На Черкащині завершується виборча кампанія: що говорять політологи

На Черкащині завершується виборча кампанія: що говорять політологи

Інфографіка
На Черкащині завершується виборча кампанія: що говорять політологи
Колаж Суспільне

На Черкащині завершується передвиборча кампанія. У підсумках – виборчі фонди у понад мільйон гривень, відсутність офіційної соціології та три десятки повідомлень про порушення.

Суспільне поспілкувалося з політологами, які визначили лідерів та спрогнозували день голосування.

Із кандидатом до Верховної Ради на Черкащині визначаться 31 жовтня. Зі слів політологині Олександри Дем’яненко, у ході передвиборчої кампанії кожен штаб претендента на перемогу проводить соціологічні опитування і не один раз, а кілька, проте широкому загалу вони недоступні:

"Це потрібний для штабістів матеріал, з яким вони працюють, щоб чітко розуміти стратегію і тактику передвиборчої кампанії. Очевидно, що це внутрішні штабні документи, які вони не завжди готові оприлюднювати".

На Черкащині завершується виборча кампанія: що говорять політологи
Микола Макуха. Фото: Суспільне Черкаси
Читайте також: Вибори на Черкащині: у "ЧЕСНО" розповіли, скільки грошей витратили кандидати на агітацію

Експерт із політичних технологій Микола Макуха розповів, що у держави немає служби, яка б проводила соцопитування, а рейтинги зазвичай замовляють у приватних структурах.

"В ідеалі було б чудово, аби існувала державна соціальна служба, якій би довіряли всі і можна було б про щось говорити, рівняючись на об’єктивну незалежну інституцію. Наразі ми бачимо, що на виборах проводять соціологічні дослідження різні приватні структури. Постійне оприлюднення рейтингів насправді може більше шкодити, ніж допомагати електорату у виборі", – зазначив він.

Лідери

Олександра Дем’яненко проаналізувала програми чотирьох кандидатів у нардепи, які, на її думку, є серед лідерів перегонів, та спрогнозувала, де захоче працювати новообраний депутат. Серед кандидатів фахівчиня виокремила чотирьох – Віталія Войцехівського ("Слуга народу"), Владислава Голуба (самовисуванець), Андрія Іллєнка (ВО "Свобода") та Романа Сущенка ("Європейська Солідарність").

"Віталій Войцехівський вже втретє обраний мером Золотоноші, тому, можливо, йому був би близький комітет, робота якого орієнтована на законотворчість у контексті місцевого самоврядування та державного будівництва", – зауважила політологиня.

На Черкащині завершується виборча кампанія: що говорять політологи
Фото: Суспільне Черкаси

Владислав Голуб, за словами Олександри Дем’яненко, відзначився законотворенням та роботою в окрузі, тому має значну підтримку.

"За своєї каденції, у якості народного депутата 8 скликання він був членом «Комітету з питань правової політики та правосуддя» ну і, відповідно, також відзначився численними законопроєктами та активною роботою в окрузі. Тому вочевидь рівень його підтримки в окрузі також є досить великим".

Андрій Іллєнко, зі слів політологині, у разі обрання, ймовірно, долучиться до котроїсь з фракцій, або буде позафракційним.

"Як член політичної партії «Свобода» він висунутий на 197 окрузі саме цією політичною силою. Зважаючи на те, що партія не представлена нині у парламенті, після його проходження до ВР, очевидно, він залишатиметься позафракційним або ж долучиться до якоїсь із депутатських фракцій, які на сьогодні у ВР створені".

Роман Сущенко, якщо переможе, долучиться до фракції "ЄС", вважає політологиня:

"Якщо говорити про його передвиборчу програму, то вона, як програма представника партії, побудована саме на тих моментах, які є принциповими позиціями «Європейської солідарності». Очевидно, після проходження до парламенту, якщо це відбудеться, він долучиться до фракції «ЄС» і тим самим посилить їхню команду".

Читайте також: ОПОРА оприлюднила "технології”, що використали кандидати в нардепи на Черкащині

Зі слів політологині Олександри Дем’яненко, поки важко визначити лідера перегонів. Передумова успіху – це явка виборців, з якими працює кандидат.

"Явка – це теж технологія, і, зважаючи на те, хто із кандидатів зможе мобілізувати свій електорат, той і переможе. Диванний рейтинг – це не зовсім показник дійсно підтримки і він іноді може не збігатися з тим, що потім у підсумку буде. Якщо виборець підтримує кандидата, але не ходить голосувати, то відповідно ми не можемо говорити про той результат, який кандидат перед собою ставить".

Фонди

Громадянська мережа "Опора" проаналізувала проміжні фінансові звіти про використання коштів виборчого фонду кандидатів у народні депутати. За їх даними, більше мільйона гривень надійшло на рахунки Романа Сущенка та Віталія Войцехівського. На рахунку Владислава Голуба - 329 тисяч гривень, Андрія Лобунця - 118 тисяч

На Черкащині завершується виборча кампанія: що говорять політологи
Суспільне Черкаси

Виборчий фонд у 49-50 тисяч зафіксовано в Андрія Іллєнка, Григорія Козьми та Івана Степанця

На Черкащині завершується виборча кампанія: що говорять політологи
Суспільне Черкаси

Виборчий фонд ще чотирьох кандидатів становить менше 21-ї тисячі гривень. Решта або не витрачали грошей на агітацію, або ж взагалі не відкривали відповідні банківські рахунки.

Порушення

Як повідомила речниця Нацполіції області Зоя Вовк, з 1 вересня по 29 жовтня вони зафіксували 30 повідомлень про порушення виборчого законодавства.

"Після перевірок склали вісім адміністративних протоколів за виготовлення та розповсюдження агітаційних матеріалів, які не містили відомостей про установу, яка здійснила їхній тираж", — розповіла Зоя Вовк.

Також, за словами речниці, до поліції надійшло дві заяви про пошкодження білбордів.

Що відомо

  • 1 вересня у Херсонській та Черкаській областях почався виборчий процес. У цих округах 31 жовтня відбудуться довибори до Верховної ради.
  • Наприкінці березня Олександр Скічко склав мандат і вже 9 квітня ЦВК призначила на 31 жовтня проміжні вибори народних депутатів у двох округах – власне на 197-му на Черкащині та 184-му на Херсонщині (у зв’язку з тим, що мажоритарник Ігор Колихаєв став міським головою Херсона).

Читайте також

На початок