Російська Федерація порушила гарантований Конвенцією ООН основоположний принцип морського права, затримавши українські військові кораблі у Керченській протоці в листопаді 2018 року.
Про це в другий день засідання Постійного міжнародного арбітражного суду Гааги у справі щодо інциденту заявила очільниця української делегації Оксана Золотарьова.
"Це означає, що кораблі ВМС України "Бердянськ", "Нікополь" та "Яни Капу" є втіленням нашого суверенітету і як такі заслуговують на повагу. Проте Росія не поважає міжнародне право. Як і не поважає суверенітет України. І в цьому випадку – не поважає імунітет військових кораблів України – цей загальновизнаний принцип міжнародного права", – зазначила вона.
Золотарьова підкреслила, що відтак українська делегація захищає в суді весь міжнародний правопорядок на морі.
Вона нагадала, що, окрім кораблів, Росія також затримала й 24 моряків, які входили до складу їхніх екіпажів.
"Росія позбавила їх свободи на дев’ять з половиною місяців, утримуючи їх вдалині від родин. Росія ставилась до них як до злочинців, помістивши їх в жахливі умови сумнозвісної тюрми Лефортово та змушуючи їх сидіти в клітках в російських судах. Уся моя країна та цілий світ спостерігали за цими жахіттями", – наголосила Золотарьова.
Посадовиця підкреслила, що Україна вірить у міжнародне право.
“Коли норми міжнародного права порушуються, у пошуку справедливості та відповідальності ми звертаємось до мирних засобів урегулювання спорів. Саме тому Україна звернулась до цього Арбітражного трибуналу", – зазначила вона.
11 жовтня Постійний міжнародний арбітражний суд Гааги почав слухання у справі про захоплення українських кораблів силами прикордонної служби ФСБ Росії в листопаді 2018 року.
Що відомо
- 25 листопада 2018 року біля берегів окупованого Криму російські прикордонники обстріляли і захопили три українські військові кораблі, а також затримали 24 моряків.
- Військовослужбовців звинуватили в незаконному перетині кордону Росії (покарання за цією статтею передбачає до шести років ув'язнення). Україна вважає те, що трапилося, порушенням імунітету військових кораблів.
- Міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року зобов'язав Росію негайно звільнити всіх моряків і дати їм змогу повернутися в Україну, а також повернути кораблі.
- 7 вересня між Україною і Росією відбувся обмін у форматі 35 на 35, під час якого, зокрема, були звільнені 24 полонені моряки.
- 18 листопада 2019 року в акваторії Чорного моря РФ передала Україні катери “Бердянськ”, “Нікополь” та буксир “Яни Капу”. 20 листопада вони прибули в порт Очаків.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!