"Не була задоволена попереднім харчуванням, не вдоволена нинішнім", – мама школярки з Кропивницького

"Не була задоволена попереднім харчуванням, не вдоволена нинішнім", – мама школярки з Кропивницького

"Не була задоволена попереднім харчуванням, не вдоволена нинішнім", – мама школярки з Кропивницького
Суспільне: Кропивницький

Державні школи поступово переходять до нових норм харчування. Страви зі зменшеним вмістом солі та цукру, відсутність напівфабрикатів у вигляді сосисок чи ковбас, збільшена кількість овочів, м’яса та фруктів – такі нововведення шкільного меню. Що про нього кажуть діти та їх батьки? В розмові про це на Українському радіо Кропивницький беруть участь мама та модераторка facebook-спільнноти "Батьківська рада Кропивницького" Євгенія Захарченко, директорка кропивницької школи №6 Надія Кравченко та керівниця управління освіти і науки міськради Кропивницького Лариса Костенко. До розмови долучилась керівниця управління освіти міськради Тернополя Ольга Поперешняк, яка говорить, що страви у їхніх школах у кращу сторону відрізняються смаком та виглядом від кропивницьких.

Скільки шкіл у Кіровоградській області перейшли на меню Євгена Клопотенка? Як змінилась робота кухарів? Що таке безлактозна та безглютенова дієта та як у школах Кіровоградської області організовують спеціальне харчування? Суспільне підготувало серію матеріалів, щоб дізнатись, як працює реформа у перший місяць навчального року.

"Я не була задоволена попереднім харчуванням, не задоволена і нинішнім, – каже Євгенія Захарченко. – Моя дитина практично нічого не їсть. У дитячому садочку їла не все, але однозначно, не була голодною і все було набагато краще. Порції були великими, дитина наїдалася".

Про співпрацю шкіл з приватними підприємцями

У школах Тернополя 20 років організацією харчування займаються ФОПи – приватні підприємці, каже керівниця тернопільського управління освіти. "Вони здійснюють харчування дітей, ми їм даємо в оренду приміщення безоплатно. Вони працюють з нами не перший рік, тому кожен з них зацікавлений в тому, щоб він залишився працювати. Це є бізнес і вони заробляють гроші".

Читайте також: У Кіровоградській області 45% шкіл готують сніданки і обіди за рецептами Євгена Клопотенка. Що люблять їсти у кропивницькій школі №17 та у Користівському ліцеї Приютівки.

Начальниця управління освіти і науки міськради Кропивницького на запитання, чи можуть для учнів шкіл обласного центру готувати їжу ФОПи, якщо батьків не задовольняють послуги кухарів, відповіла: "Міська рада дуже багато вкладає коштів в оновлення матеріально-технічної бази, в ремонти, і ми не можемо допустити, щоб на нашій матеріальній базі працювали ФОПи. Кожен рік ці ФОПи можуть змінюватися. І це буде більше навантаження на батьків щодо вартості сніданків і обідів".

Читайте також: Що таке безглютенова та безлактозна дієти та як у школах Кіровоградщини організовують дієтичне харчування

Євгенія Захарченко не погодилась зі словами очільниці управлння: "Багато коштів вкладають у харчоблоки? Це ж смішно! Наприклад, у тому ж Тернополі лише минулого року дев’ять харчоблоків відремонтовано в школах, цього року 14 буде і це буде зроблено за державні кошти у співфінансуванні 70 на 30. Наше управління освіти спромоглося цього року лише у двох школах зробити харчоблоки, і то не виділили кошти, їх перенесли на тендери і виконання тендерів на наступний рік. Що ж віддавати ФОПам, якщо майже ніде немає ремонту?

З приводу того, що це буде дорого. Обід коштує 25 грн. Це лише вартість продуктів, які управління освіти закуповує на тендерах, які Антимонопольний комітет постійно відміняє, як незаконні. І ціни, за якими закуповує продукти наше управління освіти, є набагато вищими, ніж за якими працюють ФОПи. У Тернополі ФОПи продають обіди за 26-28 грн, туди входять і заробітні плати, і податки, і комунальні послуги, і амортизація обладнання. ФОП зацікавлений, щоб продати якомога більше страв, тому що від цього залежить його прибуток. У нас заробітна плата кухарів не залежить від того, скільки було з’їдено".

Читайте також: Чахохбілі та болоньєзе: шеф-кухарки кропивницьких шкіл №6 та №20 розповіли про улюблені страви дітей

"Є батьки, які дякують за харчування, є ті, хто скаржиться, – каже директорка школи №6 Надія Кравченко. – Меню в різних школах можуть не співпадати, бо їх є два варіанти і заклад вибирає собі на тиждень меню №1 або меню №2. Обіди коштують для учнів групи продовженого дня 20 грн. Для учнів середньої і старшої школи меню без першої страви коштує 22 грн, перша страва – сім грн. Така різниця тому, що для старших класів ми робимо більші порції, щоб діти наїдалися. Якщо говорити про ФОПи, то тернопольчани теж мали негативний досвід, поки у них все налагодилося: і стравами були не задоволені, і вартістю меню. Вже з досвідом вони налаштували свою роботу так, щоб це усім було вигідно. Ми б могли працювати з ФОПами, це було б цікаво. Єдине запитання, чи могли б ФОПи Кропивницького тримати вартість меню як у Тернополі?"

Про якість нового меню

Євгенія Захарченко погоджується з тим, що нові норми харчування є корисними для дітей. Утім, має кілька зауважень. "Перестали солити страви – це добре, менше цукру – також. Але регламент не дочитали. Там у кінці йдеться про те, що у напій додається п'ять грамів цукру, а зовсім без нього – це стосується готової буфетної продукції. Збільшилася кількість фруктів-овочів – це дуже добре. Відмінили сосиски – теж чудово. З приводу того, що були невдалі варіанти запровадження певної страви – так, тому що в управлінні освіти вибрали найдешевше – боли з ячневої крупи, з гарбуза. Це те, що діти не їдять і вони вирішили на цьому зекономити. І, не дослухавшись до технології, яку пропонує Клопотенко, висушили їх так, що вони були тверді і неїстівні. Зараз "усіх собак" вішають на Клопотенка. Так, мені не усі запропоновані ним страви подобаються, але якщо ми до чогось апелюємо, то маємо це робити до першоджерела. Я скачала собі збірник страв. Якщо ми бачимо, що на фото не страва, запропонована Клопотенком, то, можливо, винен кухар, який вирішив не "заморочуватися" і зробив усе так, як завжди".

У школі №6 директор може перевірити, чи відповідає зовнішній вигляд страви збірнику Клопотенка, каже Надія Кравченко: "Є, звичайно, людський фактор. Кухар може щось недоварити або пересмажити. На те є директор, адміністрація, батьківська рада. Це все можна відрегулювати".

Що відомо

Нові норми харчування школярів затвердив кабінет міністрів з 1 вересня 2021 року. Усі школи стовідсотково мають перейти на нове меню з 1 січня 2022 року.

На початок