"Лірницьку Покрову" у Рівному вперше провели на "Оствиці"

"Лірницьку Покрову" у Рівному вперше провели на "Оствиці"

"Лірницьку Покрову" у Рівному вперше провели на "Оствиці"
Суспільне Рівне

"Лірницька Покрова" у 2021-му році вперше відбулася у парку історичної реконструкції "Оствиця". Вона зібрала лірників та кобзарів з України, Білорусі та Польщі, розповів Суспільному організатор Віктор Ковальчук. Захід став завершенням міжнародного етнічного фестивалю "ЛіраФест".

Окрім музичних виступів, учасники влаштували виставку і майстерклас із виготовлення традиційних музичних інструментів, вчили грати на лірі, кобзі та бандурі.

Один із іноземних музикантів, який виступав на "Лірницькій Покрові", – білорус Сергій Довгушев, він емігрував у Польщу.

Учасник фестивалю "ЛіраФест" Сергій Довгушев
Учасник фестивалю "ЛіраФест" Сергій Довгушев. Суспільне Рівне

Сергій має музичну освіту, тривалий час виступав на оперній сцені. Розповідає, що захоплення лірництвом прийшло, коли почув звучання ліри на одному з концертів. Це надихнуло його замовити у майстрів інструмент і собі.

"Я думав, буду грати на ньому "The Doors", але коли почав більше цікавитися і заглиблюватися у лірницькі традиції, знайшов дослідження про духовні тексти і пісні, то зрозумів, що лірницька традиція – це щось. І я пішов далі: почав організовувати концерти лірників у Білорусі, поступив в Академію Наук, так її не закінчив, але написав наукову працю про традиції білоруських лірників", – розповів Сергій Довгушев.

Лірник з Польщі Яцек Галас грає на інструменті, якому близько 50 років. Музикант каже, що він абсолютно подібний до тих, на яких грали у 18-19 століттях.

На "Оствиці"
Учасник фестивалю "ЛіраФест" Яцек Галас. Суспільне Рівне

Реконструкцією старовинних музичних традицій пан Яцек займається близько 20 років.

"Передусім намагаюся відтворити старі польські тексти: історичні пісні та думи, церковні канти і псалми. В українській та польській лірницькій традиції, до речі, є чимало спільного. Деякі пісні навіть однаково починаються, як, скажімо, кант про Святого Георгія", – розповів польський музикант.

Міжнародний етнічний фестиваль розпочався експедиціями польських музикантів на українське Полісся. Таким чином, на думку директора фестивалю "ЛіраФест" Віктора Ковальчука, вони мали можливість поспілкуватися з носіями традиційної культури.

Директор фестивалю "ЛіраФест" Віктор Ковальчук
Директор фестивалю "ЛіраФест" Віктор Ковальчук. Суспільне Рівне

"Пошук спільних традицій таких був, спільних традицій польської лірницької: в темі, в мелодії, в сюжетах. Це було надзвичайно цікаво, і мабуть вперше таке відбулося не науковому рівні, а в практиці людей, які реконструюють цю традицію", – каже Віктор Ковальчук.

Що відомо

  • Міжнародний етнофестиваль у Рівному відбувається ввосьме. У “ЛіраФесті ­– 2021” беруть участь 12 лірників та кобзарів з Польщі, Білорусі й України.
  • Фестиваль організовують на Покрову тому, що саме цього дня лірники й кобзарі завершували вуличний сезон.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок