Пошук рідкісних матеріалів та ривок у науці. Чим унікальна українсько-британська місія на Місяць

Пошук рідкісних матеріалів та ривок у науці. Чим унікальна українсько-британська місія на Місяць

Пошук рідкісних матеріалів та ривок у науці. Чим унікальна українсько-британська місія на Місяць
Facebook / Spacebit

У 2022 році космічна місія британської компанії Spacebit доставить на Місяць ракету з українським вантажем. Засновник та директор компанії Spacebit, Павло Танасюк, виходець з України. До місії залучені українські компанії, зокрема ВАТ "Меридіан" ім. С.П. Корольова, яке входить до складу Укроборонпрому. Вартість одного першого запуску складатиме до двох мільйонів доларів. Суспільне розбиралося, чим ця місія є унікальною для України та й світу загалом.

Чому Британія запропонувала співпрацю Україні

Про те, що Британія хоче залучити до своєї місії Україну, почали говорити ще в першій половині 2021-го року. Засновник та директор компанії Spacebit, Павло Танасюк розповів Суспільному, що якби не коронавірусна пандемія, такої можливості не було б. Від самого початку планувалася лише британська місія у 2020-му році. Її довелося перенести через COVID-19, оскільки підприємства, які виготовляли деталі, вимушено зачинилися. Маючи час, розповідає Павло, місію більш продумали й вирішили розширити на два польоти.

Запуск ракети на Місяць запланований на перше півріччя 2022 року. Назва проєкту — Spacebit Mission One. Його мета полягатиме у відправленні власного місяцехода Asagumo (в перекладі з японської "ранкова хмара") з метою дослідження поверхні температурним, радіаційним, лазерним сенсорами та відеокамерою. Наукові інструменти для апарату розроблені в Україні, зокрема до проєкту залучені Конструкторське бюро "Південне", Науково-виробниче підприємство "Меридіан" ім. Корольова, підприємства "Екотест" і "ТитанЕра". Місія розділена на дві частини: спочатку полетять радіаційний сенсор та відеокамера (українська частина), а згодом — сам місяцехід (британська частина).

“Я виходець з України. Дуже хочу, аби діти та студенти, які зараз тут надихнулися цією місією і розвивалися в цьому напрямку. Ми постараємося додавати Україну й надалі до наших місій. Я бачу потенціал тут у підприємствах та розумах. Бачу перспективу в розвитку цих технологій. Я і раніше намагався залучати Україну до якихось проєктів, але не завжди все виходило. Зараз я впевнений у своїй Батьківщині", — каже Танасюк.

Найменші у світі датчики для радіації, або чим унікальна українська місія на Місяць
Танасюк: Я хочу, щоб українська наука розвивалася. Дарина Коломієць, Суспільне

За словами Танасюка, найбільший ризик цих місій — не долетіти до Місяця: “Спершу це ракета, що стартує, а згодом це вже космічний апарат. На всіх рівнях є свої ризики, оскільки це космос. В ньому поки що все невідоме та непередбачуване.”

Вантаж, який доправить на Місяць ракета важитиме один кілограм. Основне — це датчик, який вимірюватиме радіацію, а також прапор України. Згодом, під час другого польоту, на супутник Землі доставлять британський місяцехід.

“Це унікальна місія”

Запланований на наступний рік проєкт є комерційним, коштів на нього держава не виділяє, він фінансується коштом приватних компаній. У скільки обійдеться українська місія сьогодні точно невідомо, кажуть у Spacebit, проте очікують, що сума не перевищуватиме двох мільйонів доларів.

Місію називають унікальною. У першу чергу це пов’язано з вантажем, який доправлять на супутник. Спершу це буде 12-ти сантиметровий прапор України, нині його виготовляють із титану на вітчизняних підприємствах. Танасюк сподівається, що він пробуде там сотні років.

Другим унікальним виробом буде найменший у світі датчик, що вимірює радіацію. Готовим він буде приблизно за місяць. Сьогодні прилад на стадії розробки у Львівській компанії ECOTEST, він важитиме близько 30-ти грамів.

“Танасюк сконтактував з нами на початку літа і сказав, що хоче зробити у нас таке замовлення", — розповідає генеральний конструктор підприємства Юрій Сторонський.

Найменші у світі датчики для радіації, або чим унікальна українська місія на Місяць
Юрій Сторонський: датчик витримуватиме температуру від -40 до +85 градусів. Дарина Коломієць, Суспільне

"Ми спершу схвилювалися, але згодом почали працювати над новинкою. Специфічність полягає у стійкості до зовнішніх факторів. Наприклад, він витримуватиме температуру від мінус сорока, до плюс вісімдесяти п’яти, крім того — космічний вакуум. Про мініатюрність, я вже взагалі мовчу. Крім того, він повинен міряти зовсім інший більший фон, ніж на землі. І радіацію більше в тисячі разів”, — каже Сторонський.

Найменші у світі датчики для радіації, або чим унікальна українська місія на Місяць
Виробництво ECOTEST. Дарина Коломієць, Суспільне

Як пояснюють на виробництві, найважчою в цій ситуації дійсною є робота з таким маленьким гаджетом. Адже функції датчик повинен виконувати ті ж самі, що і великий примірник. Сьогодні його лише починають конструювати. Попередні тижні прилад був тільки у схемах на комп’ютері. Працівники компанії кажуть, поки що навіть не знають, як виглядатиме датчик.

Найменші у світі датчики для радіації, або чим унікальна українська місія на Місяць
Високотехнологічний прилад для Місяця лише почали конструювати. Дарина Коломієць, Суспільне

“Ви сказали, що він важитиме близько 30-ти грамів, і я аж охнула. Але не страшно. Коли прилад приносять, то завжди важко, бо це ж щось нове. Але потім ти вивчаєш креслення. Один раз склав, два рази, три, і все — проблем немає. Думаю, і в цей раз так буде”, — ділиться враженнями пані Марія, жінка збирає датчики на прикінцевому етапі.

Найменші у світі датчики для радіації, або чим унікальна українська місія на Місяць
Працівниця складального цеху виробництва ECOTEST. Дарина Коломієць, Суспільне

Перш ніж датчик полетить у космос, він пройде жорсткі кліматичні випробування на Землі — температурні, барометрові та вакуумні. Спершу на приладах у Львові, а згодом вже на підприємствах Держпродспоживслужби.

Наші датчики полетять і під час другого запуску ракети. Тоді Британія відправить власний місяцехід. Його унікальність полягає в тому, що він уже рухатиметься не на колесах, а за допомогою спеціальних ніжок.

Мета місії

За словами Павла Танасюка, основна ціль місії — це дослідження космосу. До сьогодні, попри великий ривок у науці, світу невідомо більшість даних про Місяць. Зокрема про ґрунт та радіацію. Крім того, є тут і комерційний зиск. Оскільки, якщо на супутнику Землі й справді є дорогоцінні для нас матеріали, компанії, які беруть участь в місії, зможуть отримати вигоду. Сам Павло каже, поки що на меті долетіти до Місяця. А вже далі буде ставити перед собою наступні цілі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок