На церемонії запалення олімпійського вогню в Греції відбулися протести: чого вимагають активісти

На церемонії запалення олімпійського вогню в Греції відбулися протести: чого вимагають активісти

На церемонії запалення олімпійського вогню в Греції відбулися протести: чого вимагають активісти
AP

Подібні протести відбуваються не вперше, і організатори акцій планують виходити й надалі.

У грецькій Олімпії відбулася традиційна церемонія запалення олімпійського вогню. Вона стала початком естафети до зимових Ігор-2022, що відбудуться у столиці Китаю Пекіні 4-20 лютого.

Як і напередодні пекінської Олімпіади-2008, івент минув не без інцидентів. Під час церемонії на місце події прорвалися троє активістів, які закликали бойкотувати прийдешню Олімпіаду. Про це повідомляє Reuters.

олімпійський вогонь протести
AP

Що сталося

Після того, як було запалено вогонь, активісти розгорнули прапор Тибету та банер із написом "Ні геноцидним Іграм", навколо якого були поставлені червоні відбитки долонь. Одна з них була вбрана в сукню, що імітувала давньогрецьку туніку, а в іншого висів напис "Ні Пекіну-2022".

Акцію швидко зупинила поліція. Ще чотирьох протестувальників правоохоронці затримали біля олімпійського стадіону "Панатінаїкос" за годину до початку церемонії, а також двох – за день до цього біля Афінського акрополя.

У Олімпійському комітеті Греції заявили, що "поважають право на свободу вираження", але "розчаровані тим, що церемонію було використано задля політичних цілей". Також вони заявили, що "олімпійський вогонь є символом 3000-річної історії Греції та запоруки миру й діалогу".

олімпійський вогонь протести
AP
Читайте також: МОК приєднався до критики планів змінити формат проведення чемпіонату світу з футболу

Проти чого протестують

Китай звинувачують у геноциді, примусовій праці та поневоленню уйгурського народу, а також утисках іншого мусульманського населення країни. Правозахисники, що висловлюються проти проведення Олімпіади в Китаї, засуджують існування "таборів перевиховання", в яких утримують уйгурів.

Влада Китаю свою провину не визнає, називаючи ці табори "тренувальними центрами для подолання екстремізму".

Зі схожими вимогами скасувати або перенести Олімпіаду в інше місце протестувальники виходили й 13 років тому на церемонії запалення вогню перед попередніми китайськими Іграми-2008. Вони також звертали увагу на проблему прав людини в Китаї та виступали за незалежність Тибету.

олімпійський вогонь протести
AP
Читайте також: Без іноземних глядачів і з карантином для невакцинованих: організатори назвали умови Олімпіади-2022

Що далі

  • Олімпійський вогонь перенесуть до Афін, а звідти він вирушить до Китаю.
  • Активісти планують влаштувати більше протестів, а також пресконференцію, зокрема в день наступної передачі вогню у вівторок, 19 жовтня.
  • 4-20 лютого в Пекіні відбудуться зимові Олімпійські ігри. Пекін стане першим містом у історії, який прийме й літні, й зимові Ігри.
  • Наразі відомо, що відвідати Олімпіаду зможуть лише резиденти Китаю, а всі невакциновані спортсмени й члени делегацій будуть зобов'язані відсидіти 21-денний карантин.
На початок