У Меджибізькій фортеці на Хмельниччині під час розкопок знайшли нові артефакти

У Меджибізькій фортеці на Хмельниччині під час розкопок знайшли нові артефакти

У Меджибізькій фортеці на Хмельниччині під час розкопок знайшли нові артефакти
Фото: Суспільне

Залізні ядра, свинцеві кулі, кремнієвий замок від рушниці та мідні монети дістали під час розкопок у Меджибожі на Хмельниччині. Про це розповів завідувач сектором археології Державного історико-культурного музею "Межибіж" Віктор Вєтров. За його словами, під час розкопок льоху ХVІІІ століття, археологи також натрапили на невідому стіну та кераміку.

70 різних уламків горщика знайшли під час розкопок льоху, розповідає фахівець з кераміки Іван Костенко. Судячи з тонких стінок керамічного виробу, каже, у ньому тримали сипучі харчові продукти. Знайденим матеріалам намагаються повернути той вигляд, який вони мали сотні років тому, говорить Іван Костенко: "Шлях від розкопу до експонату досить складний, і не кожна знахідка стає повноцінним експонатом".

Додає: таріль на 40 відсотків складається з дороблених матеріалів. "Була така знахідка, це ХVІІ століття. Маленька таріль, чи покришка, мала приблизно 30-40% втрат. Фрагменти були склеєні, але повністю прочитується форма", - каже Іван Костенко.

Фрагменти тарелі дістали під час розкопок льоху. Від його верхньої частини до низу стін глибина розкопу складає 3.5 метри, говорить завідувач сектором археології Державного історико-культурного музею «Межибіж» Віктор Вєтров: "Це ділянка дослідження підземного об’єкту льоху, який, згідно інвентарям середини ХVІІІ століття, розташований біля хати для приїжджих, або офіціни, яка була поставлена праворуч від церкви. Зі східного боку розташована вхідна група, сходинки і стіни, які доводили до льоху".

Частково розкопана стіна, каже Віктор Вєтров, може бути частиною іншої споруди: "Стіна, яка йде на схід, має висоту три метри, довжину поки виявлену – шість метрів. Археологічний матеріал відноситься до першої половини і середини ХVІІІ століття. Це уламки кераміки, кахлі, переважно, монети, і так звані баратінки - дрібні мідні монети".

За словами Віктора Вєтрова, під даним розкопом знаходиться заселення Меджибожа часів Київської Русі ХІ-ХІІІ сторіччя. Поруч з льохом розташована гончарна піч. "Стіна, яка йде на схід, вона поки що достатньо потужна як для вхідної групи. Тому, можливо, це об’єкт або деяка частка об’єктів більш раннього часу", - каже археолог.

Наступного року об’єкти передадуть реставраторам. Загалом, археологи дослідили 9% території Меджибізької фортеці, говорить Віктор Вєтров.

На початок