Нью-йоркський акселератор у сфері цифрового мистецтва заснував українець

Нью-йоркський акселератор у сфері цифрового мистецтва заснував українець

Нью-йоркський акселератор у сфері цифрового мистецтва заснував українець
Фото: fuelarts.com

Перший у світі ArtTech акселератор Fuelarts, засновником якого є київський арт-фінансист Денис Белькевич, закрив посівний раунд фінансування в розмірі $ 500 000, пише Marbeks.

Отримані інвестиції Fuelarts направить на розвиток стартапів в області гейміфікації і цифрового мистецтва, включаючи NFT, для гравців артринку. Також у планах є створити свій венчурний фонд в сфері Art + Tech.

Денис Белькевич розповів виданню Marbeks про те, як виникла ідея створення, що собою представляє цей проект, чим він може бути корисним українському мистецтву, а також про плани на майбутнє. Наводимо його інтерв'ю.

Ідея створення

Власне кажучи, ідея не є новою – у світі вже років 10 працюють близько 3 тисяч різноманітних акселераторів. Але всі вони, переважно, опікуються сферою FinTech – тобто, поєднанням фінансів та технологій.

Акселератора для технологій в мистецтві ще не було. Саме тому я, розробляючи власний стартап в 2017-18 роках, чув від інвесторів: "Чи пройшли ви акселератор? Ні? Пройдете – повертайтесь, будемо розмовляти". Бо акселератор – це бізнес-школа для стартапів, де вони з допомогою менторів відполіровують свої ідеї для підвищення рівня виживання. Відомо, що зі 100 стартапів виживають лише 3. За статистикою, акселератори збільшують "живучість" стартапів у 8 разів – виживають 25 зі 100.

Тож я шукав, коли відкриється бодай перший артакселератор, коли дізнався, що його планує відкрити моя колишня викладачка – Роксана Зарнераг з Інституту мистецтв Sotheby’s. Я прийшов до неї, розповів про свою проблему – а вона каже: "Давай започаткуємо його разом? Ти знаєш проблеми стартапів, я – проблеми артринку". Так ми разом започаткували Fuelarts.

Нью-йоркський акселератор у сфері цифрового мистецтва заснував українець
Фото: Marbeks

Про потенціал

Потенціал у Art+Tech акселератора величезний, бо весь світ побачив, що артринок у пандемію без технологій працювати не може. Тож великі аукціонні будинки та галереї почали купувати у стартапів технології, а інвестори з фінансового світу почали звертати на артстартапи увагу.

Але і тим, і іншим потрібна свого роду "сертифікація" стартапів, відзнака якості – бо вкладати в усе підряд дуже ризиковано. Fuelarts повинен таку сертифікацію забезпечити, показавши, що стартапи, які пройшли його школу, не тільки перспективні, але й фінансово успішні.

Для цього ми зібрали найкращих менторів зі світу мистецтва, технологій та фінансів, які працюють із молодими стартапами. Звісно, увага інвесторів буде прикута до подальшої долі випускників першого батчу, який відбудеться вже 28 жовтня в Нью-Йорку.

Моя мета – щоб за декілька років інвестор, який планує зайти в артринок через придбання частки в Art+Tech стартапі, запитував: "А ви пройшли акселерацію Fuelarts? Добре, тоді я вкладаюсь".

Чим буде корисний Fuelarts українським митцям

Наразі ми працюємо із молодими компаніями, не окремими виконавцями, тобто не робимо акселерацію творчих карє’р. Але, з огляду на попит, взяли до першого батчу стартап Sarturn, який працюватиме із кар’єрами, пропонуючи молодому поколінню "Generation Z" вкладатися в художників, як в героїв комп’ютерних ігор.

Також ми запросили до першого батчу український стартап V-Art – платформу цифрового мистецтва та NFT. Тож Fuelarts – це двері у світ для українських авторів бізнес-ідей, розробників та винахідників у сфері арту.

Про плани

Наступного 2022 року ми зробимо відкритий конкурс на участь в акселераторі, учасники будуть міжнародними. Програма буде складатись з 2-х частин: онлайн-курс "від ідеї до прототипу" та акселерація "від прототипу до MVP (мінімального життєздатного продукту)". Про початок відбору та умови буде об’явлено в листопаді.

Також протягом наступних двох років плануємо створити на базі акселератора венчурний фонд, щоб Fuelarts та його інвестори могли вкладатись в стартапи на ранній стадії, а не тоді, коли про стартапи дізнається увесь світ.

Що відомо

  • Акселераційна програма — це інтенсивна програма розвитку стартапу досвідченими менторами. За короткий період часу команду навчають, допомагають удосконалити продукт та вивести на якісно новий рівень. Зазвичай відбувається чимало корисних знайомств, зокрема з потенційними інвесторами. У підсумку учасники акселерації отримують знання, нетворкінг, доопрацювання свого продукту та навіть можливі інвестиції.

Читайте також

Під час пандемії число крадіжок археологічних культурних пам'яток зросло, а музейних — зменшилось

За розвитком як діти: суд в Одесі зобов'язав двох крадіїв читати твори Шевченка, Твена і Лондона

Суд в Амстердамі постановив повернути "скіфське золото" Україні. Як це було

На початок