"Якщо зима буде тепла, ми її пройдемо". Експерт розповів, чи вистачить Україні газу

"Якщо зима буде тепла, ми її пройдемо". Експерт розповів, чи вистачить Україні газу

Ексклюзивно
"Якщо зима буде тепла, ми її пройдемо". Експерт розповів, чи вистачить Україні газу
УНІАН

У Львівській, Закарпатській та Хмельницькій областях адміністрації почали розглядати надзвичайну ситуацію щодо забезпечення природним газом бюджетних установ на осінньо-зимовий період 2021-2022 років. Водночас прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що інфраструктура України готова до опалювального сезону на 99% та запевнив, що вся країна буде забезпечена теплом. Генеральний директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко в ефірі Українського радіо розповів про ситуацію із запасами газу напередодні старту опалювального сезону.

Якою є поточна ситуація з газом

За словами Харченка, сьогодні в українських сховищах наявний закуплений газ.

"Тому коли місцева влада каже, що в них немає газу, то це – питання виключно їхньої фінансової дисципліни. Це означає, що бюджетні установи не сплатили за газ, не підписали необхідні угоди, не підписали графіки реструктуризації там, де є борги", – пояснив експерт.

За його словами, люди на місцях сподівались, що їм спишуть борги, й нічого не зробили для підготовки до опалювального сезону – зокрема, не підписали відповідні угоди з "Нафтогазом" та не виділи додаткові гроші з бюджету.

"Всі розуміли, що ціни на газ будуть зростати. Я вважаю, що український уряд навіть занадто багато зробив для того, щоб стримувати зростання цін. Наступного року газ буде дорого коштувати, але цього року уряд реально стримав зростання цін на помірному рівні", – зауважив Олександр Харченко.

Він нагадав, що для "Теплокомуненерго" та приватних споживачів вдалося зафіксувати ціни коштом державного бюджету та коштом платників податків.

"Бюджетні установи так само прирівнюють до "Теплокомуненерго". Але багато людей на місцях сподівалися, що вони нічого не робитимуть, і їм просто дадуть газ. Так не буває. Треба виконувати свою частину роботи, а не оголошувати надзвичайний стан, – наголосив експерт.

Читайте також: Опалювальний сезон близько. Як утеплити власну оселю

При цьому він вважає надто оптимістичними заяви, про те, що в Україні на національному рівні взагалі немає жодних проблем з опаленням.

"Проблеми є. Вони суттєві, і пов'язані з тим, що ціна на газ і на вугілля фантастична. Відповідно, запаси вугілля не є такими, які необхідні для спокійного проходження опалювального сезону", – переконаний Харченко.

На його думку, влада мала б вже зараз готувати людей до можливих проблем з опаленням.

"Ми робимо все для того, щоб було нормально, але є варіанти, пов'язані з абсолютно повноцінною світовою кризою енергоносіїв, яку спровокував Китай. Китай, як пилосос, зараз висмоктує енергоносії зі всього світу, бо у них зараз серйозна енергетична криза", – зазначив експерт.

Олександр Харченко пояснив, що через дії Китаю страждає весь світ, зокрема й Європа.

"Росія користується цією ситуацією для того, щоб шантажувати й просувати власні інтереси, зокрема "Північний потік-2". Крім того, на ринку немає достатньо енергоносіїв, і Україна не є винятком", – додав він.

За словами експерта, при цьому серед наявних в Україні 19 мільярдів кубічних метрів газу, щонайменше 4 мільярди належить іноземним гравцям, які, цілком імовірно, продадуть цей газ не в Україні.

"Тому ситуація є не безхмарною, а є складною, і я вважаю, що люди мають розуміти це і готуватися", – наголосив Харченко.

Про меморандум щодо фіксації тарифів

На думку Олександра Харченка, меморандум уряду із місцевою владою про фіксацію тарифів на газ до кінця опалювального сезону є частиною загальної домовленості.

"Уряд сказав місцевим владам, що за рахунок бюджету чи "Нафтогазу" дасть їм газ по штучній ціні 7 тисяч гривень, хоча зараз на ринку ціна становить понад 35 тисяч гривень. Але вони мають зафіксувати тарифи на тепло для людей, бо газ — це основна частина тарифу на тепло", – пояснив експерт.

За його словами, відтак українці дійсно захищені від зростання ціни на газ, яке сьогодні відбувається на європейському ринку.

"Я дуже сподіваюся, що цей тренд на європейському ринку зміниться не пізніше січня, і наступного року ціна перейде в певні розумні межі — 250-350 доларів за тисячу кубометрів, а не 1400-1500 доларів, як зараз", – зазначив Харченко.

Експерт вважає, що відтак меморандум і політика уряду мають право на життя для того, щоб захистити громадян. На його думку, інші країни також вдаватимуться до аналогічних кроків та захищатимуть своїх громадян.

"Але треба розуміти, що наступного року у Нафтогазу" зовсім не буде грошей, і яким чином він буде закуповувати газ на наступний рік, зараз передбачити неможливо. Уряду доведеться щось з цим робити", – пояснив він.

Олександр Харченко додав, що нині в українських сховищах зберігається мінімально достатня кількість газу, необхідна для проходження опалювального сезону.

"Фізичного газу у сховищах "по нижній кромці". Якщо зима буде тепла і нормальна, то ми її пройдемо з цією кількістю газу, а якщо ні, то можуть бути великі питання", – підсумував експерт.

Що відомо

  • 12 жовтня заступник керівника Офісу президента Кирило Тимошенко заявив, що запасів природного газу в українських підземних сховищах достатньо для покриття потреб населення та підприємств соціальної сфери у прийдешньому опалювальному сезоні.
  • 12 жовтня Кабмін затвердив план дій з виконання меморандуму щодо опалювального сезону.
  • На засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові був підписаний меморандум, згідно з яким тарифи на гарячу воду та опалення не будуть зростати до кінця опалювального сезону 2021-2022 років.
  • У серпні Національна енергетична компанія "Укренерго" повідомила, що на складах теплоелектростанцій України спостерігається критична ситуація, пов’язана із недостатнім рівнем накопичення вугілля.
  • Міністерство енергетики планує пройти наступні опалювальні сезони автономно від енергосистеми Росії та Білорусі, аби у 2023 році розпочати синхронізацію української енергосистеми з європейською ENTSO-E.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок