На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА

На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА

На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА
Суспільне Тернопіль

У селі Шибалин Бережанської громади встановлюють меморіал воїнам УПА. Місцеві жителі роблять це за власні гроші. Пам'ятник буде 25 меморіалом, присвяченим упівцям на Бережанщині. Загалом в області таких пів тисячі. Про це розповів працівник обласної інспекції охорони пам'яток Сергій Грабовий. За словами історика Сергія Волянюка, на Тернопільщині відбулось 12 найбільших боїв між повстанцями та червоною армією.

78-річна Надія Кріль розповіла, що її батько Василь Соляр був вояком УПА, загинув у 1947 році, йому було – 24. Жінка каже, тепер, через 74 роки, на місці його загибелі зводять меморіал:

"Мама моя, родичі близькі казали, що тато тут загинув. Я пасла корову і все там бігала. Була вузенька стежечка, купа каміння. Мене так серце боліло. Я питала, а чого ж ви не зробите тут дерев'яний хрест?", – каже Кріль.

На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА
На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА. Суспільне Тернопіль

Разом з Василем Соляром в криївці загинуло ще четверо жителів села Шибалин, каже історик Сергій Волянюк. За його словами, той бій зафіксований в архівах ОУН.

"Вдалося відшукати значну кількість оцих "Вістей з Терену" за різні роки. Не лише 1944, коли боротьба була масовою, а і 1949-50 роки. Є "Вісті з Терену" з Бережанського району, які стосуються весни 1948 року. Там чітко зазначено, що в квітні 1947 року в селі Шибалин, біля гори Лисоня відбувся бій 5 повстанців. Їх оточило 60 чоловік внутрішніх військ НКВС, які формувалися для боротьби проти визвольного руху", – каже Волянюк.

На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА
На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА. Суспільне Тернопіль

Побудувати меморіал на місці, де колись була криївка повстанців, запропонував місцевий житель Іван Здирко. Чоловік каже, витратили на це понад 200 тисяч гривень, які зібрали люди:

"Саме тут я планую відтворити вхід у криївку. Буде муляж дверей. Бо саме в цьому місці дійсно був вхід. А вихід був за 40 метрів. Хочу залити балки в бетон і підпалити. Відтворити вибух гранати, буде все в сажі. Для того, щоб майбутнє покоління бачило, як воно було".

Також в селі Шибалин є пам’ятник Галини Дидик. У підпіллі вона очолювала Український "Червоний Хрест" на Тернопільщині і за це її нагородили Бронзовим хрестом заслуги УПА. Про це розповів історик Сергій Волянюк.

"Ця структура займалася вишколом лікарів, санітарок. Організовувала шпиталі, де надавалася перша медична допомога пораненим воякам УПА. На її плечі ліг тягар організувати з нуля "Червоний Хрест" на території нашої області", – каже Волянюк.

На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА
На Тернопільщині у громаді встановлюють меморіал воїнам УПА. Суспільне Тернопіль

Директорка Бережанського краєзнавчого музею Наталія Бойко розповіла, що Галина була довіреною особою Романа Шухевича:

"Галина Дидик організовувала підпільні квартири де він перебував. Одна з них була і на Бережанщині. Останньою локацією була Білогорща. Завжди в житті є зрадники, які навели на їхню криївку. Була облава і їх затримали. Роман Шухевич застрелився, а Галина Дидик прийняла отруту. Був такий наказ в УПА – всі мали носити ціаністий калій, або маленьку зброю. Щоб у безвихідній ситуації покінчити життя самогубством, або отруїтися".

Ще на Бережанському кладовищі є меморіал, де поховано більше сотні упівців з Бережанщини, яких закатували в місцевій тюрмі, каже Наталія Бойко.

"Їхні тіла були виставлені на вулицю. Всіх, кого родичі не впізнали, були вивезені сюди і тут стихійно поховані. До 55-ї річниці створення УПА був створений цей меморіал", – каже Бойко.

Історик Сергій Волянюк розповідає, найбільші бої на Тернопільщині провів загін "Лисоня", під проводом Омеляна Польового.

"Його бої були пов’язані з рейдом з Бережанської частини на Почаївську. Було 3 великих бої. Останній великий бій на території Тернопільської області проведений курінем, тобто більше 2 сотень чоловік. Це були бої в районі Качурової гори, біля села Сосулівка Чортківського району", – каже Волянюк.

За період з 1944 до 1953 року в західних областях України радянська влада заарештувала 103 тисячі учасників підпілля та 31 тисячу людей, які допомагали повстанцям. 155 тисяч людей вбили та 203 тисячі вислали. Загалом репресій зазнали майже пів мільйона жителів Західної України. Про це розповіла заввідділу Тернопільського історико-меморіального музею політв'язнів Уляна Рикун.

Впродовж цього тижня читайте на сайті про УПА. Серію матеріалів на цю тему ви зможете знайти на сторінках Суспільного у соцмережах, на телеканалі UA:Тернопіль та на хвилях Українського радіо: Тернопіль.

На початок