Як лучанам зробити будинок енергоефективним. Відповідь експерта та досвід ОСББ

Як лучанам зробити будинок енергоефективним. Відповідь експерта та досвід ОСББ

Як лучанам зробити будинок енергоефективним. Відповідь експерта та досвід ОСББ
Суспільне Луцьк

Комплексна енергомодернізація багатоквартирного будинку можлива завдяки впровадженню державної програми підтримки "Енергодім""Енергодім" — програма Фонду енергоефективності з енергомодернізації багатоповерхових будинків, яка передбачає часткове відшкодування витрат на заходи з енергоефективності у розмірі від 40 % до 70 %, у межах якої лучани можуть здійснити утеплення та, відповідно, зменшити витрати на теплопостачання.

Про це в програмі "Радіодень" на "Українському радіо. Луцьк" розповів директор Центру енергоефективності у Луцьку Артем Павлюк.

Перші кроки до утеплення будинку: що робити

Перш за все потрібно створити ОСББОСББ — Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. і провести загальні збори щодо участі у держпрограмі, яка дає можливість зекономити кошти на утепленні будинку, – каже Артем Павлюк.

"Після рішення загальних зборів, а треба зібрати 2/3 кількості голосів, треба провести енергоаудит. Тобто, фахівець робить діагностику будинку та визначає, які є втрати в будинку та які заходи необхідно провести. В енергетичному сертифікаті фахівець зазначає клас енергозбереження будинку, питоме споживання, рекомендаційний звіт по заходах, які потрібно впровадити", – зазначив директор Центру енергоефективності у Луцьку.

Після отримання рекомендаційного звіту від фахівця щодо необхідного комплексу заходів, говорить директор Центру енергоефективності в Луцьку, власники квартир приймають рішення щодо обраного пакета програми. У програмі, зі слів Артема Павлюка, є два пакети – легкий (А) та комплексний (Б).

У пакет "А" входить:

  • встановлення загальнобудинкового лічильника;
  • встановлення або модернізація ІТП (індивідуальних теплових пунктів);
  • заміна або теплоізоляція труб;
  • встановлення автоматичних балансувальних клапанів (для того, аби відрегулювати температуру в кожній квартирі більш-менш однаково).

У пакет "Б" входить:

  • весь перелік заходів, який зазначений у пакеті "А";
  • ремонт даху;
  • утеплення горища;
  • встановлення вікон в місцях загального користування;
  • утеплення стін.

Після обраного переліку послуг, які в рамках програми потрібно реалізувати впродовж двох років, каже фахівець, ОСББ подає документи до Фонду енергоефективності для схвалення заявки.

"Обираючи один із пакетів, робиться проєктно-кошторисна документація, де проєктант складає конкретну вартість окремого заходу та всіх в комплексі. Далі люди обирають підрядну організацію, яка запропонує меншу ціну за модернізацію. Загалом уся ця процедура є тривалою", – розповів директор Центру енергоефективності в Луцьку.

Скільки економлять ОСББ після модернізації: приклад будинку на Конякіна

Зі слів Артема Павлюка, утеплені будинки мають вищу температуру на сім градусів, ніж ті, які заходи з енергоефективності не впровадили.

"Так, як у нас ще не всі будинку отримали тепло, в них дуже велика різниця в температурах. Тобто зараз у них комфортна температура в межах 20-21 градуса тепла і їм не потрібно поки що використовувати енергоресурси для утеплення будинку. Вже за рахунок цього утеплення люди починають економити", – говорить експерт з енергоефективності.

Прикладом економії на теплопостачанні, зі слів Артема Павлюка, є утеплений будинок на вулиці Конякіна, 29.

"Збоку біля того будинку є не утеплений, який платить 44 грн/кв.м за тепло. На Конякіна, 29 люди платять 20 грн за квадратний метр за тепло", – додав директор Центру енергоефективності у Луцьку.

Підписи на утеплення зібрали за один день, – голова ОСББ

Одному з тих ОСББ у Луцьку, котрому вдалося впровадити енергоощадні заходи завдяки державній програмі, є ОСББ у п'ятиповерховому будинку на проспекті Відродження, 10А", – розповіла його голова Людмила Матвійків.

"Вдалося це зробити, адже перш за все це було бажання мешканців. Головними ініціаторами у нас були пенсіонери. Я ходила збирати підписи на утеплення фасаду. Підписи зібрала за один день: до обіду підписувалися пенсіонери, після обіду – ті, хто прийшов з роботи. І на ранок все готово",

З її слів, аналогічну цілеспрямованість щодо комплексної енергомодернізації показали й співвласники будинку на проспекті Відродження, 14, де станом на жовтень цього року провели утеплення даху, утеплили три стіни та зробили модернізацію теплового пункту.

Довідково: Луцьк – перше місто в Україні де запровадили місцеву програму підтримки енергоефективних заходів для ОСББ, що дало результаті у сфері енергоощадження цих будинків.Перший в Україні Центр енергоефективності відкрився у Луцьку в 2016 році.

Читайте також: "У скількох будинках у Луцьку є ІТП і як вони працюють"

Термінові новини та щоденні інформаційні підсумки читайте в Telegram та Viber Суспільного Волині.

На початок