Локдаун та обов’язкова вакцинація: головний санлікар Кузін розповів про COVID-ситуацію в Україні

Локдаун та обов’язкова вакцинація: головний санлікар Кузін розповів про COVID-ситуацію в Україні

Локдаун та обов’язкова вакцинація: головний санлікар Кузін розповів про COVID-ситуацію в Україні
.

Україна увійшла до п’ятірки країн світу з найбільшим добовим показником смертей від COVID-19 майже пів тисячі загиблих. Востаннє такий високий показник спостерігали в Україні у квітні.

Про ймовірність нового локдауну, обов'язковість вакцинації для окремих категорій професій та нові карантинні правила в ефірі спецпроєкту "Здорова політика" Українського радіо розповів заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

Про епідемічну ситуацію в країні

Епідемічна ситуація прогнозовано погіршується. З 15 жовтня червоний рівень епідемічної небезпеки встановлений у Херсонській області. Там ситуація найгірша. 15 областей перебувають на так званому сигнальному або "помаранчевому" рівні. Житомирська, Запорізька, Дніпропетровська, Донецька та Харківська області межують між "червоною"" та помаранчевою" епідзонами. Там ситуація напружена, однак вдається втримати ситуацію за рахунок додаткових ліжок у лікарнях.

Читайте також: "Україна досягла тригеру для початку локдауну". Інфекціоніст про нову хвилю COVID-19 і карантин

Пікові навантаження на систему охорони здоров’я очікуються на середину листопада. Високий показник летальних випадків спричинений штамом "Дельта", який є агресивнішим, швидше передається від людини до людини, вимагає частішої госпіталізації. Іноді люди на пізній стадії звертаються до сімейного лікаря і відбувається невчасна госпіталізація, що може призвести до підвищеного ризику фатального перебігу захворювання.

Про штам "Дельта"

В Україні офіційно зареєстровано 2009 випадків штаму "Дельта". Однак на практиці майже у 100% випадках люди інфікуються цим штамом. По суті, під час нинішньої хвилі пандемії, з якою стикнулася Україна, йдеться майже у 100% випадків про штам "Дельта".

Симптоми під час захворювання цим штатом не відрізняються від інших штамів коронавірусу. Однак сам перебіг хвороби агресивніший і швидший. Якщо раніше у людини період від інфікування до перших ознак хвороби становив близько семи днів, то тепер цей період скоротився до чотирьох-п’яти днів. Швидше з’являються симптоми і дуже швидко погіршується перебіг хвороби. Упродовж лише однієї доби людина, яка мала адекватну сатурацію (тобто насичення крові киснем), може потребувати термінової госпіталізації через падіння цього показника до низьких цифр. Водночас серед госпіталізованих пацієнтів 97% — це невакциновані люди. У палатах інтенсивної терапії немає щеплених хворих.

Читайте також: Як пандемія і карантин впливають на психічне здоров’я

Про завантаженість лікарень

В Україні є майже 55,5 тисяч ліжок для COVID-пацієнтів, із яких зайняті на сьогодні 50,4%. Це керований процес. Якщо область має показники заповненості ліжок на рівні 50-55%, то додаються нові ліжко-місця. В Україні розроблено план розгортання до 70 тисяч ліжко-місць у медзакладах. Окрім того, на рівні кожної області є лікарні резервної хвилі. Тобто дві-три лікарні можуть швидко розгортатися у разі найгіршого сценарію. У такому випадку по всій країні будуть доступними близько 90 тисяч ліжок. Водночас з такою кількістю хворих на коронавірус може страждати планова система надання медичної допомоги. Це вже будуть кризові та пікові навантаження на систему охорони здоров’я.

Про "червону" зону

У разі запровадження "червоного" рівня епідемічної небезпеки дозволяється робота розважальних закладів: кінотеатрів, театрів, музеїв ТРЦ, спортзалів і басейнів, але за умови вакцинації працівників. Вакцинація дозволяє людям повертатися до звичайного життя. У "червоній" зоні — якщо буде забезпечена діяльність суб’єктів господарювання, де 100% відвідувачів і працівників є вакцинованими, тобто цей об’єкт буде безпечним з огляду на поширення коронавірусного захворювання.

Читайте також: Гордіїв вузол для фармакологів. Чому ліки проти коронавірусу складно розробити

Постанова Кабінету міністрів №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів" дуже чітко регулює перехід від "зеленої" до "жовтої" зони і від "помаранчевої" до "червоної". "Помаранчева" зона встановлюється автоматично і кожен керівник області може вживати додаткові посилені заходи на обласному рівні у разі погіршення показників, щоб не допустити потрапляння області в "червону" зону.

Про канікули у школах та захворюваність дітей

У закладах освіти канікули мали розпочатися з 25 жовтня. Постійна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій рекомендувала перенести осінні канікули на тиждень раніше, оскільки сумарний внесок школярів і педагогів в епідемічний процес — близько 10-15%. За рахунок такого рішення намагаються зменшити навантаження на систему охорони здоров’я в тих областях, де є понаднормове навантаження на лікарні. Таке рішення може стати дієвим для протидії пандемії. Зазвичай шкільні канікули тривають упродовж двох тижнів. Нині дискутують про подовження цього терміну на 3-4 тижні.

Читайте також: Осінні канікули через коронавірус можуть продовжити до місяця – Кузін

Щодо захворюваності дітей — ситуація дуже відрізняється від області до області. На стаціонарному лікуванні в Україні перебувають 607 дітей. Це становить 21% від тієї кількості ліжок, які були виділені для педіатричного напрямку. Це майже 2800 ліжок на національному рівні. Велика кількість класів на сьогодні закриваються у зв’язку з виявленими випадками захворювання на коронавірус або у дитини, або у вчителя. У такому випадку весь клас вважається контактним і проходить умовний карантин у межах одного інкубаційного періоду. Дедалі більше і більше таких класів по Україні, і дедалі більше вчителів інфікуються або під час доїзду на свої робочі місця, або вдома.

Оскільки не всі педагогічні працівники вакциновані, то профілактично період шкільних канікул у закладах освіти вони можуть використати для вакцинації.

Про статистику вакцинації

В Україні першу дозу отримали майже 8 мільйонів громадян, дві дози – понад 6 мільйонів. 63% медиків повністю імунізовані, 51% освітян також отримали дві дози препарату і лише 18% повністю щеплених серед людей віком 60+.

Людей пенсійного віку в Україні майже 11 мільйонів. Для них запропоновано декілька альтернативних моделей, щоб покращити їхній показник вакцинації. Йдеться про використання відділень Укрпошти. Людина може прийти, отримати пенсію і вакцинуватися у пересувному або тимчасовому пункті щеплення на території Укрпошти. Працює також "пілот" спільно із ВООЗ для віддалених міст і селищ. Туди виїжджає спеціальна бригада, що надає додаткову інформацію про ту чи іншу вакцину і проводить на місці вакцинацію.

МОЗ, щоб охопити людей літнього віку, проводить інформаційну кампанію на сторінках районних газет, що виписують пенсіонери.

Про доплати за щеплення

На сьогодні питання доплати за щеплення не розглядається. Світовий досвід показує, що країни запроваджували доплати наприкінці вакцинальної кампанії, коли в них залишалося 20-30% нещепленого населення і потрібно було переконати тих людей, які не прийняли фінального рішення. Україна ж перебуває на піку вакцинальної кампанії, тому поки зарано запроваджувати мотиваційні заходи у вигляді доплат.

Про негативні наслідки щеплення

Статистика негативних наслідків від вакцинації в Україні є. Функціонує потужна система фармаконагляду. Кожна зафіксована подія упродовж 30 днів після щеплення розглядається як несприятлива, навіть якщо людина потрапила у ДТП. На офіційному сайті Державного експортного центру щотижнево публікуються дані про всі несприятливі події з приводу імунізації, які були зареєстровані у розрізі вікових груп та у розрізі тієї чи іншої вакцини. Ця інформація є відкритою.

В Україні фармаконагляд був запроваджений фактично з першого щеплення. Поки не було зафіксовано аномальних чи непередбачуваних подій, що йдуть урозріз із інструкцією до використання вакцин.

Читайте також: 5 міфів про вакцинацію проти грипу та COVID-19

Про ефективність вакцин

Щодо багатьох вакцин уже були завершені або готуються до публікації результати третьої клінічної фази випробування. Зокрема, для вакцини AstraZeneca такі результати оприлюднені.

Статистика в Україні показує, що 97% усіх госпіталізованих — це невакциновані пацієнти. У реанімаційних відділеннях або палатах інтенсивної терапії показник невакцинованих становить 98-99%. Серед летальних випадків унаслідок COVID-19 показник невакцинованих – 99,5-99,6%. Вакцинація запобігає важкому перебігу коронавірусної хвороби і запобігає госпіталізації. Це стосується всіх вікових груп. Що старша людина, то більший ефект від вакцини.

У Франції 98% ефективності вакцини щодо госпіталізації і майже 100% щодо перебування у палатах інтенсивної терапії. Водночас вакцинація не захищає від зараження, але вона захищає від важкого перебігу і від ризику померти та госпіталізації.

Про обов’язковість вакцинації

Обов’язкова вакцинація від COVID-19 розповсюджується на освітян і на чиновників центральної та місцевої влади. Міністерство охорони здоров’я пропонує розширити перелік професій, для яких вакцинація буде обов’язковою. МОЗ постійно переглядатиме такий список, оскільки чимало об’єктів критичної інфраструктури мають працювати навіть в умовах обмеження "червоної" зони. МОЗ планує внести до цього списку працівників державних установ і підприємств, що забезпечують реалізацію політики центральних органів влади і працюють на національному і регіональному рівні. Тобто це ті об’єкти, діяльність яких не може зупинятися за будь-яких умов, навіть в умовах воєнного часу.

Читайте також: МОЗ затвердило перелік професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим

До цього переліку також мають увійти соціальні працівники, які контактують із людьми похилого віку та людьми з інвалідністю. Поліцейські та працівники супермаркетів на сьогодні не розглядаються як такі, для яких потрібна обов’язкова вакцинація.

Про бустерну дозу

Комісія планує найближчим часом розглянути та ухвалити рішення про бустерну дозу вакцини для імунокомпрометованих людей. Це ті особи, які мають онкозахворювання або подавлений імунітет чи імуносупресивні стани. Також бустерну дозу можуть рекомендувати для людей пенсійного віку. МОЗ вивчає інструкції, запроваджені в інших країнах, та розробляє власні інструкції щодо бустерної дози. Це питання на постійному контролі. Якщо таке рішення ухвалять, то бустерна доза, ймовірно, буде дозволена після 6-8 місяців після основної вакцини.

Про побоювання щодо вакцинації

Науково доведено, що вакцина не змінює ані РНК, ані ДНК людини, не впливає на людський геном. Вакцини, що використовуються в Україні, рекомендовані ВООЗ і є безпечними, ефективними та якісними. За ними забезпечено державний контроль. Вакцини пройшли два повноцінні етапи досліджень і вже завершується третій етап клінічних досліджень. А це вже фінальний етап безпечності вакцини.

Про законність обов’язкової вакцинації

В Україні є декілька статей законодавства, що передбачають вакцинацію у випадку погіршення епідемічної ситуації.

Наказ МОЗ України №2153, що активно обговорюють у ЗМІ, базується на Законі про захист населення від інфекційних хвороб. Коронавірусна хвороба є небезпечною, тому уряд може запроваджувати перелік організацій, працівники яких будуть підлягати обов’язковій вакцинації.

Наказ №2153 відповідає чинному законодавству. Для гарантування безпеки населення МОЗ вимагатиме, щоб певна категорія невакцинованих людей або проводили ПЛР-тест за власний рахунок, або вакцинувалися.

Досвід світових країн показує, що впровадження професій, які підлягають обов’язковій вакцинації, – виправдана міра, оскільки це дозволяє продовжувати працювати як органам влади, так і економіці, і дозволяє підтримувати діяльність усієї країни.

Про COVID-сертифікати

Якщо відбулася зміна документа, наприклад, закордонного паспорта, але людина зареєстрована у додатку Дія, то сертифікат про вакцинацію підтягуватиметься автоматично.

Паперовий документ про вакцинацію в Україні не вимагається, достатньо цифрового сертифіката. Для виїзду за кордон окремі країни вимагають паперовий документ з печаткою, оскільки в них немає засобів для зчитування цифрового сертифіката. На сайті МЗС є дані про вимоги тієї чи іншої країни для в’їзду на їхню територію. 90% країн приймають українські цифрові сертифікати в додатку Дія.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Про людей, яким не можна вакцинуватися

Якщо людина негативно відреагувала на першу дозу вакцини, вона отримає протипоказання для щеплення. У такому разі їй запропонують або не продовжувати цикл вакцинації або можна імунізуватися альтернативною вакциною іншого виробника.

Усі інші стани людини найчастіше є тимчасовими протипоказаннями. Вакцинацію можна або перенести, або врахувати обставини і додатково проконсультуватися із лікарем. У разі протипоказань пацієнт має звернутися до сімейного лікаря і йому буде надано відповідну довідку.

Про людей, які перехворіли

Якщо людина перехворіла на COVID-19, їй радять щепитися через 6-8 місяців після одужання. Ця норма поширюється тоді, коли людина не належить до групи ризику.

Щодо антитіл, то немає референтного рівня антитіл, щоб не захворіти. Якщо людина перехворіла і належить до групи ризику, їй рекомендують вакцинуватись одразу після одужання і після завершення первинного циклу реабілітації.

Нові карантинні правила

З 21 жовтня уряд посилив правила пасажирських перевезень між областями. Під час перевезень вимагатимуть документи, які б підтверджувати COVID-безпечність пасажирів. Це ж стосується і водіїв авіа- та автомобільного транспорту, і залізниці. Пасажир має показати або сертифікат про вакцинацію, або ПЛР-тест, що діє упродовж 72 годин. Для дітей до 18 років жодних документів під час перевезень не потрібно.

Норма поширюється на міжобласні перевезення. Не йдеться про маршрутки, що циркулюють у межах одного міста чи міські електрички. Такі вимоги запровадили, оскільки під час подорожей є доволі великий ризик інфікування.

Штрафи за недотримання маскового режиму регулюються кодексом про адміністративні правопорушення і становлять орієнтовно 300-400 гривень. У середньому за добу поліція накладає біля 7 тисяч таких штрафів по Україні. Близько 900 мобільних груп працюватимуть на рівні областей з метою перевірки дотримання умов жовтої і помаранчевої червоної зон.

Про тестування на коронавірус

В Україні є близько мільйона швидких тестів на визначення антигену на рівні первинної медико-санітарної допомоги, тобто на рівні лікарів первинної медицини. Ці тести використовуються у випадках, коли людина або має симптоми ГРВІ, або мала контакт із підтвердженим випадком. Тест безкоштовно проводить сімейний лікар.

Найближчим часом очікується закупівля і розподіл ще близько чотирьох мільйонів таких швидких тестів, який показує результат упродовж 15 хвилин.

Читайте також

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок