Крики – не подіють: як реагувати, якщо ваша дитина краде

Крики – не подіють: як реагувати, якщо ваша дитина краде

Крики – не подіють: як реагувати, якщо ваша дитина краде

За крадіжку, що є злочином проти власності, у дорослому віці настає адміністративна або ж кримінальна відповідальність. Але йдуть на такі кроки і діти, і тоді у батьків постає непросте завдання – і покарати, і зробити так, щоб більше дитина так не робила і у дорослому віці не стикнулась із Кримінальним кодексом. У Рівному, наприклад, 16-річний хлопець двічі за тиждень вкрав маршрутку, у Дубні малолітні вкрали скриньку для пожертв. Очевидно, що дитячі крадіжки – явище не рідкісне, просто не про усе стає відомо ЗМІ.

Суспільне та журналісти рубрики "Виховуємося" поспілкувались із психологинею Катериною Габрієль та попросили її дати поради батькам, як реагувати, якщо дитина бере чуже.

Зазвичай крадіжки помічають батьки дітей різного віку. Це може бути 3-річний малюк, який забрав машинку, бо вона йому сподобалося. Або це 6-річний хлопчик, який забрав у своєї сестрички якусь річ, яка їй теж дуже подобалась. Або ж це може бути 15-річний юнак, який взяв річ, якої в нього не було.

Виділяють, зазвичай, три причини дитячих крадіжок. В першу чергу – це імпульсивне бажання заволодіти чужою річчю, тобто "я побачив, взяв, вона в мене є – все".

Другий варіант – це бажання дитини привертати до себе увагу, привертати увагу до своїх потреб, намагання дитини привернути увагу дорослих таким способом.

І третій варіант – коли дитина бажає помститися іншому. В кожному із цих варіантів важливо враховувати специфіку ситуації і враховувати причини, чому дитина це зробила. Перша реакція – батьки зазвичай намагаються кричати, намагаються одразу категорично висловлюватися щодо дитини, карати. Але, на жаль, це не діє. Тому що те, що сталося – це вже є наслідком того, що відбувалось з дитиною до цієї ситуації.

– І я розумію батьків, які стикаються з дуже величезними і сильними емоціями гніву, сорому, провини, з такою фрустрацією. Батьки не знають, що робити, коли вони стикнулись з проблемою. В першу чергу, батькам варто не кричати на дитину, як складно це б не було. Не говорити дитині погані речі, а просто спокійно поговорити з дитиною про це. Не можна не звертати уваги, адже крадіжки самі по собі не приходять, крадіжка – спосіб дитини заявити про якусь свою потребу. Якщо ми говоримо про маленьку дитину, яка просто забрала машинку із дитячого майданчика у свого друга, то коли ви це виявили – ви маєте з дитиною поговорити, запитати, чому вона так зробила, пояснити, що так не можна і, звісно ж, віддати ту річ, яку дитина забрали. Якщо ми говоримо про старшу дитину – то на ситуацію варто дивитися ширше: чому за допомогою такого вчинку дитина намагається, наприклад, привернути до себе увагу, або чому за допомогою такого вчинку дитина намагається заявити про себе, чому у дитини немає інших варіантів заявляти про себе, як дитина зараз відчуває, які стосунки дитина має зараз з вами. Запитань багато. Але, коли ви вперше стикаєтесь з цим – то важливо вірно відреагувати, не налякати дитину, пояснити, чому так робити погано, каже психологиня.

Якщо дитина старшого віку – потрібно поговорити з нею про те, яким чином цей проступок можна було б виправити, яке покарання дитина понесе і чому не можна так робити далі.

– Якщо причина знаходиться глибше – в таких ситуаціях я порадила б звернутися до дитячого психолога, до вчителя, проаналізувати більш ширше дитяче життя і побачити своїми очима його життя. Тому що зазвичай ми бачимо лише одну сторону – зі сторони дорослих. Коли ми стаємо на сторону дитини – ми бачимо життя зовсім по-іншому. І тоді ми можемо більш детальніше зрозуміти причину таких проступків. На крадіжки, однозначно, мають бути обмеження, мають бути правила, дитина має знати, який наслідок понесе та чи інша дія, говорить спеціалістка.

Порада-підсумок. "Будьте пильними до своїх дітей, будьте підтримуючими батьками і вмійте підтримати дітей саме в ті моменти, коли хочеться на них найбільше нагримати".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди