Чи застосовують на Соколівському кар’єрі технології пилопригнічення, перевірив еколог

Чи застосовують на Соколівському кар’єрі технології пилопригнічення, перевірив еколог

Чи застосовують на Соколівському кар’єрі технології пилопригнічення, перевірив еколог
Суспільне: Кропивницький

На шум та пил від дроблення граніту в кар’єрі скаржаться пів сотні жителів села Соколівське Кропивницького району Кіровоградської області. Про це Суспільному розповіла голова громади Інна Завірюха. Сергій Богданов – директор підприємства, яке обробляє граніт у кар’єрі, каже: мають дозвіл на роботу від Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Кандидат сільськогосподарських наук з екології Микола Ковальов, який працює викладачем у Національному технічному університеті, перевірив, чи дотримуються у кар’єрі технологій пилопригнічення.

Микола Ковальов перевірив роботу дробарки, котра подрібнює породу, добуту великими брилами. "У даній технології використовується пилогасіння, тобто використовується вода для того, щоб зменшити викид пилу. По тому, як він осипається, видно що він вологий. По конвеєру йде матеріал, котрий вологий. На всіх стрічках ми бачимо ці установки, котрі є пилогасниками".

Директор підприємства "Гранторг", яке десять років переробляє граніт у Соколівському кар’єрі Сергій Богданов сказав, що він гарантує відсутність пилу та шуму від роботи підприємства. "Ми багато зробили для того, щоб було шумозаглушення, пилопригнічення. Ми фінансували проведення екологічного аудиту. Це комплекс заходів, які дозволяють працювати підприємству на більш високому екологічному рівні".

Екологічний звіт про роботу кар’єру датується 20 листопада 2020 року. У документі йдеться про те, що порушень у роботі кар’єру екологи не знайшли. Звіт затвердив заступник міського голови Кропивницького Олександр Мосін. Також показав висновок Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 12 січня 2021 року з оцінки впливу на довкілля, який дозволяє кар’єру працювати.

Чи застосовують на Соколівському кар’єрі технології пилопригнічення, перевірив еколог
Суспільне: Кропивницький

Жителька села Соколівське Лариса Діхтяренко говорить, шум та пил є: "Від дробильної установки у нас дуже великий шум, а пил – уже немає мови! Пил засипає тут у нас все!"

Жінка звернулася в обласний лабораторний центр, щоб перевірити будинок і подвір’я щодо рівня радіації. Завідувач радіологічного відділення обласного лабораторного центру Іван Бабірад сказав, що перевищень нормативів не виявили. "Заміри на території селища Соколівське проводилися у присутності жителів селища і голови сільської ради. Якщо норматив для місця під забудову житла 0.44 мікрогрея, то максимальні цифри були 0.22 мікрогрея на годину. 17 травня нинішнього року на замовлення підприємства "Гранітпромпереробка" було проведено замір продукції. Перевищень встановлених норм не виявлено".

Голова Соколівської громади розповідає, 17 вересня 2021 року влаштували громадські слухання. У селі проживають майже три тисячі людей. Прийшли 60 місцевих жителів та представники підприємства, яке обробляє граніт у кар’єрі. Інна Завірюха назвала вимоги учасників громадських слухань. "Зрошування дробильних установок, щоб пил присідав на території кар’єру, або будівництво саркофагу, висадження зелених насаджень, які б не давали пиловій хмарі йти на масив села".

Читайте також: Громадські слухання пройшли безрезультатно. "Ми хочемо, щоб нам показали дозвільні документи на роботу гранітного кар'єру, щоб комісію від сільради пустили на територію та описати нам, що зроблять щоб не було шуму, пилу і від вибухів не руйнувалися наші помешкання", – голова села.

Еколог Микола Ковальов підтримує жителів селища. "Найправильніший екологічний підхід – це зробити нормальну санітарно-захисну зону, тобто засадити лісами. І вони будуть саме цими пилогасниками. Завширшки 60 метрів, це мінімум".

Що відомо

Чи є законним видобуток граніту у кар’єрі, чотири роки розслідують поліцейські, говорить слідча Кропивницького районного управління поліції Анастасія Литвиненко: "Слідчим відділенням розслідується кримінальне впровадження за ознаками кримінального порушення, передбаченого статтею 240 "Незаконний видобуток корисних копалин". Проводяться експертизи, за результатами яких буде прийняте рішення". Коли будуть результати експертизи, слідча не сказала.

За словами начальника екологічної інспекції Придніпровського округу Віктора Петрікеєва, до кінця жовтня перевірять, чи відповідає робота підприємства "Гранторг" вимогам екологічного законодавства.

Читайте також

На початок