Археологи вперше за 25 років знайшли останки чоловіка, який тікав від руйнівного Везувію

Археологи вперше за 25 років знайшли останки чоловіка, який тікав від руйнівного Везувію

Археологи вперше за 25 років знайшли останки чоловіка, який тікав від руйнівного Везувію
www.ansa.it

У давньоримському місті Геркуланум знайдені останки чоловіка, який не зміг врятуватися під час виверження вулкана Везувій 24 серпня 79 року нашої ери. В останні години життя людина шукала порятунок біля моря, взяв з собою сумку з якимось предметами.

Скелет виявлено біля кам’яної стіни вздовж стародавньої набережної. Це перша знахідка жертви вулкану в Геркуланумі за чверть століття, написало італійського видання ANSA. Кістки належали 40-річному чоловіку. Можливо, він загинув на останній фазі виверження, коли газ і попіл, що називаються пірокластичним потоком, пропливали містом зі швидкістю понад 100 км на году. Потік склав близько 930 градусів за Фаренгейтом (500 градусів за Цельсієм), повідомив директор розкопок Франческо Сірано.

"Останні моменти тут були миттєвими, але жахливими", - сказав він.

Археологи вперше за 25 років знайшли останки чоловіка, який тікав від руйнівного Везувію
www.ansa.it

Місто Геркуланум знаходилося між Везувієм і морем, ближче до вулкана, ніж Помпеї. Коли Везувій лише почав виверження, частині його мешканців вдалося евакуюватися. Але ті хто затрималися - загинули. В останні хвилини життя вони прибігли на пляж, в надії знайти порятунок з боку моря. У 1980 -х і 1990 -х роках археологи виявили 250 скелетів скупчених у човнах та ангарах для човнів уздовж берегової лінії. За гіпотезою, люди ховалися там, коли вулкан посилав на місто газ та попіл.

Виявлена жертва не була однією з тих, хто ховався під човном. Замість цього він був на пляжі біля стіни. За словами археологів, скелет оточений карбонізованою деревиною. Можливо, велика балка з даху впала на людину і вбила її.

Археологи вперше за 25 років знайшли останки чоловіка, який тікав від руйнівного Везувію
Геркуланум добре зберігся під товщою лави. www.ansa.it

Незрозуміло, ким був чоловік і що робив, коли помер – намагався знайти укриття чи кудись тікав. Можливо, він був мешканцем міста, який покинув притулок, щоб шукати рятувальний човен. Або він міг бути солдатом, якого римський історик і військовий діяч Пліній Старший послав на пляж рятувати мешканців міста.

Зараз археологічна група планує видалити шматок затверділого попелу, в яке "огорнуто" тіло жертви, а потім у лабораторії вивчити кістки. За даними ANSA, фрагменти металу та тканини біля скелета можуть бути мішком з інструментами, зброєю чи монетами. Дослідження вмісту сумки може дати натяки на особу чоловіка та те, що він цінував, бо взяв з собою при спробі урятуватися.

Що відомо

  • Археологи повернулися на розкопки в Геркуланум у середині жовтня. Вони досліджують старовинний пляж, де 40 років тому знайшли тіла 250 жертв вулкану.
  • Місто за міфом побудував Геркулес. 24 серпня 79 року нашої ери воно разом з містами Помпеї та Стабії загинуло під час виверження Везувію. Місто було поховано під шаром пірокластичних потоків.
  • 1997 року Геркуланум разом з Помпеями занесено до Світової спадщини ЮНЕСКО.
  • Розпечена лава (близько 400 °C) досягла міста близько першої години ночі 25 серпня, від чого всі, хто ще залишався в місті, загинули. Проте міські споруди досить добре збереглися. Це пояснюється тим, що потік настільки герметично й рівномірно заповнив внутрішні приміщення будинків, що місто на багато століть залишилося без доступу повітря, здатного викликати розкладання органічних матеріалів (наприклад, тканини й дерева). Коли вітер змінився і на Геркуланум почав осідати попіл, будівлі вже перебували під високим шаром тофу, тому покрівлі ряду будинків не обвалилися. Висока температура лави забезпечила випаровування води, завдяки чому збереглися сувої папірусів.
Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант