Чи є візит глави Пентагону для України сигналом вступу в НАТО. Пояснює експерт

Чи є візит глави Пентагону для України сигналом вступу в НАТО. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чи є візит глави Пентагону для України сигналом вступу в НАТО. Пояснює експерт
Фото: Офіс президента

19 жовтня до Києва з візитом прибув міністр оборони США Ллойд Остін. Під час зустрічі з міністром оборони України Андрієм Тараном він зазначив, що "США мають намір підтримувати оборонну реформу в Україні до досягнення нею критеріїв членства в НАТО".

Також голова Пентагону зустрівся з президентом Володимиром Зеленським, на зустрічі з яким наголосив, що "США залишаються відданими підтримці права України визначати власну майбутню зовнішню політику".

Про те, чим ця подія є знаковою для України, США і світу та якими були результати цього візиту й перспективи міжнародної співпраці — в ефірі Українського радіо розповів керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Перспективи та результати візиту

Експерт вважає, що перш ніж говорити про результати та перспективи візиту голови Пентагону в Україну, насамперед слід окреслити мету. За його словами, вона складається з трьох цілей:

1. Висловити підтримку Україні в її протистоянні Росії.

"Ми почули чіткі дефініції й визначення від голови Пентагону про те, що речі треба називати своїми іменами, і саме РФ називати державою, яка розпочала війну проти України. Також ми почули заяви про підтримку України на шляху до НАТО", — зазначив аналітик і додав, що США готові сприяти Києву у цьому процесі.

Чи є візит глави Пентагону для України сигналом вступу в НАТО. Пояснює експерт
Олександр Мусієнко. Фото: UATV

2. Військово-оборонна складова.

Фахівець зауважив, що даний пункт потрібно поділити на декілька підрозділів, позаяк США спільно з Британією, Румунією і Грузією, проводять систематичну роботу і намагаються вибудовувати південно-східний фланг НАТО в Європі: "Завдяки цьому за останні роки в декілька разів зросла кількість військових навчань, які проводить Україна спільно з країнами НАТО, а особливо з Британією та США".

Читайте також: Україна отримала другий вантаж безпекової допомоги від США

За його словами, збільшилася кількість кораблів НАТО, які з’являються в акваторії Чорного моря і заходять в Одеський порт. Водночас він додав, що зі сприяння Британії та США розпочалася програма реалізації будівництва військово-морських баз для українських Військово-морських сил: "Планується постачання зі США, окрім катерів типу "Айленд", катерів типу "Mark III" i "Mark IV", що вплине на зміцнення наших Військово-морських сил".

"Активно нарощується співпраця з Грузією, Румунією, Болгарією у контексті захисту і протистояння загроз зі сторони Росії у Чорному морі", — вказав Мусієнко.

3. Ознайомлення зі станом і перспективами українського війська.

За словами Олександра Мусієнка, йдеться про ознайомлення з процесом переходу української армії на стандарти НАТО, з ситуацією у сфері управління військами, як відбувається забезпечення, логістика, наскільки ефективно Україна просувається у спільних військових навчаннях з американцями.

Читайте також: Росія перешкоджає встановленню миру на Донбасі – міністр оборони США

Обмін досвідом

"Україна фактично зараз є єдиною державою (не враховуючи тих країн, на території яких перебувають російські військові з приватних компаній у невеликій кількості), яка має реальний досвід протистояння Росії у війні з залученням окремих груп регулярних і нерегулярних військових формувань", — розповів експерт.

На його переконання, також слід враховувати, яку розвідувальну інформацію отримує українська воєнна розвідка, яка діє у військових частинах Операцій об’єднаних сил.

"Інформація про наші способи протидії противникові, плани Росії у Чорному морі, ведення бойових дій у різних умовах (міських, наближених до міських). Насправді нам є чим поділитися і є чому повчитися", — стверджує керівник Центру військово-правових досліджень.

Читайте також: До США відправили український танк "Оплот"

Чи є візит свідченням перебування України у сфері інтересів США

"Безумовно. Саме тому Україна і Грузія були обрані для візиту Ллойдом Остіном. Україна насправді уже здійснила багато реформ на шляху до НАТО, ще багато потрібно здійснити", — переконаний аналітик.

З його слів, зараз вибудовується спільний оборонний фланг "Україна-Румунія-Грузія" і він сподівається, що до спільних оборонних ініціатив долучиться ще й Болгарія.

"Для нас може бути корисним досвід Грузії та Румунії. Грузини завжди відгукуються на наші пропозиції спільних навчань по Чорному морі, щоби вивчати нашого спільного противника. Зі сторони України завжди йдуть меседжі у сторону Грузії, щоби консолідувати зусилля по наближенню співпраці з Альянсом і вступу", — вказав фахівець.

Також Мусієнко вважає, що Румунія задля того, щоби вступити до НАТО, провела одну ключову реформу — звільнила з військової служби усіх старших офіцерів, хто мав зв’язки з Росією, КДБ чи збройними силами Радянського союзу.

"Цю умову вони виконали швидко і рішуче, і це стало однією із підстав, чому вони швидше наблизились до НАТО. Цей досвід Румунії може бути і корисним для нас", — резюмував експерт.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок