Команду українського велогонщика Падуна підозрюють у порушенні антидопінгових правил

Команду українського велогонщика Падуна підозрюють у порушенні антидопінгових правил

ЗМІ
Команду українського велогонщика Падуна підозрюють у порушенні антидопінгових правил
Team Bahrain McLaren / @bettiniphoto

У Bahrain Victorious усі звинувачення відкидають.

Професійну велокоманду Bahrain Victorious, за яку виступає український велогонщик Марк Падун, звинувачують у порушенні антидопінгових правил. Про це повідомляє видання Cycling News.

У липні цього року після 17-го етапу Тур де Франс французька поліція провела обшуки в готельних номерах команди Bahrain Victorious у місті По.

Тоді судово-медичний експерт узяв проби волосся в семи спортсменів із Bahrain Victorious, оскільки в кімнаті лікаря команди було знайдено багато коробок із тізанідином. У підсумку перевірка трьох проб велогонщиків дала позитивний результат щодо цієї речовини.

Ці дані вперше були опубліковані в науковій статті у виданні Wiley Analytical Science Journal. Автори матеріалу зазначили, що французькі слідчі спеціально попросили їх створити тест, який би виявляв саме тізанідин в організмі спортсменів. При цьому в самому науковому матеріалі не згадується назва Bahrain Victorious та імена її велогонщиків.

Але водночас наведено інформацію, що "під час тритижневих велоперегонів у Франції спеціальний підрозділ охорони здоров'я поліції слідкував за цілою командою велогонщиків, кімнатами її учасників і її медичним обладнанням". Також у матеріалі згадується факт того, що в семи спортсменів зібрали допінг-пробу волосся.

Читайте також: Велогонщик Марк Падун здобув історичну перемогу для України на рівні Світового туру

Чи дійсно команда українця порушила антидопінгові правила?

Наразі тізанідин, відомий також під назвами Sirdalud и Zanaflex, не заборонений Усесвітнім антидопінговим агентством (WADA) і порушення антидопінгових правил поки що не зафіксовано. Однак у науковій роботі зазначено, що цей препарат не можна придбати без рецепту у звичайній аптеці. Він може бути замовлений лише через спеціальні медичні сервіси.

При цьому науковці наголошують, що цю речовину можна використовувати окремо чи в комбінації з іншими ліками проти сильного головного болю, гострого болю в попереку, хронічного болю у зв'язку з церебральним паралічем чи сильного больового синдрому після хірургічного втручання. Також нещодавно тізанідин визнали ефективним у лікуванні синдрому скасування опіоідів.

Водночас видання Tribune de Geneve звернулось до експерта з допінгу, який побажав залишитись анонімом. За його словами, велогонщики могли вживати цю речовину, аби полегшити м'язовий біль:

"Під час тритижневої гонки відновлення грає ключову роль. Через кілька днів після щоденної їзди по 180 кілометрів велосипедистам стає важко заснути через те, що їхні м'язи надто напружені. Це могло бути поясненням присутності тизанідину в аптеці команди".

Яка позиція Bahrain Victorious?

У команді всі звинувачення відкидають. Зокрема, її менеджер Мілан Ерзен заявив у коментарі для Cycling News, що французька поліція під час обшуків близько години була з велогонщиками, однак так і не сказала, що саме розшукувала. На запитання, чи вживають у команді тізанідин Ерзен відповідав негативно: "Ми це не використовуємо. Я ніколи про це не чув".

Пізніше в Bahrain Victorious відмовились від подальших коментарів щодо цієї теми, адже "до команди не звертались із приводу цього розслідування ні офіційно, ні неофіційно". Також у професійній команді вбачають публікацію наукової статті спробою заподіяти шкоду їхній репутації і не виключають того, що звернуться до суду з цього приводу.

Чи траплялись подібні ситуації у велоспорті?

У 2019 році Міжнародний союз велосипедистів заборонив знеболювальне трамадол, попри те, що воно не було в списку WADA. Тоді цей препарат-опіоід використовувало одразку кілька професійних велокоманд.

Що відомо

  • Після проведення обшуків Bahrain Victorious все одно продовжили участь у Тур де Франс і виграли перше місце в загальному командному заліку. В індивідуальному заліку найкращий результат із команди показав іспанец Пійо Більбао - він став 9-м. Українець Марк Падун, своєю чергою, тоді на змаганнях не виступав.
  • Після гонки у Франції Bahrain Victorious змагались і на Вуельті в Іспанії. Команда знову посіла перше місце, а австралієць Джек Хейг показав третій результат у генеральній класифікації. При цьому Падун став 132-м.
Читайте також: "Він врятував етап". Українець Падун допоміг своїй команді здобути перемогу на багатоденці Вуельта
На початок