ОПОРА оприлюднила "технології”, що використали кандидати в нардепи на Черкащині

ОПОРА оприлюднила "технології”, що використали кандидати в нардепи на Черкащині

ОПОРА оприлюднила "технології”, що використали кандидати в нардепи на Черкащині
Колаж Суспільне

Основними “технологіями” під час виборчого процесу на 197-му окрузі на Черкащині назвали використання адміністративного ресурсу, події з ознаками підкупу виборців та реєстрація кандидатів-двійників. Про це розповіли представники Громадянської мережі ОПОРА під час пресконференції 29 жовтня.

У ОПОРІ також додали, що актуальними є й порушення правил ведення агітації, її фінансування та використання чорного піару, особливо в соціальних мережах.

"На Черкащині є три кандидати з прізвищами Голуб. Так само міг бути другий кандидат з прізвищем Войцехівський, але Віталій Войцехівський оскаржив цивільний акт щодо зміни прізвища кандидата, що був ідентичним до основного, який є чинним міським головою Золотоноші. І ця безпрецедентна судова практика може бути використана в перспективі", — зауважила Ольга Айвазовська.

Вона додала, що нині з цього приводу є рішення суду про запобіжний захід.

За словами Айвазовської, з кандидатів, включених у виборчі бюлетені по 197 округу помітну агітаційну кампанію проводили 12 кандидатів. Із них найбільш активні: Віталій Войцехівський (“Слуга народу”), Владислав Голуб (1983 р. н. самовисування), Роман Сущенко (“Європейська Солідарність”) та Андрій Іллєнко (ВО “Свобода”)).

Інші кандидати не проводили агітації зовсім  або вона не була активною.

Особливістю агітаційної кампанії в окрузі №197 в ОПОРІ також назвали агіткампанію кандидата, який перебуває у СІЗО. Дмитру Кухарчуку (“Національний корпус”) 28 серпня вручили підозру за ознаками кримінального порушення, яка стосується подій під час протесту біля Офісу Президента України".

Щодо залученості посадових осіб органів влади різного рівня до заходів кандидатів та участь самих претендентів в офіційних заходах, спостерігачі звернули увагу на те, що частина кандидатів, які на момент виборів були посадовими особами, брали відпустки на період проведення агітації. Йдеться про Віталія Войцехівського — чинного міського голову Золотоноші.

Водночас зафіксували випадки участі кандидатів в офіційних заходах органів влади попри заявлені ними відпустки на час виборчої кампанії. Наприклад, Віталій Войцехівський (від партії “Слуга народу”) брав участь у заходах робочої поїздки президента Володимира Зеленського та неодноразово — у заходах за участі голови Черкаської ОДА Олександр Скічка.

Кандидат Владислав Голуб (самовисування) наголошував виборцям на проєктах, реалізованих коштом субвенцій під час його каденції у Верховній Раді України попереднього скликання. Зловживали бюджетними ресурсами у виборчих інтересах не лише представники керівної партії “Слуга народу”, але, за оцінками спостерігачів, саме вони мали найбільший доступ до заходів ресурсних та резонансних програм.

"Якщо говорити про контекст, коли відбувається зловживання адмінресурсом у виборчих інтересах, то ми констатуємо, що продовжилась певна попередня практика де-факто залучення президента України Володимира Зеленського до кампанії на підтримку кандидатів від керівної партії "Слуга народу", — зазначив старший аналітик ОПОРИ Олександр Клюжев.

Також, за повідомленням ОПОРИ, кандидат-самовисуванець Владислав Голуб неодноразово звинувачував штаб конкурента Віталія Войцехівського в організації підкупу виборців та подавав з цього приводу заяви в поліцію. Зокрема, кандидат стверджував, що під виглядом набору спостерігачів представники Войцехівського збирають списки виборців, яких просять перебувати на зв’язку з координаторами в день голосування та бути готовими прийти на дільницю у конкретний час. За відповідну готовність, як стверджував конкурент Войцехівського, виборцям пообіцяли виплатити 400 гривень. Крім цього, народний депутат Іван Крулько 19 жовтня 2021 року під час пленарного засідання парламенту заявив про організацію масштабного підкупу в ОВО №197. Натомість кандидатка в ОВО №184 Катерина Одарченко (“Національна платформа”) публічно заявляла про здійснення в округах Херсонщини та Черкащини прихованого підкупу виборців під виглядом набору агітаторів, коли велику кількість людей наймають на заробітну плату, а ті повинні залучити інших людей.

Що відомо

  • 1 вересня у Херсонській та Черкаській областях почався виборчий процес. У цих округах 31 жовтня відбудуться довибори до Верховної ради.
  • Наприкінці березня Олександр Скічко склав мандат і вже 9 квітня ЦВК призначила на 31 жовтня проміжні вибори народних депутатів у двох округах – власне на 197-му на Черкащині та 184-му на Херсонщині (у зв’язку з тим, що мажоритарник Ігор Колихаєв став міським головою Херсона).

Читайте також

На початок