"Її не зупиниш ніколи": історія Яни Червоної, яка загинула на сході України

"Її не зупиниш ніколи": історія Яни Червоної, яка загинула на сході України

Ексклюзивно
"Її не зупиниш ніколи": історія Яни Червоної, яка загинула на сході України
Суспільне Харків

Портрети та фото кулеметниці Яни Червоної розвішані на стінах її квартири у Харкові. Родина зберігає її речі: прапори батальйонів, українські вінки, нагороди. 10-річна Віка приміряє сережки улюблені прикраси мами, якої не стало два роки тому.

Нагороди

Чоловік загиблої військовослужбовиці Сергій Червоний показує відзнаки Яни: "Там їх багато. Ми нарахували близько 12-15".

Ордени й медалі — переважно від батальйону та волонтерів. Частину з них родина отримала за Яну посмертно. "Богдана Хмельницького III ступеню, "Народний герой" від "Правого сектору", — перераховує Сергій.

яна червона
Суспільне Харків

Від волонтера до військової

Яна була у декреті, коли стала постійною учасницею Євромайдану у Харкові, розповідає Сергій, він працює підприємцем. З початком війни на сході — почала їздити на фронт як волонтер.

"Тому що не байдуже стало. Треба було хлопцям одяг та інші речі — вона пішла волонтерити. Допомагала всім: від їжі, одягу, спорядження до коліс. Все, що просили, намагались робити", — каже Червоний.

Наприкінці 2016-го Яна і сама підписала контракт зі Збройними силами. Спочатку служила у 54-й окремій механізованій бригаді, потім перейшла до батальйону спеціального призначення "Донбас-Україна".

"Якщо вже пішла, її не зупиниш"

Яна воювала із позивним "Відьма", який отримала за свій характер, розповідає колишній командир батальйону В'ячеслав Власенко.

"Вона була кулеметником, вона вибрала цю спеціальність сама, це нелегка спеціальність, кулемет важить багато кілограмів і для неї як для жінки, а вона його нікому не передавала, хоча чоловіки намагалися їй допомогти, вона носила його сама", — згадує Власенко.

"Їй завжди все було цікаво. Як влаштовано кулемет, як зброя. Як стріляє", — говорить Сергій Червоний.

Яна обороняла українські землі до квітня 2019 року. 2 квітня окупанти обстріляли позиції українських військових між Новозванівкою та Попасною. Один зі снарядів влучив у бліндаж, де були Яна із напарником.

"О пів на третю мені телефонують: "Там, кажуть у Facebook, Янку не можуть знайти". Потім зателефонував волонтер Юрій Кірічек і каже: "Сергію, так і так, ще не 100%..." — згадує Сергій.

З 39-річною Яною Червоною прощалися біля харківського пам’ятника Кобзарю, де під час Революції Гідності збиралися учасники Євромайдану. Поховали Червону на Алеї Слави.

"Вона завжди говорила: "Я так не можу. Треба допомагати. Треба щось робити". Але що – її не зупиниш ніколи. Вона якщо вже пішла, то пішла", — говорить Сергій.

Поки Яна несла службу на сході країни, Сергій теж допомагав війську як волонтер.

"Її не зупиниш ніколи": спогади чоловіка Яни Червоної, яка загинула на сході України
Суспільне Харків

Колискові на ніч

Сергій познайомився з Яною у 2001 році на новорічні свята. За чотири місяці запропонував жити разом. Наступного року вони одружилися.

"В нас довго не було дітей. Лікувалися довго. Якщо діти є, для чогось жити потрібно. Ніби все є, а — для кого?" — каже Червоний.

Тепер Сергій сам виховує двох дітей — 11-річного сина Віталія та 10-річну доньку Віку. Мамині прикраси Віка зберігає разом зі своїми. Їй було вісім, коли Яни не стало.

— Ось такі от мамині улюблені сережки були.

— Будеш носити?

— Звичайно.

"Вона була розумна, красива, добра. Мала гарну вдачу. Вона мені, коли я лягала спати, співала колискові й читала казки", — каже Віка.

Діти постійно згадують маму, каже Сергій.

"Віка весь час... їй не вистачає. Що ми , чоловіки чоловіками. Зрозуміло, що тато все може купити, але маму він не замінить. А Віталік, він сильно образився на неї. Коли вона йшла, він великими сльозами плакав — мама не йди — і все", — згадує чоловік.

Тієї весни Сергій чекав на третю ротацію дружини. Після неї Яна мала б звільнитися з армії: "Сказав: будь обережна. А що я можу сказати… У таких ситуаціях нічого ж не скажеш".

Читайте також

У Харкові відкрили меморіальну дошку загиблій в ООС Яні Червоній

На початок