Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині

Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині

Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині
Ілюстративне

Цього року постачальники газу на європейських біржах пропонують українцям купувати газ по 40-50 гривень за кубометр. Про дефіцит природного газу і чи є альтернативи блакитного палива на Тернопільщині, у програмі "‎Дебати" розповіли Ярослав Богай, голова правління ОСББ у Тернополі та Валерій Федорейко, доктор технічних наук, професор, голова громадської ради при ОДА.

"Прем’єр-міністр каже, що газу достатньо і ціна нормальна, але ми бачимо, яка склалася ситуація по дахових котельнях. Для населення продають газ майже по 8 гривень, а для власників дахових котелень – інша ціна. "Нафтогаз" нам дав ліміти газу і частину газу нам продають майже за 8 гривень, а іншу частину газу, якщо ми перебираємо ліміт, то продає по 25 гривень. А вже прийшла додаткова угода до договору, що газ буде по 36 гривень за кожний куб газу. Де тут справедливість, що в одному будинку живе населення України і платить одну ціну, а ми живемо у будинку з даховми котельнями і у нас інша ціна", – каже Богай.

"Ми увійшли у ринок газу, він уже ніколи дешевшим не буде. В Європі продають газ за феноменальними цінами – це 1200 євро за 1000 кубів. В Україні не займаються диверсифікацією джерел енергії. Верховна Рада нарешті прийняла Закон "Про енергоефективність". Тернопільщина "вирощує" 400 мільйонів кубів газу на полях, є прекрасні перетворюючі генератори, які генерують таку теплову енергію у 20 разів дешевшу, ніж від газу. Щоб з енергоємних процесів видобувати природній газ, ми нехтуємо альтернативними джерелами енергетики", – розповів Федорейко.

Премєр-міністр України Денис Шмигаль підняття цін на газ прокоментував так:

"Те, що ми бачимо з цінами на газ на європейських біржах, - це енергетична війна, яку "Газпром" розв'язав для шантажу і введення в експлуатацію Північного потоку-2. Це очевидний факт, який підтверджується і зменшенням експорту з боку російського монополіста в порівнянні з попередніми роками, і відмовою від бронювання додаткових потужностей української газотранспортної системи".

Шмигаль каже, що у підземні сховища у в Україні закачали 18,5 мільярдів кубометрів газу. Він також заявив, що Україна готова до опалювального сезону і цієї зими українці будуть забезпечені теплом на весь опалювальний сезон.

Заступниця начальника обласного управління житлово-комунального господарства Софія Близнюк каже, уряд зробив все, щоб ціни на газ для українців були максимально доступними:

"Насамперед – це населення, яке захищене річними базовими тарифами, які діють з 1 травня 2021 року до кінця опалювального сезону. Зазвичай, це 8-9 гривень, залежно від того, у якого постачальника знаходиться категорія населення".

Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині
Софія Близнюк. Суспільне Тернопіль

Софія Близюк каже, що населення може змінювати постачальника газу, щоб обрати для себе найбільш вигідну ціну. Для релігійних установ та організацій встановили тариф за кубометр газу – 16 гривень, 54 копійки:

"Бюджетні установи і організації на сьогодні працюють в посиленому режимі, тому що ми знаємо, що в нас підписаний меморандум 30 вересня президентом і деякими представниками органів місцевого самоврядування, а також Асоціацією міст України, де визначено для бюджетних установ – школи, садочки, лікарні – ціна газу 16 гривень 80 копійок. Проблема в тому, що процес потребує подання документів, це для нас нове, це нове для "Нафтогазу", це інший пакет документів. Більше 300 бюджетних установ та організацій вже подали повний пакет документів до "Нафтогаз-Трейдингу"

Через підвищення цін на газ та неспроможність заплатити за паливо, на Тернопільщині наразі обігрівають не усі державні установи. У Великогаївській громаді, через відсутність опалення, з початку тижня на дистанційне навчання перейшли в усіх 9-ти школах. Там педагоги проводять онлайн-уроки для 1304 учнів.

"У серпні місяці ми проводили тендери по новій ціні на газ, десь орієнтовно 21 гривня, потім був другий тендер по 31 гривні. Ми зараз працюючи спільно з державою, з кабміном, виходимо на ціну 16.55. Два дні назад передали алгоритм передачі документів, передали необхідні документи на Київ, тепер чекаємо розв’язки даного питання. По наших даних, протягом 10 днів будуть заключенні договори і газ постачатиметься у всі наші садочки і школи", – каже голова Великогаївської ОТГ Олег Кохман.

Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині
Олег Кохман. Суспільне Тернопіль

У Великогаївській школі зараз працює 48 педагогів. Через холод у класних кімнатах, 450 школярів щодня вони навчають дистанційно.

"Відносно того, що ми працюємо дистанційно – це виправдано, тому що температура в класах нижче санітарних вимог – 14-16 градусів. І за таких умов дитина школу відвідувати не може, тому що це буде переохолодження. Для комфортного навчання температура в класах повинна бути не нижче 18 градусів", – розповів Кохман.

Вчителька-методистка Антоніна Дорош проводить урок читання для учнів третього класу дистанційно.

"У нас зараз, на жаль, холодно. Ми би хотіли, щоб було тепліше, але згідно з санітарними вимогами, температурний режим трохи занизький, тому ми вдягаємся тепліше, а діти зараз на дистанційному навчанні", – розповіла Дорош.

Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині
Антоніна Дорош. Суспільне Тернопіль

Усі 8 дошкільних навчальних закладів громади продовжують працювати без опалення. Про це розповів начальник відділу освіти Великогаївської сільської ради Ігор Глива.

"Якщо навчання в школі ми можем продовжити і є вже досвід дистанційного навчання, то садочки ні. Відповідно, йдем на зустріч батькам і всім, щоб садочки працювали, але, звичайно, робимо все, щоб дітям там було якомога більш комфортно", – каже Глива.

Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині
Ігор Глива. Суспільне Тернопіль

Директорка дитсадка "Країна дитинства" с. Великі Гаї Наталія Івахів каже, зараз навчальний заклад відвідують 45 із 150 вихованців:

"Для того, щоб діткам було комфортно, вони багато рухаються, граючи в різні руханки, різні ігри, тобто, немає такого, що дітки суто сидять".

Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині
Наталія Івахів. Суспільне Тернопіль

Вихователька-методистка Оксана Королюк розповідає, що у сонячну погоду вона та її колеги частіше виводять дітей на вулицю, бо там тепло:

"Дякуючи осінній погоді, цього року вона нас рятує, тому що кімнати прогріваються. У нас просторі вікна, у нас просторі групи, у нас є килимки в групах, якщо немає дощику, то ми ранкові зустрічі і прогулянки і інші активні види діяльності проводимо на вулиці. Ми займаємся активними видами діяльності: у нас є музичний інструктор, музичний керівник, гурткова робота, аеробіка, танці, гімнастика, тобто, дітки не дуже відчувають холод".

Нові ціни на газ: чи є альтернатива блакитного палива на Тернопільщині
Оксана Королюк. Суспільне Тернопіль

Олег Кохман каже, якщо для держустанов газ закуплять у "Нафтогаз-Трейдинг" за ціною 16 гривень 55 копійок за кубометр, то за опалення у цих закладах протягом року треба буде заплатити майже 4 мільйони гривень:

"Якщо б за кубометр газу довелося платити по 40-50 гривень, як це пропонують більшість постачальників, то громада б не змогла забезпечити опалення в держустановах".

Що відомо

  • Нестача вугілля та рекордна ціна на газ. Чи загрожує Україні енергетична криза
  • Чи вистачить українцям газу за низькими цінами. Пояснює експерт
  • На Тернопільщині учні йдуть на дострокові канікули
На початок