО "ЧЕСНО"

"Але є речі, які ми гарантовано не побачимо ні у проміжних, ні в остаточних звітах. По-перше, щонайменше частина кандидатів розпочали свої кампанії суттєво раніше дня реєстрації. Наприкінці вересня ЧЕСНО фіксував зовнішню рекламу Владислава Голуба та Івана Степанця, які на той момент ще не були кандидатами. Очевидно, ці витрати до виборчої звітності не потраплять. Віталій Войцехівський має додаткову перевагу у вигляді уваги до округу Володимира Зеленського. Очільник країни буквально за два тижні до дня виборів відвідав Золотоношу та Канів (обидва міста входять до 197 округу). У поїздці Зеленського супроводжував і Віталій Войцехівський. Останній з президентом “оглянув” басейн однієї зі шкіл Золотоноші. Рух ЧЕСНО вже писав про те, що це, фактично, використання адмінресурсу. Хоча для президента важливо концентруватися на міжнародній політиці та посиленні обороноздатності країни, а не бути VIP-агітатором", — проаналізували у "ЧЕСНО".

Хто скільки витратив
Фото: пресреліз Офісу Президента України.

У громадському русі "ЧЕСНО" розповіли, що округ рясніє інформаційними стендами, банерами та зовнішньою рекламою із програмою президента України "Велике будівництво". У поєднанні з офіційною агітацією Войцехівського, яка також апелює до президента, все це може створювати враження не двох окремих рекламних кампаній, а однієї суцільної. У будь-якому разі вони доповнюють одна одну".

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок