Як виявити "тихого вбивцю" — чадний газ. Пояснює експертка

Як виявити "тихого вбивцю" — чадний газ. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Як виявити "тихого вбивцю" — чадний газ. Пояснює експертка
Ілюстративне фото: Facebook/Держслужба з надзвичайних ситуацій

З настанням холодів та початком опалювального сезону ми все більше часу проводимо вдома, зігріваючись теплом від газоприладів. Але, окрім такого бажаного тепла та затишку, прилади для обігріву можуть стати загрозою життю та здоров’ю, якщо нехтувати правилами безпеки. Статистика свідчить, що щороку десятки людей в Україні отруюються чадним газом.

Які способи опалення є найбезпечнішими, що потрібно знати, аби не отруїтися чадним газом у своїй оселі, як вибрати системи індивідуального опалення і доглядати за ними — в ефірі Українського радіо розповіла голова правління Європейського співтовариства з охорони праці, кандидатка технічних наук, технічна експертка Інституту гігієни та безпеки праці Великої Британії Ольга Богданова.

Як шкодить і як впливає на людину чадний газ

Експертка пояснює, що чадний газ — це продукт неповного згоряння вуглецю. Тобто якщо у приміщенні немає доступу кисню чи є несправною вентиляція, то може накопичуватися СО — чадний газ, який залишається у приміщенні.

"Головна небезпека полягає у тому, що СО не має запаху, є безбарвним, і людина не може його відчути. Щось запідозрити можливо лише тоді, коли вже з‘явилися перші симптоми отруєння", — пояснила Богданова і додала, що часто біда трапляється тоді, коли людина спить, адже уві сні вона не відчуває перших симптомів отруєння.

Симптомами отруєння чадним газом є:

 • нудота;
 • головний біль;
 • задуха;
 • запаморочення;
 • пришвидшене серцебиття;
 • м’язова слабкість;
 • червоний колір обличчя.

"Щойно ви відчули перші симптоми, негайно слід покинути приміщення, відчинити вікна для провітрювання і вийти на свіже повітря", — розповіла фахівчиня.

Які способи обігрів є безпечними

За словами Богданової, кожен спосіб обігріву має свої плюси та мінуси — усе залежить від ефективної та якісної організації системи опалення: усі можуть як нести загрозу, якщо нехтувати безпекою, так і бути безпечним джерелом тепла.

 1. Найчастіше джерелом небезпеки стає газова плита, коли її використовують не за призначенням — для обігріву. Коли запалені газові конфорки або відчинена газова духовка, якою у такий спосіб обігрівають приміщення, то процес спалювання кисню відбувається дуже швидко. Саме газова плита стає джерелом чадного газу, який призводить до отруєння.
 2. Іншим джерелом виникнення чадного газу може стати комбінація із газової колонки та електровитяжки в одному приміщенні. Ми отримуємо два відкриті канали: димовий і вентиляційний, через що утворюється зворотна тяга.
 3. Небезпеку також може становити розміщення газової колонки в ванній кімнаті. Адже ванна кімната зазвичай є невеликим приміщенням, і водяна пара, яка виділяється у великому об’ємі, забиває вентиляційні канали.
 4. І четвертим джерелом небезпеки може стати зачинена заслінка в комині. Коли ми хочемо якомога швидше обігріти приміщення, то зачиняємо заслінку, чого категорично не можна робити, оскільки дрова не встигли згоріти повністю.

Як убезпечити себе від витоку чадного газу

"За законодавством 2015 року обов’язок дбати про безпечне газопостачання покладено на власників. Якщо ми не можемо самотужки почистити димарі чи вентиляційні канали, то слід укласти договір зі службами, які надають відповідні послуги", — зауважила аналітикиня.

Вона додає, що 104.ua — офіційний сайт газової служби, на якому є клієнтський простір, де ми можемо знайти всю необхідну інформацію про організації, з якими можна укласти договір про контроль та перевірку газопостачання.

"Вартість такої послуги не є високою — усього 300-500 грн за рік. За цю невелику суму ви захистите себе та близьких — прийде фахівець і проведе контроль вашого обладнання", — констатує Богданова.

Як виявити "тихого вбивцю" — чадний газ. Пояснює експертка
Ольга Богданова. Фото: Facebook

З її слів, також можна придбати газосигналізатор, індикатори якого виявляють чадний газ. Вартість такого приладу також стартує від 300 грн.

"Та у вашій оселі має бути залізне правило: немає тяги — немає опалення. Якщо є газові прилади та горіння, то має бути відтік газу, що утворюється", — резюмувала експертка.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок