Старовинні ікони, які знайшли на Тернопільщині, планують реставрувати

Старовинні ікони, які знайшли на Тернопільщині, планують реставрувати

Старовинні ікони, які знайшли на Тернопільщині, планують реставрувати Прес-служба УГКЦ

П'ять старовинних ікон, які знайшли в церкві села Мар’янівка Тернопільського району, планують реставрувати. Шукають меценатів і майстрів. Про це повідомив парох храму отець Іван Зозуля.

За його словами, іконам 126 років, на них є дата - 1894 рік. Їх на горищі побачили старший брат церкви Петро Костик і майстри, які роблять там ремонт:

"Старе дерево знімали, треба було зняти з гори, ну там всілякого було, захаращено. Полізли, познімали, те, що не той, і були ікони".

Парох храму отець Іван Зозуля розповів, що автор ікон – невідомий. На двох з них зображені фундатори храму. Його збудували в 1893-му:

"Ми бачимо зображення святого Романа і Пресвятої Богородиці. Привертає увагу те, що ця ікона є зображена дуже христоцентрично. Богородиця вказує на Ісуса, також святий Роман вказує на Богородицю і Христа. Ніхто з них не закриває собою особу Ісуса. Цікава деталь – святий Роман тримає в одній руці ліхтар, а на столі, бачимо, є ложка і рушничок. Я думаю, що так як історія нашого храму поєднується з особою Романа і Ксенії Малевичів, які були головними фундаторами цього храму, вказує на щедрість його дару. Наступна ікона – святий Миколай і свята Ксенія. Привертає увагу якір. Коли я роздумував над цим символом, апостол Павло говорить в листі до євреїв, що надія – це мов якір душі, безпечний і міцний. Тобто, опорою її життя був Господь. В руці її ми бачимо Святе Писання і також пальмова гілка, що символізує, що вона була мученицею"

Ще одна ікона – розп’яття Ісуса Христа на Голгофі. Написів на ній немає:

"Біля Христа стояла Його мати і Його учень Іван. З хреста Він сказав до Івана: "Оце мати твоя», тим самим він передав всіх нас під її покров".

На четвертій іконі зображена Богородиця з малим Ісусом:

"Іконописець хотів, напевно, надати ваги цій іконі, бо зображає Богородицю і дитятка Ісуса в коронах. Їх коронують, коли вони є чудотворними"

Отець Іван Зозуля розповідає - у церкві до 1946 року молилися дві громади: українці - греко-католики та поляки - римо-католики. 5-та ікона написана в римо-католицькому стилі:

"Богородиця з дитятком Ісус, що подає вервицю святому Домінікові і, бачимо, ще є одна особа, я думаю, що це свята Катерина Сієнська. Римо-католики, поляки за національністю, модидися тут. Оскільки не мали свого власного храму. Цей образ відкриває нам історію співіснування, історію спільного буття, спільного життя двох народів"

Ці ікони планують відреставрувати, каже отець Іван Зозуля. Зараз шукають меценатів і майстрів, які б допомогли їх відновити:

"Віднайдені ікони, коли я роздумував над цим, нагадують мені сучасний стан України. Ікони є дуже вразливі до дотику. Коли ми торкаємося цих ікон, кути можуть залишатися в наших руках. Коли хтось торкається країв нашої держави, вони залишаються в інших руках. Я вбачаю в цьому такий духовний певний етап, період нашого народу, що тільки, коли ми об’єднаємося в хресті, ми зможемо зберегти свою ідентичність".

Ікони знайшли 28-го лютого

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди