"Виводять із коми": на Черкащині реставрують замок графа Шувалова

"Виводять із коми": на Черкащині реставрують замок графа Шувалова

"Виводять із коми": на Черкащині реставрують замок графа Шувалова
Суспільне Черкаси

Первісний вигляд мисливського замку графа Шувалова в Тальному нині досліджують одеські фахівці. Відшукали старовинні креслення і за ними знаходять те, що було засипано землею чи знищено попередніми ремонтами, розповів архітектор-реставратор Анатолій Ізотов.

У планах архітектора — відновити історичний ландшафт парку, а потім взятися за реставрацію самого маєтку.

109 вікон, 91 кімната, а територія довкруж — 406 гектарів. Одеський історик Сергій Котелко розповів, що цей мисливський замок був продуманий до дрібниць: від системи кондиціонування повітря для комфорту взимку та влітку, до підземних ходів для непомітності прислуги:

"Цей замок дійсно був дуже важливим для його власників. Адже вони – пани Наришкіні та графи Шувалові, мали колосальну кількість нерухомості".

замок
Суспільне Черкаси

Архітектор Анатолій Ізотов зазначив, що перші господарі мешкали тут недовго. Згодом, за радянських часів у замку були технікуми, опісля — музей хліборобства.

Пусткою замок стоїть уже 12 років і нині потребує реставрації, а потім, за словами архітектора, кількох років реабілітації. Саме із пацієнтом порівнює маєток Анатолій Ізотов. Додає, що нині "пацієнт" у тяжкому стані:

"Порівняв би із виводом з коми. З коми не можна вивести за один-два дні, за два роки. Вона може тривати довго. Бо дуже значні руйнування. Аби вилікувати людину треба зрозуміти, що з нею робили до того, чим вона хворіла і лише потім пройти курс лікування".

Доцентка кафедри ботаніки Одеського національного університету Юлія Назарчук розповіла, що оздоровчі процедури потрібні парку довкола замку:

"Нам треба знати, де ділянки гнилої деревини, щоб провести санітарну обрізку, ретельною скоригувати навантаження на стовбур".

замок
Суспільне Черкаси

За словами фахівчині, вже виміряли пульс двохсотрічного дуба спеціальним пристроєм:

"Де такі великі піки та де їх майже немає – це свідчить про те, що ці ділянки деревини гнилі".

замок
Суспільне Черкаси

Щоб з’ясувати, який вигляд мав замок та парк від початку, до Тального приїхала команда істориків, реставраторів та фахівців ботаніки. Анатолій Ізотов пояснив, що розпочали з того, що криється під землею. Перші відкриття – історичні мережі водопостачання та водовідведення:

"Вони більшою мірою збереглися. Їх треба відкрити, зробити ревізію технічного стану і запустити. Ці мережі є невіддільною складовою як території, так і самого об’єкта – замку".

Далі заплановане розчищування архітектури засипаної землею:

"Ось ви зараз стоїте на асфальті – то радянський асфальт. А за часів, коли тут були Шувалові і йшло будівництво, то поверхня була трохи нижче".

замок
Суспільне Черкаси

Фахівці працюють за кресленнями столітньої давнини. За словами пана Анатолія, їх надіслали із Данії, звідки родом був архітектор замку Андрес Клеменсен.

Яким було оздоблення столової кімнати палацу, показав архітектор.

замок
Оздоблення столової кімнати палацу. Суспільне Черкаси

Нині інтер'єр інший. Те, що не було розграбовано чи вибито зі стін, тепер покрите шаром фарби.

замок
Суспільне Черкаси

Серед найцінніших знахідок – фрагменти коштовних каменів та печей. Деякі назви фірм – досі загадка, зазначив реставратор.

"Плитка облицювальна для печі. Виробництва М. Єділький і Ф. Пацоха Умань. Поки нам ніхто не зміг розповісти, що це за фірма".

замок
Суспільне Черкаси

Архітектор-реставратор Анатолій Ізотов пояснив, якщо парку та фасаду замку історичний вигляд за два роки повернути можна, то з інтер’єром квапитися не варто, аби поспіх не нашкодив:

"Можуть бути відтворені в повному обсязі протягом 10 — 15 років. Як фахівець, я вважаю, що має бути прийнята програма потім ще окрема, локальна, місцева. І кожного року по одній — дві кімнати поступово слід відроджувати в тому вигляді, у якому вона була".

замок
Суспільне Черкаси

За словами очільника Черкаської області Олександра Скічка, нині мисливський та ще два замки хочуть реставрувати та таким чином приваблювати туристів:

"Є три замки – це замок Шувалова, замок Даховських і замок Лопухіних в місті Корсунь-Шевченківський. Якщо їх об’єднати в одну програму і реставрувати, то це три незалежних парки, три замки. Це такі будуть своєрідні туристичні магніти, щоб приваблювати туристів".

Зі слів Олександра Скічка, відновити пам’ятку планують за кошти з державної скарбниці. Нині підраховують необхідну суму. На виготовлення проєктної документації 800 тисяч гривень спрямували з обласного бюджету.

Повне відео

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок