Підкуп виборців, заміни в ОВК та самоусунення кандидатів: як на Херсонщині готувалися до виборів

Підкуп виборців, заміни в ОВК та самоусунення кандидатів: як на Херсонщині готувалися до виборів

Марафон
Підкуп виборців, заміни в ОВК та самоусунення кандидатів: як на Херсонщині готувалися до виборів
Суспільне Херсон

31 жовтня на Херсонщині в окрузі №184 відбудуться вибори народного депутата України. Чим запам'ятається хід виборчого процесу Суспільне зібрали думки представників ОПОРИ та КВУ.

За даними поліції Херсонської області, було зареєстровано 49 порушень, пов'язаних з проміжними виборами народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 184. За цими фактами поліцейські розпочали 8 кримінальних справ, і склали 13 адмінпротоколів.

"Спостерігачі Опори подавали 4 рази заяви про адмінпорушення – розповсюдження агітаційних матеріалів без вихідних даних. І двічі ми подавали за кримінальними ознаками. Це непрямий підкуп виборців. Якщо будуть доведено такі випадки, то будуть покарані відповідальні особи. Але на людей це вплинути не може, бо вони можуть взяти той телевізор, а проголосувати за власним бажанням. Тобто гарантії ніхто не дає", - розповів координатор спостереження громадянської мережі "Опора" за виборами в Херсонській області Євген Гладкий в ефірі Українського радіо. Херсон.

Обиратимуть виборці округу з 15-и кандидатів. Саме стільки їх - у бюлетені.

"Бюлетені 29 жовтня ОВК має їх передавати на дільничні виборчі комісії. Тому внести якісь зміни або передрукувати їх немає можливості. Та й за Законом це не передбачено", - каже Євгеній Гладкий.

Його слова у програмі "Сьогодні. Головне" підтвердив і експерт Комітету виборців України Володимир Молчанов.

" З точки зору закону "Про вибори народних депутатів", за яким відбуваються ці вибори, таку заяву можливо було подати в письмовому вигляді до 18 жовтня включно. Після того, якщо подається така заява, то за законом, за спеціальною нормою статті 61 Закону Про вибори, така заява не розглядається і не має по собі ніяких наслідків. Прізвище залишається без жодних поміток, без жодних штампів "вибув", - пояснює Молчанов.

Йдеться по ситуацію Лагута-Козир, коли кандидат, якого ОПОРА вважала одним з лідером перегонів, заявив, що знімає свою кандидатуру з виборів, через призначення головою облдержадміністрації. На думку експертів, для виборців ця ситуація нічого не змінює.

"Для виборців нічого не змінюється, попри те, що кандидат Геннадій Лагута заявив, що він знімається і просить підтримати іншого кандидата. Все одно зміни до бюлетеня не будуть внесені і виборці побачать в ньому і Геннадія Лагуту «Нам тут жити», і Геннадія Миколайовича Лагуту, і Сергія Козиря", - каже координатор ОПОРИ.

Як голосуватимуть виборці - ніхто з експертів передбачити не може. За словами Володимира Молчанова, розв'язка має кілька варіантів.

"Перше – це підтримати заклик самого Лагути і проголосувати за Козиря, оскільки кандидат, за якого вони хотіли голосувати, їх закликав. Другий варіант - не вірити думці свого кандидата і проголосувати все одно за нього, не зважаючи на те, що він не хоче бути депутатом, третій варіант – проголосувати за когось іншого, і четвертий варіант – просто не ходити на вибори. Як розподіляться всі 4 групи виборців, сказати не можу", - каже експерт КВУ.

Про можливу низьку явку виборців говорить і координатор громадянської мережі "Опора"

"Явка і так, ми прогнозуємо, буде низькою, а люди, як хотіли голосувати за Лагуту можуть розчаруватись і не підуть голосувати. Тоді ми матимемо мінімальну чисельність голосування", - каже Євгеній Гладкий.

Прокоментував він і ситуацію в окружній виборчій комісії 184-го округу. Її було сформовано 10 вересня і кількості 18 членів. З того часу у її складі відбулося 20 замін. Деякі члени включались до складу комісії кілька разів, втім кожного разу – від інших партій.

"Ведеться така політична гра, коли ті, хто бореться за те, щоб бути обраним народним депутатом намагаються просувати неофіційно своїх людей, які були б там всередині, контролювали і дивилися за тим, як відбуваються процеси. Буває, що квоту отримала одна політична сила і людину поставили на керівну посаду, а у неї нема досвіду, вона не може справитися з цією роботою. Тому інколи партії домовляються зробити рокірування. Одного члена виводять на керівну посаду, а іншого заводять тільки від іншої партії", - розповів Гладкий.

Кандидатам та їх прихильникам експерти радять не забувати, що в день виборів заборонена будь-яка агітація. Не мають і члени ДВК і інформувати виборців про те, що змінився статус Сергія Козиря чи Геннадія Лагути.

"Якщо будуть пояснювати, що один вже зняв свою кандидатуру, його призначили головою ОДА, тому він не хоче бути депутатом і не треба за нього голосувати. Або голосуйте за цього, бо він вже не голова ОДА, а приватна особа. Або навіть не кажуть голосувати, а просто роз'яснюють цей статус, - це вже є агітація, яка не прямо спонукає виборців голосувати за того чи іншого кандидата. Тобто, з боку членів виборчої комісії це злочинна дія, бо він взагалі не має права агітувати як такий, а тим більше в день голосування. І від будь-якої іншої особи в день голосування, це не правомірно", - каже Володимир Молчанов.

Наталя Шклярук, Ольга Петренко

Читайте також:

  • Довибори на Херсонщині: поліція перейшла на посилений режим роботи
  • Довибори на Херсонщині: як відбуватиметься голосування в умовах "червоної" зони
  • Довибори на Херсонщині. Найактивніші кандидати по 184-му округу: хто вони

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок