"Як уберегтися, коли навколо всі хворіють". Відповіді на поширені питання про коронавірус

"Як уберегтися, коли навколо всі хворіють". Відповіді на поширені питання про коронавірус

"Як уберегтися, коли навколо всі хворіють". Відповіді на поширені питання про коронавірус
Єлизавета Серватинська, Суспільне

За останню добу в Україні виявлено понад 22 тисячі нових випадків інфікування коронавірусом. У МОЗ прогнозують подальше зростання захворюваності на COVID-19 та посилення карантинних обмежень. Щоб допомогти вам краще орієнтуватися в ситуації, Cуспільне відповідає на найпоширеніші питання про коронавірус.

Яка хвиля коронавірусу в Україні

ВООЗ та інші міжнародні організації охорони здоров’я використовують поняття “хвилі пандемії” для позначення зростання захворюваності на COVID-19. Першою хвилею був сплеск інфікування SARS-COV-2 навесні 2020, другою – восени 2020, третьою – навесні 2021, і наразі світ “накрило” четвертою хвилею коронавірусу. Україна також ввійшла в четверту хвилю пандемії, про це сказав головний санітарний лікар Ігор Кузін.

Відповіді на поширені питання про коронавірус
Головний санітарний лікар Ігор Кузін. Facebook / Ігор Кузін

Чи всі хворіють на штам Дельта

В Україні циркулює одразу кілька штамів коронавірусу. 18 жовтня на брифінгу МОЗ головний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив, що по всій території держави зафіксовано 1847 лабораторно підтверджених випадків зараження Дельтою. Однак, в Україні поки що не кожна лабораторія може провести аналіз на визначення штаму коронавірусу, тому реальні цифри можуть суттєво відрізнятися від офіційної статистики.

Відповіді на поширені питання про коронавірус
Відповіді на поширені питання про коронавірус. УНІАН

Чому хворіє багато людей, але локдаун не запроваджують

9 грудня 2020 року Кабінет міністрів встановив нові правила запровадження карантинних обмежень на території України. Відповідно до них зі зростанням поширення COVID-19 уся територія України може переходити до “зеленого” або “жовтого” рівня обмежень, а “помаранчевий” та “червоний” визначаються в межах конкретного регіону.

Відповіді на поширені питання про коронавірус
"Червона" зона карантину передбачає суворі обмеження. фото ілюстративне УНІАН

Станом на 21 жовтня Вінницька, Закарпатська, Київська, Кіровоградська та Полтавська області мають "жовтий" рівень епіднебезпеки. Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Одеська та Херсонська віднесені до "червоного", решта регіонів – до "помаранчевого" рівня епіднебезпеки.

"Помаранчевий” рівень епіднебезпеки свідчить про наближення регіону до “червоної” зони. Якщо два із зазначених нижче критеріїв у області будуть перевищеними, там одразу введуть обмеження червоної зони:

  • завантаженість ліжок з киснем більше ніж на 65%,
  • кількість тестувань ПЛР та на антиген протягом 7 днів на 100 тис. населення менше ніж 300,
  • кількість госпіталізацій з коронавірусом чи підозрою за 7 днів на 100 тис. населення понад 60,
  • коефіцієнт виявлених випадків ПЛР або експрес-тестів на антиген понад 20%,
  • зростання кількості госпіталізацій за 7 днів у порівнянні з попереднім аналогічним періодом більш ніж на 50%.

Тобто, для введення локдауну важлива не кількість нових заражень по всій території України, а ситуація в конкретному регіоні. Вирішальне значення також має завантаженість медичної системи в області.

Як уберегти себе коли довкола всі хворіють

Лікарка-інфекціоністка, експертка ЮНІСЕФ Катерина Булавінова наголошує на тому, що зараз треба якомога швидше вакцинуватися від коронавірусу і грипу. Важливо також носити маски, дотримуватися соціальної дистанції, та, за можливості, уникати натовпів, особливо в приміщеннях із поганим провітрюванням. Маски мають носити всі: навіть ті, хто вакцинувався або раніше перехворів на COVID-19.

Чи можна заразитися від дітей

За даними Асоціації педіатрів США, частка інфікованих коронавірусом дітей становить 15% усіх зафіксованих випадків у країні. Будь-яка дитина може заразитися SARS-COV-2 та інфікувати інших, але лише невелика кількість дітей має виражені симптоми захворювання.

Відповіді на поширені питання про коронавірус
В Україні радять щепити дітей від 12 років за наявності супутніх захворювань. УНІАН

Директор дитячої та підліткової лікарні німецького міста Кельн Йорґ Деч (Jörg Dötsch) у інтерв’ю Deutsche Welle зазначив, що діти не є суперпоширювачами коронавірусу. SARS-COV-2 може передаватися також через дітей, але ймовірність набагато нижча, ніж передача від дорослого до дорослого.

Чому дітей досі не вакцинують

Деякі діти можуть мати важкий перебіг коронавірусної хвороби із подальшою госпіталізацією. До групи ризику належать малюки із такими супутніми хворобами як астма, ожиріння, діабет або вроджені вади серця. МОЗ України рекомендує щеплювати дітей у віці від 12 років двома дозами вакцини Сomirnaty/Pfizer-BioNTech у випадку згаданих супутніх захворювань або якщо дитина подорожує за кордон.

У світі наразі проводяться клінічні дослідження щодо безпечності вакцинації дітей молодшого віку, а також використання вакцин інших виробників.

Читайте також: "Пік захворюваності буде в кінці листопада". Експерт спрогнозував розвиток ситуації з COVID-19

Що таке обов’язкова вакцинація

В листопаді набуде чинності наказ МОЗ, у якому поки йдеться лише про обов’язкову вакцинацію освітян та чиновників. Усі нещеплені будуть відсторонені від виконання службових обов’язків без збереження заробітної плати. Про це повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко у інтерв’ю Радіо Свобода.

Що робити людині з протипоказаннями до щеплення

Люди, які мають медичні протипоказання мають надати медичну довідку про стан здоров’я. В такому разі вони зможуть далі виконувати службові обов’язки. За словами Віктора Ляшка таких людей небагато – лише 3-4%. Усім іншим слід якомога швидше розпочати вакцинацію від SARS-COV-2.

Що відомо про нову мутацію штаму “Дельта”

У Британії поширюється новий варіант штаму “Дельта”, який позначають AY.4.2. BBC повідомляє, що наразі в країні фіксують 6% випадків зараження цим варіантом коронавірусу і цифра, ймовірно, зростатиме.

AY.4.2. вперше виявили у липні 2021 року. Цей варіант SARS-COV-2 має мутацію у білку шипа, який відповідає за проникнення вірусу в клітини людини. Поки нема науково підтверджених даних стосовно того, що варіант AY.4.2. є більш заразним чи небезпечним у порівнянні з іншими штамами коронавірусу.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок