Із початку року на Полтавщині від поліомієліту вакцинували майже 36 тисяч дітей

Із початку року на Полтавщині від поліомієліту вакцинували майже 36 тисяч дітей

Із початку року на Полтавщині від поліомієліту вакцинували майже 36 тисяч дітей
Фото: Суспільне Рівне

У Полтавській області від початку 2021-го року вакцинували від поліомієліту 35 792 дитини у різних вікових категоріях. Про це Суспільному розповіла завідувачка обласного Центру дитячої імунології Валентина Думенко. Більше про хворобу читайте у матеріалі до Всесвітнього дня боротьби з поліомієлітом.

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, яке уражає центральну нервову систему, спричиняє паралічі і може призвести до смерті. Поліовірус поширюється від людини до людини через слину, фекалії, брудні руки, заражену їжу та воду, розповіла Валентина Думенко.

Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина. А найчастіше вірусом заражаються діти до п’яти років, повідомила завідувачка. Інкубаційний період триває від чотирьох до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт.

Прояви хвороби можуть бути різними:

 • Без симптомів, може минати без будь-яких проявів. Це найнебезпечніша форма захворювання, бо людина може заражати інших, не знаючи цього.
 • Симптоми грипу або ГРВІ – підвищення температури, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювота. Один чи кілька симптомів можуть проявлятися протягом кількох днів. За такої форми хвороби вірус розповсюджується найактивніше.
 • Рухові розлади – сильний біль у м’язах, параліч ніг, рук, плечей, грудей, живота, обличчя. Може бути ураження дихальних м’язів, що призводить до смерті.

Після хвороби бувають також ускладнення. Це, зокрема, пневмонія, міокардит, шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривами, виразками, кишкова непрохідність тощо.

Вакцинують від поліомієліту шість разів: у 2, 4, 6 та 18 місяців, а ще – у 6 та 14 років. Перші два щеплення роблять інактивованою вакциноюпрепарат в шприці, вводиться в організм внутрішньом'язово – у плече або стегно, наступні − оральною поліомієлітною вакциноюпрепарат у вигляді крапель.

Із початку року на Полтавщині від поліомієліту вакцинували майже 36 тисяч дітей
Вакцинують від поліомієліту шість разів. Центр громадського здоров’я України

На Полтавщині від початку 2021 року від поліомієліту вакцинували 35 792 дитини, зокрема:

 • До одного року – 5 985;
 • 1,5 роки – 6 664;
 • 6 років – 9 340;
 • 14 років – 9 086;
 • вакцинували поза календарним планом – 4 717.

На Полтавщині востаннє випадок захворювання на поліомієліт був 1962-го, а 1999-го виявили випадок вакциноасоційованого поліомієліту Вакциноасоційований паралітичний поліомієліт – це гостре вірусне захворювання, що розвивається у нещеплених від поліомієліту дітей, які були у контакті зі щепленими, або дітей, які отримали лише одну дозу. Збудником захворювання є поліовірус вакцинного походження, розповіла завідувачка обласного Центру дитячої імунології Валентина Думенко.

Що відомо:

 • Всесвітній день боротьби з поліомієлітом відзначають щорічно 24 жовтня.
 • 6 жовтня 2021-го року на Рівненщині ‌у півторарічної дівчинки діагностували поліомієліт. Дівчина – наймолодша – десята дитина в сім'ї, окрім неї, вірус виявили ще у шістьох її братів та сестер.
 • Виявлений випадок поліомієліту на Рівненщині кваліфікували як надзвичайну ситуацію біологічного характеру обласного рівня, через це вакцинуватимуть дітей до п'яти років. Про це повідомив головний санітарний лікар України Ігор Кузін після засідання обласної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у Рівному.
На початок