Сімох пасажирів-порушників виявили патрульні 21 жовтня – у перший день перевірок – міжрегіональних рейсів. Вони їхали за межі області без сертифікатів про вакцинацію від COVID-19 або ПЛР-тесту. Про це 22 жовтня повідомив командир другої роти патрульної поліції Андрій Дмитрук. За виявлені порушення адмінматеріали склали на перевізників. Журналістам показали, як відбуваються такі рейди.
Біля Рівненської обласної лікарні 22 жовтня патрульні разом з працівниками Укртрансбезпеки моніторили пасажирські рейси, які прямували до Києва. Зупиняли транспорт міжобласного і міжнародного сполучення та перевіряли у пасажирів сертифікати про вакцинацію від COVID-19, або негативний ПЛР-тест, зроблений не пізніше як за 72 години.

Пасажирка нерегулярного рейсу до Києва Марина на прохання пред'явити один із зазначених документів сказала, що вже показувала його водію при посадці.
"Навіщо знов? Тож уже перевіряли. Змусили маску вдягнути, яка мені не треба. Я вакцинована американським цим щепленням і можу шість місяців вільно ходити і їздити", – каже пасажирка.

Інакшою була реакція на такі перевірки у пасажира Сергія.
"Якщо це вплине на здоров'я людей, то позитивно ставлюся до цих перевірок. Нічого страшного немає в цій справі. Вакцинувався і всім раджу", – пояснив пасажир.

Водій автобуса вважає, що у поліції немає повноважень перевіряти його пасажирів.
"Це беззаконня Зеленського і всіх. Яке право вони мають на ці перевірки? Вони перешкоджають роботі й збитки будуть великі у перевізників", – сказав водій рейсу.
Під час перевірки у салоні виявили чоловіка, який їхав до Києва без відповідних документів. Олександр Савчук пояснив, що не знав про новації й не взяв тест з собою.
"Я їду в місто, де зареєстрований, щоб вакцинуватися. ПЛР-тест є, але він вдома, він негативний", – запевнив Олександр Савчук.
Через пасажира без сертифіката про вакцинацію від COVID-19 або негативного ПЛР-теста, до адміністративної відповідальності притягують перевізника. Протокол складають поліцейські, але остаточне рішення має прийняти суд, – пояснює патрульний Андрій Дмитрук.
"Ми відібрали в пасажира пояснення. Але нести відповідальність по даній справі буде не пасажир, а перевізник, тобто підприємець, який надає послуги з перевезення пасажирів", – пояснив Андрій Дмитрук.

Зі слів патрульного, за порушення вимог до пасажирських перевезень на регіональних рейсах, які набули чинності з 21 жовтня, передбачений штраф у розмірі від 17 до 34-ти тисяч гривень.
Згідно з урядовою постановою, водії й пасажири міжрегіональних регулярних і нерегулярних рейсів повинні мати один із зазначених документів:
- довідку про повний курс щеплення від COVID-19, або отримання однієї дози вакцини;
- міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19;
- негативний результат ПЛР-тесту чи експрес-тесту на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2, який чинний 72 години.
- довідку про одужання з наявними антитілами до COVID-19, чинність якої підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг Дія.
Перевіряти у пасажирів наявність ковідних документів перевізники та їхні представники можуть, адже саме на них покладають відповідальність зміни до урядової постанови. Так пояснює законність ситуації юристка Людмила Суржук. Також перевірки можуть проводити правоохоронці.
Але, на думку юристки, робити це можна лише на автовокзалах та зупинках. При цьому і пасажир має право відмовитися демонструвати документи. Щоправда, водій у такому випадку везти таку людину не може.
"Людина відповідає за порушення правил карантину. Але не є у нас встановленої обов'язкової вакцинації. Люди можуть не вакцинуватися і не мати того ковід-сертифікату. Але, своєю чергою, вони обмежені у міжрегіональному, міжобласному перевезенні. Щодо зупинки транспортних засобів, то вважаю, що це буде протизаконно, оскільки є спеціальні норми законодавства, які встановлюють, коли можна зупинити автотранспорт, приміром. Але під час зупинки транспортного засобу, коли він ще не рухається, звичайно, правоохоронці можуть перевіряти, як перевізник виконує постанову Кабінету міністрів України", – коментує юристка.
Що відомо
- Як на нові правила поїздок між областями реагують на станціях у Рівному та куди скасували рейси.
- З 21 жовтня правоохоронці Рівненщини розпочнуть перевірки міжрегіональних рейсів.
- У ГО "Союз перевізників України" Суспільному повідомили, що посилені правила карантину можуть призвести до переходу легальних перевізників "у тінь". Як вихід президент організації Валентин Демчук запропонував облаштувати експрес-тестування пасажирів на автостанціях.
- Від 21 жовтня нові правила діятимуть і для залізничних перевезень. "Укрзалізниця" планує розташувати платні лабораторії для експрес-тестування пасажирів на коронавірус на великих залізничних вокзалах. Послугу зможуть отримати ті, хто не має COVID-сертифікатів.
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram