Модернізація шкіл та дитсадків від NEFCO у Франківську: що це дає місту

Модернізація шкіл та дитсадків від NEFCO у Франківську: що це дає місту

Марафон
Модернізація шкіл та дитсадків від NEFCO у Франківську: що це дає місту
Суспільне Карпати

В Івано-Франківську за програмою NEFCO модернізували 51 навчальний заклад. Про це Суспільному повідомив консультант від NEFCO Максим Карпаш.

Які роботи завдяки співпраці з фондом п’яти північноєвропейських країнміжнародна фінансова організація, заснована у 1990 році урядами п'яти Північних країн: Данії, Ісландії, Норвегії, Фінляндії та Швеції. Наша основна мета - позитивно впливати на довкілля вдалося виконати у закладах освіти Івано-Франківська та скільки це дозволить зекономити міському бюджету, – у репортажі Суспільного.

Роботи за програмою NEFCO у дошкільному навчальному закладі № 19 "Троянда" розпочалися у лютому 2021 року. Спочатку, за словами директорки дитсадочка Надії Вірстюк, повністю утеплили приміщення навчального закладу та горище, а далі взялися за заміну системи опалення.

Модернізація шкіл та дитсадків від NEFCO у Франківську: що це дає місту
У садочку після утеплення стало комфортніше працювати. Суспільне Карпати

"Замінили частково вікна, повністю замінили всі вхідні двері на енергозберігальні, поставили теплу підлогу на першому поверсі, у всіх шести групах. Тепер буде дуже тепло. Встановили індивідуальний тепловий пункт. І, крім того, дуже багато ремонтних робіт провели за гроші батьків", — каже Надія Вірстюк.

У кожному приміщенні дошкільного навчального закладу встановили нові батареї з регулятором. Також тут облаштували нову систему вентиляції, а завдяки новому індивідуальному тепловому пункту можна буде регулювати подачу тепла, що дозволить на 30% зекономити на опаленні, каже Надія Вірстюк.

Модернізація шкіл та дитсадків від NEFCO у Франківську: що це дає місту
Суспільне Карпати

Ірина Дворська працює вихователькою у старшій групі дитячого садочка "Троянда". Вона розповідає, що після утеплення стало комфортніше перебувати у приміщеннях.

"Як ви бачите — підлога, нові вікна, в групі тепленько, діти задоволені. Бачите, скільки їх сьогодні ходить. Нам дуже-дуже тепло і комфортно", — каже Ірина Дворська.

Ще один заклад, у якому велися роботи за програмою NEFCO, — ліцей № 17. За словами директорки Світлани Герасимчук, там поміняли всі вікна та двері.

"Зробили відливи навколо школи. Залишається нам ще бруківку поставити та опалення. Я думаю, це дозволить дуже багато зекономити, тому що, коли не було енергозберігальних вікон, тепло все виходило на вулицю і батареї були завжди холодні — некомфортно для навчання учнів", — каже Світлана Герасимчук.

З робіт у ліцеї, що передбачені програмою, – облаштування індивідуального теплового пункту у підвалі. Поки підрядники його ще не встановили, але, зі слів Світлани Герасимчук, до кінця осінніх канікул вони мали б завершити ці роботи.

Модернізація шкіл та дитсадків від NEFCO у Франківську: що це дає місту
На уроці в ліцеї № 17. Суспільне Карпати

Навчальний заклад відвідує понад 400 дітей. Учні кажуть, що іноді доводиться навчатися у куртках, бо в приміщеннях ліцею холодно.

Проводять уроки одягнутими в тепліший одяг і педагоги. Вчителька початкових класів Анна Хрептик сподівається, що цієї зими в ліцеї буде тепліше.

"Наразі в нас прохолодно в школі, дітки одягають теплі светрики, курточки, жилеточки. Ми їм кажемо, тому що холодно працювати та навчатися. Але надіємося, що буде тепло, оскільки нам поставили нові радіатори по всій школі — і в коридорах, в класах, кабінетах. Тому, сподіваємося, що коли запустять опалювальний сезон, то ми вже зможемо працювати комфортно, зручно, і діткам буде затишно навчатися у нашому ліцеї", — розповідає Анна Хрептик.

Модернізовували навчальні заклади в межах інвестиційної програми NEFCO – організації, яку в 1990 році створили уряди Данії, Ісландії, Норвегії, Фінляндії та Швеції. За словами заступниці міського голови Вікторії Дротянко, перед реалізацією програми представники департаменту освіти оглянули навчальні заклади та визначили перелік тих, які будуть модернізувати. Програму в місті реалізовували у три етапи, зараз триває останній з них.

Модернізація шкіл та дитсадків від NEFCO у Франківську: що це дає місту
Індивідуальний тепловий пункт. Суспільне Карпати

"У 2017 році ми розпочали з таких закладів освіти як садочки № 7, № 16, № 18, № 23, № 33, № 36 та навчально-реабілітаційний центр. Там зробили ремонт фасадів, утеплили, поміняли на енергозберігальні прилади, замінили батареї, вікна і домовилися за наступний етап — другий, який стартував у 2019", — каже Вікторія Дротянко.

Загальна вартість програми становить приблизно 8 млн євро, 65% з яких – це кредитні гроші NEFCO, ще 5% оплачує Івано-Франківська міська рада, решта 30% – гроші Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля.

За словами консультанта від NEFCO в Івано-Франківську Максима Карпаша, заходи з енергоефективності, які впроваджують у навчальних закладах, дозволяють зекономити на опаленні від 30% до 40%. Найбільш ефективною є комплексна термомодернізація.

"Комплексна термомодернізація передбачає все. Якщо ми бачимо на етапі проєктування-інспектування, що система опалення перебуває в жахливому стані – ми повністю робили реконструкцію, встановлення нової, утеплення фасадів, при чому утеплення фасадів мінеральною ватою, заміну вікон. Де-не-де ми утеплювали дахи, робили гідроізоляцію цокольних приміщень і встановлення індивідуальних теплових пунктів з погодним регулюванням", — каже Максим Карпаш.

За його словами, модернізація дозволить як зекономити гроші, так і зменшити викиди вуглекислого газу.

Загалом роботи з утеплення за програмою NEFCO завершили у п’ятьох ліцеях та гімназіях, 18 дитсадках та одному навчально-реабілітаційному центрі Івано-Франківська. Наразі продовжують утеплювати п’ять загальноосвітніх закладів.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок