Чому виник дефіцит нафти та газу у світі. Пояснює експерт

Чому виник дефіцит нафти та газу у світі. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чому виник дефіцит нафти та газу у світі. Пояснює експерт
УНІАН

У сучасному суспільстві ми спостерігаємо перенасичення ринку товарами та послугами, але раптом на тлі пандемії COVID-19 ціла низка країн стикається з дефіцитом: починаючи від нафти й вугілля, і закінчуючи папером, кавою і навіть іграшками.

Що відбувається у світовій економіці та чи зможе вона відрегулювати сама себе — в ефірі Українського радіо розповів кандидат економічних наук, головний консультант відділу зовнішньоекономічної політики Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Звідки виник дефіцит

Експерт розповів, що для старшого покоління, які жили в СРСР, дефіцит був константою. Адже не було достатньої кількості виробничих потужностей, які б продукували товари.

"Якщо говорити про сьогодення, то ситуація певною мірою повторюється: світова економіка впродовж останніх десятиріч вибудовувалася за певною моделлю. Основна частина компаній територіально розміщувала своє виробництво в країнах Азії", — зазначив фахівець.

За його словами, саме з цієї причини регіон отримав неофіційну назву — "фабрика світу": "Допоки виробництво було налагодженим та безперебійним, то економіка Китаю зростала та займала провідне місце у світі. Інші країни регіону (Бангладеш, Малайзія і т.д.) також підіймалися і отримували економічну вигоду".

Читайте також: Уряд придбає додатковий газ у разі його нестачі в опалювальний сезон – Вітренко

Водночас у 2020 році світ опинився на порозі великої пандемії, до якої не був готовий, продовжив аналітик.

"Однією зі складових пандемії COVID-19 стало уповільнення стандартних процедур, пов’язане з запровадженням заходів безпеки для протидії поширенню вірусу (наприклад, вимірювання температури тіла, що потребує додаткових часових затрат)", — додав він.

Ця тенденція до уповільнення, що спостерігається у всьому світі, призвела до "дефіциту часу": "Саме "дефіцит часу" призвів до продовольчого дефіциту, який спостерігаємо сьогодні".

Транспортні проблеми

"Швидше за все, щоби уникнути проблеми черг суден на розвантаження та проходження через судноплавний шлях, відбудеться перегляд процедур. Ця проблема виникає через запровадження обмежувальних процедур, пов’язаних із пандемією COVID-19", — пояснив експерт.

За словами Івана Уса, у 2020 році ми не стикалися з такою ситуацією, оскільки у всьому світі були продовольчі запаси, які на сьогодні вичерпалися. Їх вистачило на 1,5 роки, а сьогодні їх не залишилося. І в умовах сьогоднішнього попиту, пропозиція його не задовольняє, адже всі процеси уповільнилися і судна витрачають значно більше часу на проходження через судноплавний шлях через запровадження обмежувальних процедур.

Читайте також: Чи вистачить українцям газу за низькими цінами. Пояснює експерт

Проте експерт стверджує, що Світова організація торгівлі на початку жовтня розробила свій сценарій розвитку процесів. Згідно з їхніми розрахунками, які підкріплені чималою кількістю досліджень, зростання торгівлі у фізичному обсязі у 2021 році порівняно з 2020 роком становитиме 10,8%.

"Оперуючи цими даними, я вважаю, що впродовж наступних тижнів будуть розроблені більш лібералізовані процедури, які допоможуть зберегти контроль, але й будуть орієнтованими на пришвидшення процесів", — зазначив експерт.

Можливий продовольчий дефіцит є більше політичним, ніж економічним — експерт
Іван Ус. Фото: UATV

Чому виник дефіцит нафти та газу у світі

"Основною причиною виникнення дефіциту нафти та газу у світі все ж залишається так званий "дефіцит часу", спричинений введенням обмежувальних процедур, але є й інші чинники", — переконаний фахівець.

За його словами, у світі пам’ятають, що відбувалося у Європі ще декілька тижнів тому, коли ціна за барель підіймалася до 2000 грн: "Це відбувалося з тієї причини, що РФ згадала термін "італійський заколот" (італійський страйк), суть якого полягає у тому, що у вас є контракт, який ви повністю виконуєте, не відхиляючись від встановлених норм".

Якщо традиційно, попри укладений контракт, можна було додатково докуповувати газ, то тоді РФ відмовилася продавати газ поверх контракту, що спричинило дефіцит миттєво — констатує аналітик. І хоча для "Газпрому" це був додатковий прибуток, через що частково надалі вони від цієї практики "відмовилися".

Читайте також: Зеленський заявив, що з опалювальним сезоном є складнощі, але він буде

Чи врятує саморегуляція світової економіки від дефіциту

"Я залишаюся вірним думці, що саморегуляція економіки врятує світ від дефіциту. Адже втрати несуть не лише ті, хто недоотримує, але й ті, хто не може продати. РФ відмовилася від свого "газового шантажу” через те, що у Кремля багато веж. І та вежа, яка казала, що "потрібно тиснути", зіткнулася з тією вежею, що заробляла кошти від продажу газу", — переконаний Ус.

На його переконання, через те, що вони, шантажуючи Європу, не продавали надлишок, вони недоотримали кошти і зазнали збитків. Аналогічною, вважає він, буде ситуація і з торгівлею газом, вугіллям і іншими важливими товарами.

"Цей дефіцит, який є більше політичним, ніж економічним, призводить до економічних втрат. Це є проблемою тих країн, які у своїх моделях ставлять політику вище за економіку", — резюмував Іван Ус.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок